Przejdź do sklepu brw.pl

Jadalnia w stylu prowansalskim – inspiracje

Czytaj
27.10.2023

Jadalnia w stylu prowansalskim – inspiracje

Urządzona w stylu prowansalskim jadalnia zachwyca elegancją i przytulnością. Przypomina nieco rustykalne wnętrza, ale w stylowym, pełnym wdzięku wydaniu. Jakie meble i dodatki powinny trafić do jadalni prowansalskiej? Czytaj dalej!

Haga Amsterdam

KRZESŁO ALLA 3 w jadalni w stylu prowansalskim z nutą scandi

Jadalnia prowansalska – południowy klimat Francji w Twoim domu

W naszym artykule:

  • opowiemy o stylu prowansalskim,
  • zdradzimy, w jaki sposób wprowadzić go do jadalni,
  • wyjaśnimy, jakie meble, dodatki i oświetlenie pomogą Ci urządzić prowansalskie wnętrze,
  • zaprezentujemy aranżacje jadalni inspirowanej Prowansją.

Styl prowansalski w jadalni – co go wyróżnia?

Styl prowansalski we wnętrzarstwie ma długą tradycję. Pojawił się już w XVII wieku na południu Francji, w Prowansji słynącej z romantycznych lawendowych pól, urokliwych gajów oliwnych, znakomitych kozich serów oraz luksusowych trufli. Widać w nim nawiązania do wersalskiej architektury, ale nie ma nic wspólnego z ostentacją. Jego wyjątkowość polega na umiejętnym wpleceniu rozwiązań typowych dla pałacowych komnat w aranżację wiejskich posiadłości.

Wizytówką prowansalskiej stylistyki jest bezpretensjonalność, ciepło, elegancja oparta na prostocie. Całość wnętrza jadalni utrzymanej w prowansalskim stylu musi odzwierciedlać wymienione cechy. Aby to osiągnąć, wykreuj przestrzeń wypełnioną światłem, o jasnej kolorystyce. Celuj przede wszystkim w biel, ale sprawdzą się również beże i pastele. Chodzi o stworzenie aranżacji emanującej świeżością, lekkością.

Wskazówka: w prowansalskiej jadalni powinny przeważać naturalne materiały. Ta zasada dotyczy zarówno mebli (nie może tam zabraknąć drewnianych mebli!), jak i dodatków. W estetyce typowej dla Prowansji odgrywają dużą rolę również motywy kwiatowe.

Jadalnia w stylu prowansalskim – jak ją urządzić?

W tej części artykułu znajdziesz wskazówki dotyczące wyboru mebli, dodatków oraz oświetlenia do jadalni w stylu prowansalskim.

Stylowe meble do prowansalskiej jadalni

W jadalni jak z Prowansji odnajdą się drewniane meble z charakterystycznymi przetarciami (sprawiają, że wystrój staje się szlachetniejszy), najlepiej z bielonego drewna. Wszelkie ozdobne detale będą bardzo mile widziane. Sprawdzą się modele vintage albo stylizowane na wiekowe. Ważne, by sprawiały wrażenie lekkich wizualnie, delikatnych.

Jaki stół wstawić do pomieszczenia w stylu prowansalskim? Rozejrzyj się za meblem pomalowanym białą farbą, z rzeźbionymi nogami zwracającymi uwagę swoją dekoracyjnością. Najczęściej wybiera się stoły z prostokątnym blatem. Jednak okrągły będzie wyglądał równie pięknie, zwłaszcza gdy zrezygnujesz z klasycznych czterech nóg, a zamiast nich zdecydujesz się na solidny, ozdobny słupek zakończony czterema krótkimi, giętymi nóżkami rozchodzącymi się na boki.

W niewielkim pokoju rozkładany stół będzie strzałem w dziesiątkę. Na co dzień nie zabierze dużo miejsca, a po rozłożeniu z pewnością przyda się podczas rodzinnych obiadów lub spotkań ze znajomymi. Docenią go też zwolennicy wieczorów spędzanych na grze w planszówki w większym gronie.

Co z krzesłami? W jadalni inspirowanej Prowansją drewniane krzesła zdadzą egzamin, i to na piątkę. Nie muszą stanowić kompletu ze stołem. Wystarczy, że pasują do niego stylistycznie. Dużym atutem będzie tapicerowane siedzisko. Alternatywą dla tkaniny jest na przykład rattan w postaci plecionki wiedeńskiej. Prawdziwą furorę zrobią fantazyjnie wygięte, tak zwane ludwikowskie nóżki, które zdobyły popularność w tym samym czasie, kiedy narodził się styl prowansalski, czyli za panowania Króla Słońce Ludwika XIV.

Jadalnię prowansalską warto dodatkowo wyposażyć w kredens lub witrynę. W dolnej, zamkniętej części przechowasz bieliznę stołową i inne przedmioty, których wolisz nie trzymać na wierzchu. Z kolei w górnych, przeszklonych szafkach wyeksponujesz staroświecką zastawę z epoki, ozdobioną subtelnym ornamentem, z krawędziami wyglądającymi, jakby wykończono je falbankami.

Witrynę Idento obejrzysz dokładniej na filmie dostępnym na kanale BRW w serwisie YouTube:

Czytaj również: „Prowansalski pokój młodzieżowy – jak go urządzić?”.

Dodatki w stylu prowansalskim

W jadalni urządzonej zgodnie z prowansalską estetyką musi znaleźć się miejsce na tekstylia z naturalnych materiałów takich jak len czy bawełna. Mamy tu na myśli obrusy (hitem będą te ręcznie haftowane), bieżniki, zasłony. Zapomnij o ciężkich tkaninach z grubego splotu. Postaw na delikatne i miękkie w dotyku.

Prowansja uwielbia dekoracje. Sprawdzą się reprezentacyjne ceramiczne patery na owoce, ciasta, torty. Zainwestuj w porcelanowe mleczniki, cukiernice oraz dzbanki do herbaty i kawy. Rozglądaj się za naczyniami z subtelnym roślinnym deseniem albo gładkimi – białymi, w odcieniach złamanej bieli, a najlepiej w uwielbianej przez Francuzów barwie écru oscylującej pomiędzy bielą a beżem.

Na stole koniecznie postaw obły wazon z barwionego szkła bądź szkliwionej ceramiki. Do środka włóż świeże lub suszone kwiaty. Świeże wypełnią Twoją jadalnię wspaniałym zapachem. Świetnym pomysłem będą dopiero co zerwane polne kwiaty, a w sezonie jesienno-zimowym z powodzeniem zastąpią je cieplarniane okazy. Na parapecie umieść donice z ziołami – bazylią, tymiankiem, rozmarynem.

Pamiętaj, aby uzupełnić wystrój jadalni lawendą! To znak rozpoznawczy Prowansji. Lawendę możesz zaprosić do wnętrza w formie żywej rośliny, suszonego wariantu albo przemycić jej motyw we wzorze obrusa czy zasłon.

Oświetlenie w prowansalskiej odsłonie

Jadalnia oddająca ducha Prowansji powinna być dobrze oświetlona. Idealne byłyby wysokie okna, przez które wpada dużo naturalnego światła. Jednak nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe. Jeśli okna w pomieszczeniu mają przeciętny rozmiar, po prostu nie zasłaniaj ich w ciągu dnia żadnymi zasłonami ani firankami.

O zmierzchu pozwól rozbłysnąć lampom, które dadzą miękkie, ciepłe światło dodające przytulności. Jako źródło światła ogólnego spisze się gustowny żyrandol – kryształowy lub z białymi, tekstylnymi abażurami. Chcąc zbudować bardziej kameralną, intymną atmosferę sprzyjającą romantycznym wieczorom we dwoje, zamontuj na ścianach kinkiety.

Czytaj również: „Kuchnia prowansalska nowoczesna – inspiracje”.

Jadalnia prowansalska – aranżacje

Przygotowaliśmy dla Ciebie dwie aranżacje jadalni w stylu prowansalskim. Zainspiruj się!

Aranżacja jadalni prowansalskiej z tapetą w roślinny deseń

Stół Rolesław II

KRZESŁO LUCAN

Spójrz, jak ładnie wygląda jadalnia w stylu prowansalskim ze srebrzystą tapetą w subtelny wzór liści. Dzięki niej wystrój staje się unikalny. Tapeta wprowadza do wnętrza francuski szyk.

Biała lamperia w prowansalskiej jadalni

STÓŁ LUCAN 4

Lamperia to typowo francuskie rozwiązanie. Nazwa pochodzi od słowa „lambris” oznaczającego boazerię. Jak widzisz, lamperia jako dekor ścienny dodaje wyrazu prowansalskiej jadalni, urozmaicając aranżację.

Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić Cię do zaproszenia stylu prowansalskiego do Twojej jadalni. Po więcej inspiracji zapraszamy do sklepu internetowego Black Red White!