Przejdź do sklepu brw.pl

10 przydatnych tricków w sypialni

Czytaj
17.01.2021

10 przydatnych tricków w sypialni

To w sypialni ładujesz akumulatory po ciężkim dniu. To także Twój azyl, w którym możesz złapać chwilę oddechu w trakcie codziennych obowiązków, a nierzadko jedyne miejsce, gdzie możesz oddać się swojemu hobby. Poznaj 10 ułatwiających życie tricków, dzięki którym Twoja sypialnia stanie się jeszcze bardziej komfortowa.

10 tricków w sypialni

 

Nie ma znaczenia, czy pokój pełni funkcję czterech pomieszczeń naraz (sypialni, pokoju dziecka, garderoby i gabinetu), czy służy wyłącznie do spania. Proste life-hacki sprawią, że Twoja sypialnia będzie Ci się kojarzyć wyłącznie z wygodą i zdrowym wypoczynkiem. Nie musisz mieć ani wielkiego metrażu czy drogiego wyposażenia, by na co dzień cieszyć się komfortem porównywalnym z sypialnią w czterogwiazdkowym hotelu.

Nie wiesz, jak złożyć prześcieradło z gumką? Mimo ośmiogodzinnego snu wciąż budzisz się z widocznym na twarzy zmęczeniem? Możesz łatwo to zmienić! Jak? Oto 10 praktycznych rad, które możesz wcielić w życie w każdej wolnej chwili.

 

1. Powiedz STOP! bakteriom i roztoczom

Zdjęcia mikroskopowe roztoczy potrafią spędzić sen z powiek i zniechęcić do wylegiwania się w łóżku największego śpiocha. Na szczęście możesz w prosty sposób ograniczyć rozwój roztoczy w swojej sypialni. Wystarczy, że zaraz po przebudzeniu nie będziesz nakrywać łóżka narzutą. Niech wilgoć odparuje z pościeli i prześcieradła – możesz odsunąć kołdrę i otworzyć okno, aby przyspieszyć ten proces. Roztocze nie lubią też niskiej temperatury, dlatego zimą często wietrz pościel na zewnątrz (np. na balkonie).

 

2. Wymień wsady na hipoalergiczne

Jeśli te proste domowe patenty nie pomogą i rano nadal budzisz się z załzawionymi oczami, katarem czy swędzeniem skóry, pomyśl o wymianie kołdry i poduszki na hipoalergiczne. Tego rodzaju wsady często wypełnione są specjalnym materiałem syntetycznym, który nie uczula i nie stanowi pożywki dla roztoczy. Co ważne, kołdry i poduszki hipoalergiczne łatwo utrzymać w higienicznym stanie, ponieważ można je prać w 60°C – temperaturze zabójczej dla drobnoustrojów.

 

3. Nawilżaj powietrze

Po wstaniu z łóżka czujesz, że skóra Twojej twarzy jest nieprzyjemnie ściągnięta, a Twoje drogi oddechowe wyschły na wiór? To znak, że zaczęła się zima i wraz z nią ogrzewanie odpowiedzialne za zbyt suche powietrze.

Aby temu zapobiec, wietrz sypialnię przed snem i utrzymuj wilgotność na poziomie 40-60%. Nawilżać powietrze możesz bez specjalnych urządzeń – wystarczy, że rozwiesisz na kaloryferze wilgotne ręczniki i postawisz w pokoju rośliny doniczkowe, które szybko odparowują wodę (np. bluszcz, szeflera, paproć, fikus).

 

4. Pierz kołdrę z… piłeczkami tenisowymi

Szukasz proszku do prania, którym zapewni Twojej kołdrze czy poduszkom pożądaną puszystość? Zapomnij o specjalnych detergentach! Wystarczy, że wrzucisz do pralki kilka czystych piłeczek tenisowych, a puchowe wsady nie zniszczą się pod wpływem prania i przetrwają w pierwotnym stanie. W jaki sposób? Otóż pod wpływem ruchów bębna pralki piłeczki będą uderzać w puchowe wypełnienie, co zapobiegnie jego zbijaniu. Proste i skuteczne!

linia puch
Poduszka Linia Puch – zdrowo i naturalnie

 

5. Sprawdź, jak złożyć prześcieradło z gumką

Prześcieradło z gumką jest wygodniejsze w użyciu niż tradycyjne – nie zwija się podczas snu i nie trzeba go wciąż poprawiać, aby leżało idealnie gładko na materacu. Z drugiej strony trudno ułożyć je w kostkę, przez co zajmuje więcej miejsca, gniecie się i trzeba je prasować przed nałożeniem na łóżko. Jak złożyć prześcieradło z gumką, aby temu zapobiec? Oto jedna z metod:

  1. Rozłóż prześcieradło swobodnie na łóżku, nie nakładając go na materac.
  2. Złap dwa rogi z krótszego, (np. prawego) boku i złóż prześcieradło na pół.
  3. Wsuń rogi z prawego boku w „kieszonkę” utworzoną przez rogi lewego boku.
  4. Złap prześcieradło za rogi prawego boku (bok przeciwległy do tego z „kieszonką”) i energicznym ruchem „strzep” prześcieradło podobnie jak otrzepujesz koc po pikniku albo ręcznik z piasku.
  5. Wyrównaj i wygładź prześcieradło.
  6. Złap prześcieradło za rogi jednego z krótszych boków i złóż je do środka – to samo zrób z drugiej strony tak, aby „kieszonka” z gumki schowała się do wewnątrz.
  7. Uzyskany prostokąt możesz złożyć tak, aby pasował do komody. Udało się! Już wiesz, jak złożyć prześcieradło z gumką!
prześcieradło z Jersey
Prześcieradło z gumką z Jerseyu – niech składanie nie spędza Ci snu z powiek!

 

6. Wypierz nową pościel

Udało Ci się kupić fantastyczną pościel o żywej kolorystyce lub ciekawym wzorze? To świetnie – w końcu przybranie łóżka często ma decydujący wpływ na aranżację sypialni.

Pamiętaj przy tym, że nową pościel należy uprać przed pierwszym założeniem – chodzi o to, aby pozbyć się ewentualnych pozostałości po procesie produkcyjnym oraz nadać pościeli przyjemną miękkość i ładny zapach.

Komplet pościeli Richmond
Wykonany z wysokiej jakości bawełny satynowej komplet pościeli Richmond

 

7. Utrzymuj materac w czystości

Nie tylko pościel i kołdra stanowią doskonałe siedlisko dla roztoczy – w trosce o dobry i zdrowy sen warto zadbać o również o higienę materaca. W jaki sposób? Raz w tygodniu zdejmij pokrowiec i pozostaw materac na pół godziny, aby odparować wilgoć i przewietrzyć wypełnienie.

Pamiętaj również o odkurzaniu materaca raz na dwa miesiące, aby usunąć resztki naskórka, pyłki i włókna. Na koniec regularnie pierz pokrowiec, przestrzegając przy tym zaleceń producenta. Przeczytaj również nasz poradnik: „Jak dbać o materac?”.

 

8. Zadbaj o całkowitą ciemność w sypialni

Drzwi Twojej sypialni są stale otwarte, zasypiasz przy włączonej lampce, a przez okno wpada światło latarni? Uważaj, sztuczne światło hamuje produkcję melatoniny (hormonu odpowiedzialnego za zdrowy sen), a jednocześnie wzmaga wytwarzanie hormonu stresu – kortyzolu. Postaraj się zasypiać w całkowitych ciemnościach – oprócz zamykania drzwi i gaszenia lampki zadbaj o zaciemnienie okna za pomocą rolet lub zasłon typu blackout, które w ogóle nie przepuszczają światła.

 

9. Ulepsz swój materac

Twój materac jest tak niewygodny, że rano towarzyszą Ci zmęczenie, ból głowy i złe samopoczucie? A może śpisz na kanapie i Twój kręgosłup boleśnie odczuwa brak łóżka? Kup materac nawierzchniowy!

To niski materac, który możesz położyć albo na łóżku, albo na kanapie, na której śpisz. Tym sposobem możesz zwiększyć lub zmniejszyć twardość starego materaca (co warto zrobić przy dużej zmianie wagi ciała), a także poprawić komfort spania na sofie.

 

10. Wprowadź w życie sypialniane rytuały

Stres w pracy, kłopoty osobiste czy niezbyt zdrowy tryb życia mogą skutkować bezsennością. Jeśli więc miewasz problemy z zasypianiem, wprowadź do swojego rozkładu dnia proste rytuały, które pomogą Ci się zrelaksować.

Zacznij wieczór od wypicia szklanki mleka lub herbaty ziołowej. Tuż przed pójściem spać weź ciepłą kąpiel z olejkami eterycznymi pomocnymi w leczeniu bezsenności (lawenda, drzewo sandałowe, paczula, rozmaryn, hiacynt, dzika róża), a na koniec wskocz pod świeżą pościel w wygodnej piżamie.