Przejdź do sklepu brw.pl

Savoir–vivre na obiad: jak elegancko nakryć do stołu?

Czytaj
27.03.2020

Savoir–vivre na obiad: jak elegancko nakryć do stołu?

Stół to szczególnie ważny mebel w każdej kuchni i jadalni. To przy nim gromadzi się cała rodzina podczas codziennych posiłków i wyjątkowych okazji. Odpowiednio dobrane dodatki pozwolą Ci za każdym razem stworzyć stylowe nakrycie stołu.

Black Red White, stół Danton/Kaspian i pierścień do serwetek

 

Nakrywać stół obrusem czy też nie? Jak poprawnie ułożyć różne rodzaje sztućców? Po której stronie talerza położyć szklankę do kompotu? Czy kolor zastawy obiadowej ma znaczenie? Pytań jest wiele – na szczęście prawidłowe nakrycie stołu to sztuka, której można się nauczyć. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, żeby zgodnie z zasadami savoir-vivre’u elegancko ugościć bliskich na smacznym posiłku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakim obrusem nakryć stół na ważną okazję, a jakim na mniej formalne przyjęcia;
  • jakie elementy nakrycia powinny znaleźć się na stole podczas uroczystego obiadu,
  • po której stronie kładziemy sztućce, kieliszki i filiżanki;
  • jakie dekoracje uświetnią elegancko nakryty stół.

Eleganckie nakrycie stołu – dopasuj obrus  do okazji

Obrus nie zawsze musi być biały, zwłaszcza jeśli urządzasz kameralne, nieformalne spotkanie – dla rodziny lub przyjaciół. Równie dobrze na stole prezentują się kolorowe nakrycia – granatowe, burgundowe, śliwkowe czy pastelowe. Z kolei czerwony warto zarezerwować na wigilijną kolację. Niemniej, jeśli przygotowujesz nakrycie stołu na ważną uroczystość, najlepszym wyborem będzie śnieżnobiały obrus.

OBRUS LNIANY 140X240 CM – biała klasyka na specjalne okazje

 

Jeżeli zastawa na stole jest ozdobiona wzorami, dobierz do niej jednolity obrus bez zdobień i na odwrót – do  gładkich  naczyń możesz zastosować obrus z ornamentami. Od stylistyki ważniejsze jest jednak to, aby materiał był nieskazitelnie czysty i wyprasowany.

Przygotowując nakrycie stołu na przyjęcie, zwróć także uwagę, żeby z każdej strony zwisały fragmenty obrusa tej samej długości (20-30 cm). Aby materiał nie podwijał się do góry, możesz użyć specjalnych obciążników.

 

Zastawa na stole – ustaw ją według zasad

W każdym domu powinien się znaleźć jeden komplet zastawy stołowej złożonej z szesnastu, dwudziestu czterech lub trzydziestu części. Prawidłowe nakrycie stołu wymaga tego, aby każdy gość miał przynajmniej 50 cm (idealnie: 70 cm) miejsca na talerz i położenie rąk obok niego – weź to pod uwagę podczas rozkładania naczyń.

Kolejność ustawienia talerzy zależy od ich wielkości i kolejności spożywanych posiłków. Najpierw postaw na stole duży płaski talerz, na nim mniejszy talerz do przystawki, a na końcu głęboki talerz na zupę. Nakrycie stołu do obiadu powinno uwzględniać również mały talerzyk do pieczywa – postaw go razem z nożem do masła po lewej stronie, nad dużymi talerzami.

Na uroczystym obiedzie nie może zabraknąć małego poczęstunku na koniec, dlatego jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, przygotuj również nakrycie stołu do kawy i ciasta. Dużą filiżankę do herbaty postaw u góry, na prawo od zastawy obiadowej, a obok niej umieść małą filiżankę do kawy. Możesz też wykorzystać do tego drugi mały stolik – dzięki temu zyskasz odrobię więcej miejsca na stole obiadowym.

Planując nakrycie stołu na przyjęcie, nie zapomnij o kieliszkach! Zacznij od kieliszka do wody – powinien stać po prawej stronie, nad filiżankami. Obok postaw pozostałe kieliszki, zgodnie z kolejnością serwowania trunków, tj. na drugim miejscu umieść kieliszek do szampana, na trzecim – do białego wina, na czwartym – do czerwonego wina.

Przeczytaj także: „Kieliszki do wina, szampana, wody – jak je rozpoznać?”

Uroczyste nakrycie stołu do obiadu powinno uwzględniać wszystkie naczynia, w których podasz kolejne posiłki – unikaj stawiania zbędnych talerzy czy półmisków. Wszystkie elementy zastawy powinny pochodzić z jednej kolekcji. Eleganckie nakrycie stołu musi być spójne i na tyle subtelne, by nie odwracało uwagi od potraw.

KOMPLET OBIADOWY 18 EL. FONTINA

 

Widelce w dłoń, czyli jak poprawnie ułożyć sztućce na stole?

Zastanawiasz się, jak ułożyć sztućce na stole w przypadku wystawnego obiadu? Najbliżej talerza powinny się znaleźć te, które będą używane najpóźniej. Po prawej stronie umieść duży nóż (ostrzem do wewnątrz), nóż do ryb, mały nóż do przystawek, łyżkę do zupy, łyżeczki do kawy i herbaty. Z lewej strony umieść wszystkie widelce – od wewnątrz duży do dania głównego, a obok widelec do ryb i mały widelczyk do zakąsek. Jeśli podajesz owoce morza, dwuzębny widelec umieść wyjątkowo po prawej stronie, na samym końcu.

Nakrycie stołu do kawy i ciasta uzupełnij sztućcami do deseru – umieść je pomiędzy filiżanką do herbaty a talerzykiem do pieczywa. Wśród tego rodzaju sztućców nie może zabraknąć widelczyka deserowego – ułóż go poziomo nad talerzami obiadowymi, trzonkiem z lewej strony. Nad nim umieść łyżeczkę, trzonkiem z prawej strony.

Jak nakryć do stołu, żeby było pięknie?

Jemy także oczami, dlatego eleganckie nakrycie stołu nie powinno ograniczać się do wyprasowanego obrusa, ładnej zastawy i smacznych dań. Twoi goście na pewno docenią również dekoracje, które świadczą o Twojej dbałości o każdy szczegół. Jak nakryć do stołu, żeby spotkanie nabrało wyjątkowej oprawy?

Postaw talerze na podkładkach

Nakrycie stołu na przyjęcie lub uroczystość rodzinną wymaga zaplanowania, a czasami dokupienia kilku rzeczy. Na Twojej liście zakupów powinny pojawić się także duże i eleganckie podkładki, które nie tylko upiększą przybranie stołu, ale i ochronią obrus przed zaplamieniem.

Jeśli przygotowujesz nakrycie stołu do obiadu o swobodnym charakterze, możesz wykorzystać podkładki korkowe, plecione, z ciekawą grafiką, ażurowe. Styl podkładki dopasuj stosownie do okazji, natomiast kolor możesz dobrać na zasadzie kontrastu z obrusem.

Podkładka pod talerz srebrna

 

Pamiętaj o serwetkach!

Brak serwetek na stole to poważne faux pas, nawet jeśli przygotowujesz tylko proste nakrycie stołu do kawy i ciasta. Wystarczy, że postawisz na stole serwetnik i wypełnisz go papierowymi serwetkami. Przy niezobowiązujących okazjach, takich jak urodziny dziecka czy spotkanie z przyjaciółmi, możesz sięgnąć po serwetki o fantazyjnych wzorach.

Zupełnie inaczej należy potraktować ważne uroczystości – tutaj najlepiej sięgnąć po bawełniane serwetki w kolorze białym lub zbliżonym do obrusu. Możesz efektownie je złożyć albo zwinąć w rulon i włożyć do eleganckich pierścieni. Oprócz tekstylnych serwet na stole nie powinno zabraknąć również wysokiej jakości serwetek papierowych.

Serwetki Duni – eleganckie nakrycie stołu w każdym detalu

 

Zrób miejsce dla wazonu

Nakrycie stołu warto uzupełnić o wazon ze świeżymi kwiatami, przy czym nie może on zasłaniać twarzy siedzących osób i utrudniać konwersacji. Bukiet nie powinien być zbyt okazały – w miejsce kwiatów możesz włożyć do środka muszle lub dekoracyjne kamienie.

Czasami zamiast jednego, dużego wazonu, lepiej rozstawić na stole smukłe flakony wypełnione małymi bukiecikami. Prawidłowe nakrycie stołu nie może przeszkadzać w jedzeniu, dlatego wazony ustawiaj jedynie na środku, a nie pomiędzy talerzami.

 

Rozświetl stół świecami

Jeśli zdecydujesz się na taką ozdobę stołu, pamiętaj o kilku zasadach. Świece nie mogą stwarzać zagrożenia dla gości, dlatego rozstaw je w taki sposób, aby nikt ich nie potrącił podczas nie sięgania po potrawy. Poza tym świece nie powinny dymić, a wosk nie może kapać na obrus.

Do oświetlenia klasycznie przybranego stołu możesz wykorzystać świece szpice w tradycyjnych  świecznikach. Natomiast jeśli chcesz stworzyć nowoczesne nakrycie stołu, możesz sięgnąć po świece w szklanych pojemnikach lub świece pieńkowe ustawione na ładnych talerzykach.

Świecznik szklany to subtelna ozdoba pasująca do każdego nakrycia stołu

 

Jeśli na stole jest dużo wolnego miejsca, możesz postawić na środku szklaną misę, wypełnić ją wodą i włożyć do środka tealighty oraz płatki kwiatów – to niezwykle prosty, a zarazem efektowny sposób na nakrycie stołu na przyjęcie lub do romantycznej kolacji.

 

Wdrożenie wszystkich powyższych zasad sprawi, że nakrywanie do stołu nie przysporzy Ci wielu problemów, nawet jeśli szykujesz wystawny obiad dla wielu gości. Wiesz już, co musi znaleźć się po prawej stronie, a co po lewej stronie talerza, jakie sztućce powinny być do dyspozycji biesiadników, i jakiego rodzaju szkło nadaje się do poszczególnych typów napoi czy trunków. Pamiętaj jednak, że nawet najpiękniejsze nakrycie nie zastąpi przyjaznej atmosfery i dobrej zabawy podczas rodzinnych spotkań lub imprez. Dlatego podczas przyjęcia zadbaj również o dobry humor bliskich zebranych wokół wspólnego stołu.

Eleganckie nakrycie stołu wymaga dopasowania naczyń stosownie do okazji. Jak to zrobić? Garść praktycznych wskazówek znajdziesz w artykule: „Wybieramy komplet obiadowy”.