Przejdź do sklepu brw.pl

Dla miłośników bieli: jaki kolor ścian pasuje do białych mebli?

Czytaj
16.09.2021

Dla miłośników bieli: jaki kolor ścian pasuje do białych mebli?

Biel jest piękna i absolutnie ponadczasowa. W wystroju wnętrz nigdy nie przestała być modna. Przez lata malowaliśmy na biały kolor ściany w naszych domach i mieszkaniach. Potem – jedynie na chwilę – biały ustąpił na ścianach miejsca pastelom i żywym barwom – ale jakiś czas temu wrócił do łask. Co więcej, pokochaliśmy również białe meble. Ważne jest jednak, by umiejętnie tę biel wykorzystać. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jaki kolor ścian do białych mebli pasuje najbardziej, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

białe meble

Białe meble – ich ważna rola w aranżacji wnętrza

Mniej więcej dekadę temu zaczęła się moda na białe meble w kuchni. W mieszkaniach i domach bardzo często pojawiały się meble kuchenne na wysoki połysk, które pięknie rozświetlały pomieszczenie i pozwalały optycznie je powiększyć. Część z nas pozostała wierna stylowi „scandi” i jasnym meblom z dodatkiem blatów w kolorze surowego drewna. Nie poprzestajemy jednak na kuchni, jeśli chodzi o aranżowanie wnętrza z pomocą białych mebli. Równie chętnie zapraszamy biel do jadalni, sypialni czy salonu.

Dlaczego białe meble podbiły nasze serca? Ponieważ w naturalny sposób odświeżają pomieszczenie i sprawiają, że wydaje się ono większe. Przy tym niezwykle łatwo zestawić je z innymi meblami i dopasować do nich kolor ścian i dodatków. Białe meble nieprędko się zestarzeją, a to bardzo ważne dla tych, którzy nie lubią częstych zmian w wystroju wnętrza domu lub mieszkania.

Jaki kolor ścian do białych mebli w kuchni?

Białe meble w kuchni stały się prawdziwym hitem już kilkanaście lat temu. Pokochaliśmy je za to, że ożywiają atmosferę we wnętrzu i są bardzo wdzięczne w dobieraniu dodatków i oświetlenia. Przy tym świetnie komponują się z zielenią świeżych ziół, które coraz częściej zapraszamy do swoich kuchni. Jaki zatem wybrać kolor ścian przy białych kuchennych meblach? Wszystko zależy od stylu, w jakim chcesz urządzić swoją kuchnię. Jeśli ma być nowoczesna, warto postawić na kontrasty.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by ściana za meblami kuchennymi była całkowicie czarna, ciemnoszara lub granatowa. Nie obawiaj się o zaciemnienie pomieszczenia, ponieważ białe meble wprowadzają doskonały balans, dzięki któremu w kuchni będzie odpowiednia ilość światła. Masz tu również spore pole do popisu, jeśli chodzi o dobór oświetlenia. Przydadzą się listwy LED, industrialne żarówki i niewielkie, nowoczesne lampki.

Biały z białym? To może się udać!

Jeśli kontrasty są dobrym rozwiązaniem, to czy możliwe jest użycie w kuchni jednolitej, niczym niezmąconej bieli? Jak będzie wyglądać biała ściana za białymi meblami? Nie obawiaj się, biel z bielą z pewnością się polubi! Nowoczesne meble kuchenne umieszczone na białej ścianie, np. na płytkach, możesz ożywić bardzo drobnymi akcentami, takimi jak oświetlenie, kilka niewielkich roślin i pojemniki na przyprawy. Te ostatnie mogą mieć dowolne kolory. To wystarczy, by w połączeniu białego z białym odnaleźć prawdziwe piękno. Całkowicie zamierzone i przemyślane. Biel w wydaniu „total look” nada wnętrzu charakter nowoczesny, czysty, elegancki.

Kuchnia w stylu skandynawskim – drewno w towarzystwie bieli

Kuchnia skandynawska jest wnętrzem ciepłym i przytulnym. Od razu kojarzy się z zapachem ciepłego jeszcze ciasta i aż prosi o to, by zatopić się w jej spokoju. Biel mebli jest tutaj zazwyczaj tematem przewodnim pomieszczenia, choć rzadko się ją łączy z bielą blatów, jak w przypadku aranżacji nowoczesnych. We wnętrzach skandynawskich to drewno w naturalnym kolorze stanowi wykończenie, a jednocześnie element dekoracji bieli frontów. Jeśli takie drewno znajdzie się na Twoim blacie, z powodzeniem możesz użyć bieli na ścianach. Może mieć postać klasycznych płytek. Pamiętaj jednak, że drewno może być także ozdobą ściany za meblami. Kuchenne panele w kolorze drewna pięknie komponują się z bielą frontów w stylu skandynawskim. Jeśli chcesz taką aranżację ozdobić, wybieraj naturalną zieleń roślin, a także szklane lub porcelanowe słoiki na przyprawy i artykuły kuchenne.

Białe meble w salonie – jaki kolor ścian

Bardzo podobnymi prawami rządzi się łączenie kolorów w innych pomieszczeniach w domu, również w salonie. Warto jednak pamiętać, że meble kuchenne zajmują najczęściej sporą część ściany. W salonie ustawiamy ich nieco mniej. Jeśli zatem chcesz oprzeć się na zasadzie kontrastu i użyć ciemnej farby do ściany, pamiętaj o dodatkach. Aby zorganizować wnętrze przyjazne, stwarzające warunki do odpoczywania, kompozycja barw i dodatków powinna być spójna. Jasne meble, ciemna ściana, kwiaty, oświetlenie, kolor kompletu wypoczynkowego – każda rzecz ma tutaj znaczenie.

Może jednak marzy Ci się jasny salon? Takie aranżacje są bardzo popularne, zwłaszcza jeśli wykańczasz mieszkanie w stylu skandynawskim. Tworzysz wówczas przestrzeń przytulną, optycznie miękką i przyjemną dla oka. Doceń tu rolę drewna. Przemyśl obecność lamel – drewnianych listew, które ozdabiają ściany. To szczypta oryginalności we wnętrzu klasycznie prostym i pięknym.

Wypoczynek w salonie przyprószonym bielą

Ustawianie białych mebli w salonie nie wyklucza użycia kanap i foteli w ciemnych kolorach. Najlepiej sprawdzi się zdecydowana szarość i grafit. Salon skandynawski z pewnością pokocha jasne komplety wypoczynkowe, duże pufy i grube, miękkie dywany. Im więcej w nim światła – głównie tego naturalnego – tym lepiej. Dodatki również powinny być spójne z koncepcją przestrzeni służącej wyciszaniu się. Miękkie rośliny i drewniane ozdoby będą idealne.

Jakich kolorów unikać w pokoju z jasnymi meblami?

Biel pasuje właściwie do wszystkiego. Masz zatem ogromny wybór kolorów, które umieścisz na swoich ścianach, jednak jeśli chcesz podążać za modą, unikaj pasteli. Obecne trendy wnętrzarskie podkreślają wyrazistość, spójność, przemyślaną organizację każdego centymetra dostępnej przestrzeni. Pastelom tej wyrazistości brakuje, są doskonale spokojne, ale przez to również odrobinę nudne i problematyczne, jeśli chodzi o dobór dodatków. Pamiętaj, że ściany domu to także jego ozdoba i możesz zorganizować je tak, by wyglądały zjawiskowo!