Przejdź do sklepu brw.pl

Jak prać dywan? 5 bezcennych porad

Czytaj
18.10.2020

Jak prać dywan? 5 bezcennych porad

Piękny, miękki dywan może być wspaniałą ozdobą i dumą każdego domu. Jednak szpecące go plamy i zabrudzenia z całą pewnością kompletnie zrujnują ten efekt. Jak radzić sobie z różnego rodzaju plamami i w jaki sposób zadbać o ten klasyczny i stylowy dodatek? Oto kilka sprawdzonych porad.

 

Sposobów czyszczenia dywanów jest mnóstwo: niektóre są bardziej skuteczne, inne mniej. To, który powinieneś wybrać, zależy przede wszystkim od typu włosia oraz rodzaju zanieczyszczeń.

Inne metody będą przydatne przy puszystym chodniku niż w przypadku krótkiej ściółki. Inaczej należy pozbywać się plam z wina, a w inny sposób potraktować ślady z błota.

Dużą rolę będzie też grał kolor i wzory na dywanie oraz pomieszczenie, w którym się znajduje. Doskonale wiadomo, że podłoga w przedpokoju czy kuchni jest bardziej narażona na ubrudzenie niż w salonie lub sypialni.

Jednak niezależnie od rodzaju dywanu i jego umiejscowienia, zawsze lepiej zapobiegać i dbać o niego cały czas. Użycie odkurzacza raz na kilka dni oraz gruntowne trzepanie raz na jakiś czas to niezbędne minimum.

Natomiast osoby, które nie przepadają za domowymi porządkami, powinny zajrzeć do artykułu pt. „Jak urządzić mieszkanie, którego (prawie) nie trzeba sprzątać?”.

 

Czyszczenie dywanów od podstaw

Pozornie oczywista i prosta czynność odkurzania może czasem okazać się nie lada wyzwaniem. Powodem mogą być dywany o długim włosiu. Są one niezwykle przyjemne w dotyku, wyglądają obłędnie i wprowadzają przytulną atmosferę w każdym pomieszczeniu.

Jednak pod efektowną, pozornie czystą ściółką bardzo często może kryć się niewidoczny gołym okiem brud. Z pewnością należy w tym przypadku częściej skorzystać z trzepaka, by gruntownie pozbyć się wszelkich okruchów i kurzu. Zwykle zaleca się trzepanie dywanów raz na trzy-cztery miesiące, ale w tym przypadku idealnie byłoby robić to nawet częściej.

Niestety, ta metoda czyszczenia dywanów sprawdzi się jedynie w przypadku mniejszych chodników. Długie runo wiąże się z większą wagą – w przypadku dużych dywanów mało kto ma siłę tak często wynosić je z domu i trzepać. Duże dywany i wykładzinę z długim włosiem należy wyczyścić w inny sposób. Zdecydowanie warto zainwestować w dobrej jakości odkurzacz z mocnym ssaniem.

Trzeba zaznaczyć, że dywany typu shaggy z pewnością nie nadają się do mieszkania, w którym znajdują się zwierzęta. Mogą one również być utrapieniem alergików. Na długim włosiu będzie osiadać więcej kurzu, co oznacza jeszcze częstsze odkurzanie.

Jak wyprać dywan i nie zniszczyć go?

Pranie dywanu to „wyższy poziom wtajemniczenia”. Zanim zabierzesz się do pracy, warto dokładnie przyjrzeć się… jego metce. Z pewnością znajdują się na niej szczegółowe informacje o składzie runa i instrukcje dotyczące jego czyszczenia i pielęgnacji.

Musisz bowiem pamiętać, że to, jak prać dywan zależeć będzie od materiałów, z których jest on wykonany. Inne środki i metody zadziałają na sztuczne tkaniny, a inne sprawdzą się przy naturalnym, np. wełnianym włosiu.

 

Przed przystąpieniem do czyszczenia zastanów się też nad środkami czystości. Z łatwością znajdziesz w sklepach wiele skutecznych proszków i płynów przeznaczonych do dywanów. Zawsze zwracaj jednak uwagę na ich skład.

Środki chemii domowej z pewnością świetnie radzą sobie z każdą plamą, ale mogą przy okazji zniszczyć wykładzinę. Lepiej wybierać produkty mniej inwazyjne. Doskonałym przykładem może być zwykłe szare mydło. Jednak zanim po nie sięgniesz, warto wypróbować najpierw naturalne, ekologiczne metody.

 

Czyszczenie dywanów na sucho – postaw na sodę i mąkę ziemniaczaną

Pranie dywanów bez użycia wody może wydawać się niemożliwe, jednak wbrew pozorom jest to niezwykle skuteczny, szybki i tani sposób. W dodatku potrzebne do tego produkty znajdują się w niemal każdej kuchni.

Pierwszym pomysłem, idealnym do zneutralizowania nieprzyjemnego zapachu i odświeżenia wykładziny jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Wystarczy jedynie rozsypać proszek na całej powierzchni i pozostawić na ok. 5 godzin. Następnie wystarczy porządnie odkurzyć odkurzaczem i cieszyć się czystym dywanem.

Inną, równie banalną metodą jest użycie mąki ziemniaczanej, która podobnie jak soda posiada silne właściwości wchłaniające. Będzie ona doskonałym środkiem w przypadku wełnianych dywanów o długim włosiu. Dokładnie rozprowadź ją między włóknami i pozostaw na 2-3 godziny. W tym przypadku, lepszym sposobem od odkurzania będzie porządne wytrzepanie dywanu.

 

Jak prać dywan na mokro?

Jeśli zdecydujesz się na pranie dywanu na mokro, musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jeżeli starasz się usunąć z niego konkretne zabrudzenie, koniecznie zmywaj je od brzegów w kierunku środka plamy. W ten sposób nie będziesz jej dodatkowo rozcierać i powiększać. Dobierz również gąbkę lub szmatkę o odpowiedniej twardości, aby nie uszkodzić powierzchni wykładziny.

Ciekawą alternatywą dla wiadra z wodą może być… czyszczenie parą. Słyszałeś kiedyś o takiej metodzie prania dywanów? Dzięki wilgoci i wysokiej temperaturze skutecznie zdezynfekujesz i wyczyścisz cały dywan. Miej jednak na uwadze, że niektóre materiały, zwłaszcza naturalne, będą źle reagowały na ciepło.

Mokry dywan należy jak najszybciej wysuszyć, aby uniknąć pojawienia się pleśni. Najlepszym sposobem jest rozłożenie go na podłodze w celu uniknięcia zniekształceń i odgnieceń. Optymalną temperaturą schnięcia będzie pokojowa.

 

Środki do zadań specjalnych, czyli czyszczenie dywanów za pomocą octu i proszku do pieczenia

Niektóre plamy mogą być szczególnie uciążliwe i trudne do pozbycia się. Stanowią one duży problem zwłaszcza w przypadku jasnych, gładkich dywanów, których nie zamaskują ani kolor ani wzór. Jednak nawet najgorsze zabrudzenia mogą okazać się możliwe do zlikwidowania. Wystarczy tylko wiedzieć, jaki środek zastosować.

Dywan Karis
Dywan Karis

 

Jedną ze sprawdzonych metod jest zastosowanie domowej roboty mieszaniny, składającej się z 1/2 szklanki octu i 2 łyżek soli. Ta magiczna substancja działa jednak wyłącznie przy świeżych plamach. Do czyszczenia dywanów ze starszych zabrudzeń warto wypróbować inną miksturę. Tu również przyda się ocet, tym razem połączony z mąką ziemniaczaną w proporcji 1:1. Powstałą z nich pastę należy nałożyć na zabrudzone miejsce na 24 godziny. Po tym czasie dywan wystarczy odkurzyć. Po brzydkim śladzie nie powinno nic pozostać.

Do każdego rodzaju zanieczyszczeń nadaje się inny specyfik, o czym z pewnością warto pamiętać. Na przykład:

  • Plamy z owoców z łatwością zejdą pod wpływem roztworu ze szklanki wody, 2 łyżek octu i łyżki proszku do pieczenia.
  • Olej i tłuszcz wyczyścisz za pomocą alkoholu wymieszanego z solą w proporcji 4:1 lub kremu, który po wyschnięciu trzeba zetrzeć wilgotną gąbką.
  • Czerwone wino zniknie dzięki wodzie z solą, pozostawionej na dywanie przez ok. 10 minut.

Jeżeli zawiodą Cię wszystkie domowe metody i nie masz już pomysłu, jak wyprać dywan, zawsze pozostaje pomoc profesjonalisty. Specjaliści w pralni doskonale poradzą sobie z każdym zabrudzeniem i uratują Twój ulubiony dodatek. O piękne dywany i wykładziny warto dbać i odpowiednio je pielęgnować, aby jak najdłużej Ci służyły i ozdabiały Twoje wnętrza.