Przejdź do sklepu brw.pl

Śpisz z psem w łóżku lub na sofie? Zainwestuj w odpowiednie meble wypoczynkowe!

Czytaj
12.08.2020

Śpisz z psem w łóżku lub na sofie? Zainwestuj w odpowiednie meble wypoczynkowe!

Co wieczór przed snem obiecujesz sobie, że tym razem wyślesz swojego psa na posłanie, ale Twoje mocne postanowienie przegrywa z ufnym, wyrażającym bezgraniczną miłość spojrzeniem pupila? Sprawdź, jak zorganizować spanie z psem w jednym łóżku, aby było higienicznie i wygodnie. Dla wszystkich.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy obecność psa w łóżku jest higieniczna?
  • Jak przygotować łóżko do spania z psem?
  • Jak oduczyć psa spania w łóżku?
  • Co zrobić, żeby pies spał w swoim legowisku?
  • Jak zadbać o jakość snu swojego pupila?
  • Jakie sofy powinni wybrać właściciele psów?

Śpisz z psem w łóżku lub na sofie? Zainwestuj w odpowiednie meble wypoczynkowe!

Spanie z psem w łóżku tak czy nie?

Pies śpiący w łóżku właściciela to kontrowersyjny temat, który wzbudza liczne dyskusje. Przeciwnicy spania z czworonogiem wskazują na mało higieniczny aspekt takiego zwyczaju. To prawda. Spanie z psem ma też swoje wady, których nie sposób zignorować. Jest to między innymi obowiązek częstej zmiany pościeli, ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych na sierść lub złapania kleszcza. Psy śpią także trochę inaczej niż ludzie, co może zaburzyć Twój rytm snu i obniżyć jakość wypoczynku reszty rodziny.

Zwolennicy wspólnego odpoczynku z czworonogiem zwracają uwagę na fakt, że spanie z psem w jednym łóżku buduje zaufanie i zacieśnia więzi pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Obie strony zyskują większe poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie, rzadziej występuje poczucie osamotnienia. W dodatku miarowy oddech psa uspokaja i ułatwia zaśnięcie, a jego futro może rozgrzewać stopy w chłodne noce. Zalety spania z psem mają także pragmatyczny charakter. Wspólne posłanie eliminuje konieczność ciągłego wstawania, gdy pies sygnalizuje nam swój niepokój. Łatwiej Ci będzie także wyprowadzić psa na spacer, gdy zwierzak będzie tego potrzebował.

Niezależnie od tego, czy uważamy pozwalamy psu spać w łóżku czy nie, te sprawy powinny zostać wyjaśnione już na etapie wychowywania psa, tak aby od małego miał jasno określone zasady i wyrobione nawyki. To, czy byliście konsekwentni w przyszłości ułatwi wspólne współżycia. Z pomocą przychodzą także odpowiednie meble i rozwiązania, które pozwolą Ci zaaranżować wygodne posłanie dla psa lub dostosować Twoje łóżko do wspólnych noclegów z czworonogiem.

 

Spanie z psem w jednym łóżku – o czym należy pamiętać?

Zanim mały, rozkoszny szczeniaczek wytarza się w świeżo wypranej pościeli, weź pod uwagę, że psy wymagają konsekwencji i jasnych zasad. Trudno odzwyczaić je od czegoś, co jeszcze wczoraj uznawały za normę. Musisz zatem poważnie się zastanowić, czy w przyszłości będziesz w stanie spać z dorosłym psem w jednym łóżku. Jeśli nie – najlepiej od początku zapewnij mu osobne posłanie.

Z czasem zwierzę może zacząć traktować łóżko jak swoje legowisko i wówczas nie zechce dopuszczać do niego innych osób czy zwierząt. Dzieje się tak, ponieważ jest mu tu bardzo wygodnie – śpi blisko swojego opiekuna, a posłanie jest miękkie i ciepłe. W dodatku dzięki podwyższeniu dobrze widzi całe pomieszczenie, co wzmacnia jego poczucie bezpieczeństwa.

O ile wiercenie się czy chrapanie zwierzaka może Ci nie przeszkadzać, o tyle decydując się na spanie z psem nie możesz pominąć aspektu higieny. Błoto, sierść, a także drobnoustroje i pasożyty – jeśli nie chcesz takich „gości” w swoim łóżku, to warto od samego początku uczyć psa czystości, aby nie protestował przeciwko regularnym kąpielom i myciu łap po każdym spacerze. Pamiętaj też o regularnym odrobaczaniu pupila oraz starannym wyczesywaniu mu sierści.

 

Jak przygotować się do spania z psem?

Spanie z psem w jednym łóżku może być bardzo pozytywnym doświadczeniem zarówno dla zwierzaka, jak i jego opiekuna – trzeba się jedynie dobrze do tego przygotować.

Jeśli pies należy do dużej rasy, od razu uwzględnij jego docelową wagę przy dobieraniu stopnia twardości materaca. Przyjmuje się, że dla dorosłych osób ważących od 50 do 80 kg odpowiedni jest materac o stopniu twardości H2, materac średnio twardy (H3) – dla osób ważących 80-100 kg, natomiast twarde (H4) są przewidziane dla osób ważących powyżej 100 kg.

Przeczytaj również: „Jak wybrać materac?”.

 

Poza twardością równie ważne jest to, czy będziesz w stanie utrzymać materac w czystości. Bardzo praktyczne są materace ze zdejmowanym pokrowcem, który można rozdzielić zamkiem na dwie części, przez co łatwiej zmieścić je w domowej pralce. Sprawdź, czy pokrowiec nadaje się do prania w 60°C, czyli temperaturze zabójczej dla większości zarazków i plam. Większe poczucie higieny zapewnią Ci również pokrowce z jonami srebra, które działają antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i antystatycznie.

 

Masz w planach spanie z psem w jednym łóżku i jednocześnie urządzenie sypialni od podstaw? Zastanów się więc nad łóżkiem obitym materiałem z grupy welurowych, które są nie tylko przyjemne w dotyku, ale i jest bardziej odporne na zadrapania niż tkaniny plecione. Możesz rozważyć również łóżko z drewna lub płyty meblowej – usunięcie sierści z gładkiej i twardej powierzchni jest łatwiejsze niż z tkaniny.

Aby spanie z psem obyło się bez szkody dla wystroju sypialni, wybieraj pościel w kolorze zbliżonej do sierści zwierzaka (będzie mniej widoczna), a na co dzień sięgaj po łatwe do wyprania koce i narzuty. Dzięki nakryciu pies nie zabrudzi świeżej pościeli, gdy tuż po spacerze radośnie skoczy do łóżka.

Gdy lubisz zdrzemnąć się z psem w salonie, czyli sofy przyjazne czworonogom

Nie chcesz godzić się na spanie z psem w jednym łóżku, ale nie masz nic przeciwko, by Twój przyjaciel wylegiwał się obok Ciebie na kanapie? Możesz pogodzić miłość do zwierząt z chęcią mieszkania w zadbanym wnętrzu – wystarczy, że zdecydujesz się na odpowiednie meble tapicerowane.

Szukaj sof i foteli z tapicerkami łatwymi w czyszczeniu (easy clean) i niewchłaniającymi płynów (water repellent) – są to tkaniny pokryte specjalną apreturą, która umożliwia usunięcie plam poprzez delikatne odsączenie (np. papierowym ręcznikiem) i skropienie wodą. Tapicerka nadal będzie prezentować się dobrze, nawet jeśli Twój pies wskoczy na kanapę z łapami brudnymi od błota i sierścią mokrą od deszczu.

Narożnik Pasir w tkaninie hydrofobowej
Narożnik Pasir w tkaninie hydrofobowej

 

Spanie z psem na kanapie niewątpliwie pomoże Ci się odstresować, ale widok podartej tapicerki bynajmniej nie wpłynie dobrze na Twoje samopoczucie. Możesz temu zapobiec, wybierając meble obite tkaniną pet friendly, czyli taką o podwyższonej odporności na zwierzęce pazurki. Ponadto dzięki ich gładkiej powierzchni sierść nie wbija się w tapicerkę i bardzo łatwo można ją usunąć.

Sofa Royal w tkaninie pet friendly – znakomita dla miłośników zwierząt
Sofa Royal w tkaninie pet friendly – znakomita dla miłośników zwierząt

 

Nie chcesz teraz zmieniać mebli? W takim razie przyjrzyj się obiciu swojej kanapy – jeśli tapicerka wykonana jest z tkaniny plecionej, możesz mieć problemy z wbijaniem się sierści, zadrapaniami i trudnymi do usunięcia plamami. Aby spanie z psem na kanapie obyło się bez takich niespodzianek, przykrywaj siedzisko kocami lub narzutami – możesz uformować je tak, aby osiągnąć modny efekt „przytulnego nieładu”.

Narzuta Ludlow - prosty sposób na przytulność i… psią sierść na kanapie.
Narzuta Ludlow – prosty sposób na przytulność i… psią sierść na kanapie.

 

Spanie z psem nie wchodzi w grę? Zapewnij mu wygodne posłanie!

Jeśli uznasz, że spanie z psem w jednym łóżku to na dłuższą metę niezbyt dobry pomysł, musisz zapewnić zwierzakowi inne, równie wygodne legowisko. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup posłania o odpowiedniej wielkości. Powinno być na tyle duże, by dorosły pies mógł w nim swobodnie się wyciągnąć. Jednocześnie nie może być zbyt duże, ponieważ zwierzę nie będzie w nim czuło się w pełni bezpieczne.

Posłanie możesz także zrobić samodzielnie. Jakich materiałów użyć? Dobrym wyborem będzie kordura – to tkanina bardzo wytrzymała, wodoodporna i łatwa w czyszczeniu. Wnętrze warto wymościć kocykiem, aby Twojego psiakowi było jeszcze wygodniej! Do uszycia legowiska możesz użyć również tkanin z mikrofazy (np. alcantary, suedine), które są przyjemne w dotyku i łatwo utrzymać je w czystości.

Legowisko dla psa musi być dokładnie wypełnione materiałem, który szybko się nie odkształci i zapewni zwierzakowi dobrą izolację od podłogi. Dobrym pomysłem będzie wypełnienie z kulek silikonowych (są sprężyste i hipoalergiczne) lub gąbki tapicerskiej. Unikaj za to puchu, który w razie rozdarcia materiału rozniesie się po całym domu.

O ile spanie z psem w jednym łóżku może być niewygodne, o tyle nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić pupilowi osobne posłanie w sypialni. Wówczas nadal będziecie czerpać radość z przebywania razem, ale unikniesz problemu rozpychania się psa w łóżku.

Legowisko umieść tak, aby nie przeszkadzało w poruszaniu się po sypialni i jednocześnie zapewniało psiakowi poczucie bezpieczeństwa. Ponadto zwierzę nie powinno być narażone na przeciągi z otwartych drzwi i okien, a także ciepło z kaloryfera.

Więcej porad, jak urządzić mieszkanie, w którym mieszka czworonożny przyjaciel, znajdziesz tutaj: „Pies na kanapie! Wybierz meble do zadań specjalnych”.