Przejdź do sklepu brw.pl

Wnęki w ścianie – aranżacje

Czytaj
27.01.2022

Wnęki w ścianie – aranżacje

Wnęka w ścianie – niezależnie od tego, czy znajduje się pod schodami, czy w pokoju –  stanowi cenną, bo dodatkową przestrzeń. Sposobów na jej urządzenie jest wiele. Jak zaaranżować wnętrze, które posiada wnękę i w pełni wykorzystać jej potencjał?

Chcesz urozmaicić wystrój wnętrza? Wybierz dywan w geometryczny wzór

Wnęka w ścianie – pomysły na to, jak ją ukryć

Wnęka w ścianie to zawsze dodatkowa przestrzeń na wagę złota, niezależnie od jej kształtu i rozmiaru. Świetnych pomysłów na jej zagospodarowanie jest naprawdę wiele. Wnęka może pełnić kilka funkcji, m.in.:

  • funkcję dekoracyjną – wnęka może stać się ozdobą wnętrza za sprawą pięknych wykończeń i umieszczonych w niej dekoracji;
  • funkcję organizującą – wbudowane półki lub szafki we wnęce pomogą Ci uporządkować przestrzeń, np. posegregować zabawki, książki czy inne przedmioty;
  • funkcję magazynową – wnęka w ścianie to świetne miejsce do przechowywania rzeczy, które nie mieszczą się nigdzie indziej, a których nie chcesz eksponować w domu.

W ostatnim przypadku warto pomyśleć o tym, by zabudować wnękę i ukryć jej zawartość. Możesz na przykład stworzyć z niej garderobę lub schowek. Wystarczy zamontować w niej drzwi i  powiesić półki albo ustawić regał lub komodę z wysuwanymi szufladami (w zależności od Twoich potrzeb i wielkości wydzielonej przestrzeni). Ta propozycja sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy wnęka znajduje się w przedpokoju, pod schodami lub jest na tyle niewielka, że ciężko wykorzystać ją w inny sposób.

Całkowita zabudowa wnęki oznacza nieco większy remont, dlatego nie każdy będzie zwolennikiem tego rozwiązania. Na szczęście są też inne opcje. Dobrym pomysłem na zamaskowanie niszy w ścianie będzie wstawienie do niej mebli, na przykład szafy, komody albo kanapy. W ten sposób zyskasz dodatkową przestrzeń i pomieścisz więcej rzeczy.

Szafa Zele

Z kolei rozwiązaniem dla wnęki w łazience będzie przeznaczenie jej na kabinę prysznicową. Mniejsza wnęka łazienkowa świetnie sprawdzi się jako szafka na kosmetyki lub leki. Możesz wybrać model wyposażony w lustrzane drzwiczki, które bez wątpienia przydadzą się w tym pomieszczeniu.

Wnęka w ścianie – salon

Zagospodarowanie wnęki w salonie nie powinno być dla Ciebie dużym wyzwaniem. Możesz postawić w niej telewizor lub wygodny fotel i zorganizować strefę kinomaniaka lub kącik czytelniczy. W tym drugim wypadku poza miejscem do siedzenia nie zapomnij o  zamontowaniu na ścianie półek lub wstawieniu regału, a także doświetleniu tej zazwyczaj zaciemnionej przestrzeni.

Płytkie wgłębienie w ścianie doskonale posłuży jako ozdobna wnęka na Twój ulubiony obraz, ustawione na półkach figurki albo stolik z dekoracyjnym wazonem. Ciekawy sposób na aranżację wnęki i jej podkreślenie to zamontowanie w środku oświetlenia, na przykład w postaci taśm LED albo halogenów. Będą one pełnić funkcje dekoracyjne i podkreślać to, co chcesz wyeksponować przy ścianie.

Specyficznym rodzajem wnęki jest wykusz, czyli część salonu wystająca poza bryłę budynku, najczęściej otoczona ze wszystkich stron oknami. Jest to idealne miejsce, by stworzyć kącik wypoczynkowy. Możesz zamontować tam wygodne siedzisko, położyć koce oraz poduszki dekoracyjne i cieszyć się spokojnym wieczorem przy książce czy ulubionej muzyce. Wartym rozważenia rozwiązaniem będzie też ustawienie w wykuszu stołu i krzeseł, tworząc jadalnię.

Duża wnęka w salonie może stać się również samodzielną strefą do pracy lub spania. Będzie ona idealnym miejscem na biurko albo łóżko. Takie wykorzystanie dodatkowej przestrzeni sprawdzi się zwłaszcza w małych mieszkaniach i kawalerkach, gdzie brakuje oddzielnej sypialni lub gabinetu. Jedno pomieszczenie spełni kilka różnych funkcji, a przy tym będzie komfortowe, uporządkowane i doskonale zorganizowane.

Wnęka w ścianie – kuchnia

Wnęki w kuchennej ścianie stwarzają wiele możliwości aranżacji. Możesz wykorzystać je chociażby jako dodatkowe miejsce do przechowywania naczyń i produktów spożywczych. Wystarczy zabudować niszę półkami albo zamykanymi szafkami.

W małym schowku w ścianie możesz też ukryć środki czystości i rzadko używane sprzęty. Dzięki temu nie będą stały na widoku, a w razie potrzeby szybko je znajdziesz. Możesz też wykorzystać wnękę jako miejsce na kosze do segregacji śmieci.

Idealnym rozwiązaniem dla dodatkowej przestrzeni o większych rozmiarach jest wstawienie tam lodówki, zmywarki czy kuchenki. W ten sposób zyskasz w swojej kuchni dużo dodatkowego miejsca. Możesz postawić również stół i krzesła, urządzając przytulne miejsce do wspólnego spożywania posiłków przez całą rodzinę.

Więcej pomysłowych i sprytnych rozwiązań dla kuchni, nawet tej wymagającej, znajdziesz w naszym artykule o ślepej kuchni.

 

Wnęka w ścianie to element mieszkania, który z pewnością pozwoli Ci puścić wodze aranżacyjnej fantazji. Może stać się przestrzenią do wypoczynku, schowkiem na narzędzia, miejscem na sprzęty kuchenne lub główną ozdobą salonu. Kluczem do jej zagospodarowania jest dobrze przemyślana aranżacja. Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o praktycznych i stylowych pomysłach na wykończenie wnętrz, zajrzyj również do innych artykułów na naszym blogu.