Przejdź do sklepu brw.pl

Zabawy z dziećmi w domu! Pomysły na zajęcia dla najmłodszych na 14 dni

Czytaj
22.03.2020

Zabawy z dziećmi w domu! Pomysły na zajęcia dla najmłodszych na 14 dni

Sytuacja zmusiła Cię do tego, aby całkowicie zreorganizować swój rozkład dnia? Zamiast odprowadzić dziecko do przedszkola czy szkoły i pojechać do pracy, musicie zostać i nie wychylać nosa z domu? Spokojnie! Gry domowe dla dzieci, zabawy sensoryczne, wspólne gotowanie, czy gry planszowe – mamy dla Ciebie kilkanaście pomysłów na to, co robić z dziećmi w domu, aby żadne z Was się nie nudziło!

kolekcja Luca Baby

Z tego wpisu dowiesz się m.in.:

  • Jak bawić się z dziećmi?
  • Jakie gry i zabawy spodobają się dzieciom?
  • Co robić, by dzieci nie narzekały na nudę?

Co prawda domowa kwarantanna została skrócona do 7 dni, jednak nadal jest to czas, który dla dzieci może być trudny. Nudzą się i męczą brakiem możliwości opuszczania domu. Warto wówczas pokazać dzieciom, że dom to także miejsce, w którym można organizować niezwykłe zabawy, a czas spędzony w izolacji od rówieśników nie musi pójść na marne. Dlatego przedstawiamy harmonogram na 14 dni! Niech ten czas to będzie świetna zabawa!

Dlaczego organizacja dziecięcego czasu jest tak ważna?

Dzieci, które muszą pozostać w domu, z reguły wybiorą takie zajęcia, które są dla nich pozornie najbardziej atrakcyjne. Starsze dzieci z pewnością chwycą za tablet lub smartfon, ewentualnie za pilot do telewizora. To jednak bardzo zgubne – pozwolić dzieciom na całodzienne przesiadywanie przed takimi urządzeniami. Jest to niebezpieczne zarówno dla najmłodszych, jak i starszych dzieci, które w ten sposób nie rozwijają się, a jedynie zapychają swój czas wątpliwej jakości rozrywką.

Zdecydowanie rozsądniejszym rozwiązaniem są zabawy wspierające poszczególne umiejętności i przynoszące dziecięcym głowom całe mnóstwo inspiracji. Praca nad umiejętnościami i zabawy wspierające twórcze myślenie to po prostu solidny fundament, na którym Twoje dziecko może budować swoje późniejsze sukcesy. Zapewne wielu rodziców ma wątpliwości, co do tego, czy uda im się ograniczyć telewizor i smartfon do zera podczas izolacji. To dość łatwe, ale nie wystarczy jedynie poprosić dziecko, by się sobą zajęło. Trzeba mu w tym pomóc poprzez organizację zabawy, która jest dla niego atrakcyjna, mieści się w granicach jego zainteresowań, a przy tym przynosi mnóstwo frajdy!

Co robić z dziećmi w domu przez dwa tygodnie? Rozrywka bez TV i smartfona!

 

Dzień 1 – Domowy teatrzyk 

Zabawa w teatr pozwala wykorzystać bogatą wyobraźnię dziecka i… Twoje umiejętności plastyczne. Wymyślcie wspólnie ciekawą historię, po czym przygotujcie jej bohaterów. Do wykonania kukiełek możecie użyć rozmaitych przedmiotów, np. papieru, bibuły, drewnianych łyżek, modeliny, rękawiczek, skarpet. Przygotujcie też „scenę” – możesz na przykład rozłożyć duże prześcieradło na oparciach dwóch krzeseł. 

 

Dzień 2 – Gry i planszówki 

Każdy rodzic wie, że planszówki są dobre na wszystko, nawet na przedłużającą się kwarantannę w domu! Jako że sytuacja jest wyjątkowa, jedna runda nie wystarczy – zarezerwujcie całe popołudnie na Rodzinny Turniej Gier. Znudziły Wam się planszówki, które macie w domu? W takim razie zróbcie własną grę, z wymyślonymi przez dziećmi zasadami! Wystarczy duży arkusz brystolu, flamastry i małe figurki. Oczywiście oprócz planszówki możecie zaprojektować inne gry – karcianą, zręcznościową czy edukacyjną. 

 

Dzień 3 – Rysowanie kształtów 

Szukasz pomysłów na zabawy z dzieckiem w domu, które będą wspomagać rozwój motoryki małej? Jeśli Twój maluch jest na etapie szlaczków i pierwszych liter, pobawcie się w odrysowywanie kształtów. Wytnij ze sztywnego papieru proste szablony i zachęć dziecko, aby odrysowało ich kształt na brystolu i pokolorowało je. Możesz również postawić na kartce zabawki, a potem podświetlić je tak, aby na arkusz padały cienie. Zadaniem Twojego dziecka będzie odrysowanie kształtów cieni – prosta, ale zajmująca zabawa!

 

Dzień 4 – Poszukiwanie skarbów

Nie ma chyba lepszej zabawy dla dzieci w domu niż szukanie skarbów! Maluchy uwielbiają skrytki i dreszczyk emocji wywołany szukaniem tajemniczego przedmiotu. Przy większej liczbie dzieci zadbaj o to, aby każde znalazło coś dla siebie – mogą to być słodycze, małe zabawki, itp. Poszukiwanie skarbów będzie ciekawsze, jeśli w różnych miejscach umieścisz wskazówki albo będziesz podpowiadać maluchom.

 

Dzień 5 – Pielęgnowanie roślin (ogrodu) 

Zabawy z dzieckiem w domu mogą przybrać całkiem praktyczną formę – kilkulatek będzie zachwycony, pomagając Ci w domowych czynnościach. Nie każde zajęcie będzie równie atrakcyjne dla malucha, jednak pielęgnacja roślin w domu lub prace ogrodowe z pewnością mu się spodobają. Dziecko z radością wykorzysta swoje zabawki (grabki, łopatkę, konewkę) i poczuje się „doroślej”, a Ty odhaczysz jedną pozycję z listy wiosennych porządków. 

Dzień 6 – Lepienie figurek z masy solnej

Twoje dziecko lubi lepić figurki, ale w domu nie ma ani kawałka plasteliny? Zrób domową masę plastyczną z wody, soli i mąki. Lepienie figurek, biżuterii czy ozdób z masy solnej to jeden z najprostszych przykładów na kreatywne zabawy z dziećmi w domu, do którego nie trzeba specjalnych akcesoriów, poza dużą miską i (opcjonalnie) foremkami. Podpowiadamy, że za pomocą przypraw, drobnego brokatu i farb możesz uzyskać kolorową masę!

 

Dzień 7 – Porządek z zabawkami 

Co robić z dziećmi w domu, aby połączyć przyjemne z pożytecznym? Zróbcie przegląd zabawek! Opróżnijcie półki, kosze, pudła i pojemniki, a potem posegregujcie wszystkie zabawki. Niech maluch sam zdecyduje, którymi już się nie bawi i które chce oddać młodszym dzieciom. Potem umyjcie twarde zabawki i wypierzcie maskotki, a po wysuszeniu podstawcie je na miejsce. Taka „zabawa” ma wymiar edukacyjny – dziecko  uczy się dbania o swoje rzeczy i sprzątania, a także dzielenia z innymi. 

 

Dzień 8 – Tablica manipulacyjna DIY

To już kolejny dzień zabawy z dziećmi w domu i powoli kończą Ci się pomysły? Zrób tablicę manipulacyjną! Weź kawałek płyty (mdf-u, sklejki, plecówki) i przymocuj do niej rozmaite przedmioty, np. dzwonek do roweru, pokrętło od minutnika kuchennego, kawałek grubej gumki, włącznik światła, kłódkę z kluczykiem, zamek krawiecki itp. Sensoryczne zabawy nie tylko zajmują czas, ale i świetnie rozwijają motorykę oraz ciekawość świata u dziecka. 

 

Dzień 9 – Duże i małe eksperymenty

Po zamknięciu w czterech ścianach dzieci szybko stracą zainteresowanie „zwykłymi” zabawkami. Wówczas warto zająć malucha pokazem eksperymentów. Do zabawy z dzieckiem w domu wystarczą Ci produkty, które znajdziesz w kuchni! Domowy piasek kinetyczny zrobisz z mąki i oleju, a z wody, kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej i barwników spożywczych powstanie kolorowy wulkan. 

 

Dzień 10 – Galeria małego artysty

Jeśli nie masz pomysłu na kreatywne zabawy z dzieckiem w domu, zachęć malucha do wykonania kilku rysunków, kolaży czy kolorowych wyklejanek, a potem wspólnie wybierzcie najciekawsze prace i oprawcie je w ramki. Tym sposobem zajmiesz dziecko na kilka godzin, a w domu pojawią się nowe – i jakże urocze – dekoracje. 

RAMKA NA ZDJĘCIA – dziecięca twórczość wymaga oprawy!

 

Dzień 11 – Trójwymiarowe konstrukcje 

Co robić z dzieckiem w domu, jeśli maluchowi znudziły się klocki, figurki i planszówki? Budujcie z dzieckiem trójwymiarowe konstrukcji, wykorzystując rozmaite przedmioty, np. patyczki do lodów, wykałaczki, słomki do napojów, jednorazowe kubeczki. Poszczególne elementy możecie połączyć np. plasteliną lub kawałkami ciasta. Taka zabawa nie tylko stymuluje kreatywność, ale i usprawnia manualnie. 

 

Dzień 12 – Baza dla małego agenta

Czy znasz dziecko, które nie chciałoby mieć „tajnej” bazy? No właśnie! Doskonałym przykładem zabawy dla dzieci w domu jest wspólne budowanie fortec, jaskini, namiotu czy innej „budowli”, w której dziecko może się schować, spać czy bawić z innymi. Do zrealizowania tego pomysłu nie potrzebujesz niczego specjalnego – wystarczą krzesła, koce i poduszki, kartony.

Dzień 13 – Domowe gry zręcznościowe

Szukasz prostej zabawy dla dzieci w domu, dzięki której małe rączki będą sprawniejsze i łatwiej poradzą sobie z pisaniem pierwszych liter? Rozsyp na stole groch i daj maluchowi klamerki do bielizny – niech wyłapuje nimi małe kuleczki i wrzuca je do szklanki. Dziecko może również zbierać makaron penne za pomocą słomki do picia (nie jest to takie proste!) albo układać małe guziki według szablonu wyciętego z brystolu. 

 

Dzień 14 – Slalom i tor przeszkód 

Jeśli nie wychodzicie na dwór, Twój smyk na pewno ma niespożyte ilości energii, która potrzebuje ujścia. Wtedy najlepszym rozwiązaniem są ruchowe zabawy dla dzieci – w domu nie zawsze można sobie pozwolić na granie w piłkę, ale już slalom pomiędzy plastikowymi butelkami z zawiązanymi oczami jest całkiem osiągalny. Innym dobrym pomysłem jest tor przeszkód – ustaw meble, pufy i pudła w tak sposób, aby maluch musiał dobrze nagimnastykować się, żeby przedostać się na drugi koniec pokoju. 

Różne zabawy, które przedstawiliśmy w naszym harmonogramie, można oczywiście dowolnie modyfikować, by jeszcze je uatrakcyjnić. Podczas każdej zabawy dla dzieci, pytaj ich o opinię, by na tej podstawie sprawdzać, co przynosi im największą radość. Nie zapominaj również o drobnych przyjemnościach. Ograniczamy co prawda telewizor i telefon, jednak kino domowe z własnymi przekąskami i świetnym filmem lub bajką, to również dobry pomysł. Pozwoli Wam również spędzić trochę czas razem podczas przygotowywania dań. Miłej zabawy!

Jak przetrwać w domu podczas „kryzysowej sytuacji”? Więcej porad znajdziesz tutaj: „Zabrakło prądu? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić”.