Przejdź do sklepu brw.pl

Sypialnia bez okna: jak ją urządzić?

Czytaj
5.04.2021

Sypialnia bez okna: jak ją urządzić?

Każdy z nas marzy o widnej, przestronnej sypialni z ładnym widokiem. Niektórzy niestety muszą zadowolić się sypialnią bez okien. To sytuacja daleka od ideału, ale nie należy załamywać rąk. Można ją obrócić na swoją korzyść. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić. Czy pozbawiona okna sypialnia może być miłym i przytulnym wnętrzem? Sprawdź!

Sypialnia bez okna - jak ją urządzić?

Wydawałoby się, że w nowoczesnym budownictwie pomieszczenia bez okien nie powinny się pojawiać, bo jak dobrze urządzić takie pomieszczenie? Prawda jest jednak taka, że brak przestrzeni pod budowę nowych budynków wymusza oszczędne i kreatywne podejście do planowania rozkładu pomieszczeń w obrębie każdego z lokali. Jeśli w mieszkaniu jedno z domowych wnętrz ma być pozbawione dostępu do światła dziennego, urządzana jest w nim na ogół sypialnia.

Wnętrza bez okien bywają również skutkiem wydzielenia z niewielkiej przestrzeni mieszkalnej dodatkowego pomieszczenia. Postawienie ścianki działowej jest często jedynym rozwiązaniem, jeśli chcemy zyskać osobną sypialnię i za wszelką cenę uniknąć spania w pokoju dziennym.

Sypialnia bez okna – czy jest na to sposób?

Ciemna sypialnia bez okna nie jest rozwiązaniem kompletnie pozbawionym zalet. Ani światło, ani hałasy dobiegające z zewnątrz nie będą zakłócać Twojego snu. W takim pomieszczeniu można naprawdę dobrze się wyspać. W końcu niektórzy specjalnie zaciągają rolety, by spać w absolutnej ciemności. W ciągu dnia jednak to zaciemnienie może być sporym problemem ‒ chyba, że tak zaprojektujesz wystrój sypialni, by brak naturalnego światła przestał być dokuczliwy.

Jak powinna być urządzona sypialnia bez okna? Aranżacja musi zmierzać w kierunku jej rozjaśnienia oraz wizualnego powiększenia. Sypialnia bez dostępu do naturalnego światła to jedno, ale jest jeszcze jedna ważna kwestia, dla której znalezienie rozwiązania wykracza poza optyczne sztuczki.

Brak okna w sypialni oznacza problemy z wietrzeniem pomieszczenia. Wentylacja – a właściwie jej brak – to kolejna sprawa, nad którą warto się pochylić.

Mała sypialnia bez okna: aranżacje praktyczne i w dobrym stylu

Wybór palety kolorystycznej wystroju zależy od wielkości pomieszczenia. W małej sypialni bez okna w bloku ściany powinny być zachowane w jasnej tonacji ‒ najlepiej w bieli. Podłoga powinna mieć podobne zabarwienie. Gdy pokój ma nieco większy metraż, można pozwolić sobie na odważniejszą kolorystykę lub chociażby wzorzystą tapetę.

Zwyczajowo umieszcza się ją na ścianie przylegającej do wezgłowia łóżka. W niewielkiej sypialni bez okna może pojawić się ona po przeciwległej stronie. Tapeta wprowadzi do wystroju sypialni nie tylko kolor, ale również zrekompensuje brak atrakcyjnego pejzażu za oknem i sprawi, że sypialnia stanie się bardziej przytulna.

Black Red White, kolekcja Byron
Meble z kolekcji Byron

Białe meble – zawsze trafiony wybór do sypialni bez okna

Wszystkie przykładowe aranżacje sypialni, w których nie ma okna, prezentują białe meble. Taki wybór jest szczególnie wskazany, gdy ściany pokryte są farbą w wyrazistym kolorze. Mimo jasnej kolorystyki nadal mamy pewne pole manewru, jeśli chodzi o wygląd mebli.

Lakierowane bryły w całości zachowane w bieli z chromowanymi lub frezowanymi uchwytami najlepiej odnajdą się w eleganckich aranżacjach w stylu glamour. Lepiej czujesz się w przytulnych klimatach? Możesz zdecydować się na komplet z korpusami eksponującymi drewniane usłojenie oraz białymi, lśniącymi frontami. Jest jeszcze jedna możliwość – drewniany dekor w wersji bielonej na styl skandynawski z ciemnymi akcentami.

Sypialnia zaaranżowana z jasnymi meblami z kolekcji Porto

Czy sypialnia bez okna musi być biała?

Czy mała sypialnia bez okna skazana jest na kliniczną biel? Niekoniecznie, choć jasna kolorystyka najlepiej sprawdza się w niewielkich wnętrzach. Ciemne barwy musisz wprowadzać do jej wystroju z wyczuciem, umiejętnie, tak jak do każdego pomieszczenia o małej powierzchni. Przede wszystkim postaw na aranżacyjny minimalizm, pamiętaj o zachowaniu równowagi i nie przesadzaj z wyrazistymi akcentami. Jeśli ściany są pokryte ciemniejszym kolorem, dywan pozostaw jasny.

Mocne, nasycone barwy możesz przemycić do wnętrza pod postacią dekoracji takich jak:

  • ramka na zdjęcie,
  • obraz,
  • wazon.

Gdy wyeksponujesz je na tle jasnej, spokojnej bazy, będą lepiej widoczne oraz dodadzą aranżacji charakteru.

Wyrazisty kolor w sypialni, która nie posiada okna, może zaistnieć także na miękkich tekstyliach, czyli dekoracyjnych poduszkach, narzucie lub komplecie pościeli.

Komplet pościel¬i Balmoral z pięknym kwiatowym deseniem
Komplet pościel­i Balmoral z pięknym kwiatowym deseniem

Na popularności zyskuje ostatnio pościel ozdobiona roślinnymi motywami. W sypialni bez okna takie motywy odnajdą się znakomicie. Generalnie im więcej zagości w niej natury, tym bardziej przyjazna będzie wydawała się jej przestrzeń. Mile widziane jest drewno, kolory natury, żywe rośliny.

Inna ważna zasada, o której powinny pamiętać osoby urządzające małą sypialnię bez dostępu do dziennego światła, brzmi: nie tylko jasne kolory odbijają światło, powiększając przy tym przestrzeń. Robią to także lśniące powierzchnie. W tej konfiguracji będzie to światło docierające z sąsiednich wnętrz.

Wspaniale w takim zamkniętym pomieszczeniu będą sprawować się lustra. Dobrym pomysłem jest umieszczenie w nim szafy z lustrzanym, przesuwnym frontem. Lustra mogą stanowić dekorację ściany. Podobnie będą działać dodatki o lśniącym, metalicznym wykończeniu.

Na jakie oświetlenie postawić w sypialni bez okna?

Oświetlenie to kolejne zagadnienie wymagające gruntownego przemyślenia. Mała sypialnia bez okna nie wymaga więcej niż jednej lampy wiszącej. W takich wnętrzach znakomicie sprawdzają się kinkiety kierujące snop światła na ścianę. Pomieszczenia wydają się bardziej przestronne, gdy są równomiernie rozświetlone.

Nie bez znaczenia dla sukcesu aranżacji bez okien jest budowa lamp. Jeśli światło nie pada na ścianę, jego źródło powinno być osłonięte kloszem wykonanym z mlecznego szkła lub jasnej tkaniny. Taki abażur lekko rozproszy światło, przez co nie będzie ono razić oczu, a wnętrze nadal będzie jasne i widne. Pamiętaj, by wybierać źródła światła o temperaturze barwowej imitującej światło dzienne.

Lampa stołowa Castellato z kulistym kloszem z mlecznego szkła
Lampa stołowa Castellato z kulistym kloszem z mlecznego szkła

Twoim sprzymierzeńcem podczas urządzania pokoju o takiej specyfice będą lampy stołowe, znane również jako lampki nocne. Możesz umieścić je na szafkach nocnych przy łóżku, komodzie lub toaletce. Szeroki wybór opraw umożliwi Ci dobranie takiego modelu, który najlepiej wpisze się w zaplanowaną przez Ciebie aranżację. Może to być nowoczesny model wsparty na designerskim stelażu lub tradycyjna lampa na nóżce.

Uważasz, że prosta lampa zachowana w jasnej kolorystyce to nuda? Zajrzyj do artykułu: „Śnieżnobiałe lampy – nie tylko na zimę!”.

Sypialnia bez okna: wietrzenie i wentylacja

Sypialnia bez okna może być duszna, a przez to niezbyt wygodna w codziennym użytkowaniu. Czy wobec tego urządzenie sypialni w takim pomieszczeniu się sprawdzi? Brak okna, a co za tym idzie – również brak cyrkulacji powietrza, może zaowocować wilgocią, a w dalszej perspektywie rozwojem szkodliwej pleśni. Istnieją jednak sposoby, by do tego nie dopuścić.

Jednym z pomysłów jest usunięcie stałego podziału pomiędzy sypialnią a sąsiadującym z nią pomieszczeniem. Tradycyjną ścianę zastąp ścianą wykonaną ze szkła. Może to być również bardziej prowizoryczne przepierzenie przygotowane z otwartego regału lub parawanu. W tak urządzonej sypialni bez okien wietrzenie nie będzie problemem. Wystarczy, że otworzysz okno w pomieszczeniu obok.

Jeśli takie rozwiązania w Twoim mieszkaniu nie wchodzą w rachubę, możesz sięgnąć po mniej inwazyjne metody. W ciągu dnia drzwi wejściowe do sypialni pozostawiaj otwarte. Niezłym pomysłem jest także ich rozszczelnienie. Dzięki temu po zamknięciu nie będą hamowały dostępu powietrza.

Jeżeli mowa jest o pomieszczeniu wewnętrznym, kratki wentylacyjne na ścianach mogą okazać się niezwykle pomocne. Nie dopuszczą one do zastoju powietrza w pokoju, przez przebywanie w nim będzie bardziej komfortowe.

Aby w sypialni panował naprawdę zdrowy mikroklimat, musisz zadbać o odpowiednią wentylację. Gdy jedna ze ścian tego pomieszczenia jest ścianą zewnętrzną, możesz zainstalować na niej nawiewnik ścienny. Dostarczy on do środka świeże powietrze. Warto postarać się o dobry model nawiewnika, który nie tylko będzie filtrował powietrze, ale również stłumi wszelkie hałasy dobiegające z ulicy.

Sypialnia bez okna to ogromne aranżacyjne wyzwanie, jednak przemyślany projekt wnętrza pozwoli Ci urządzić ją wygodnie i praktycznie, a przy tym częściowo zrekompensuje brak okna. Wszystkie meble i dodatki potrzebne do zaaranżowania sypialni znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White!