Jak się pozbyć muszek owocówek?

Czytaj
1.10.2020

Jak się pozbyć muszek owocówek?

Uciążliwie i wszędobylskie owocówki to prawdziwa zmora wielu gospodyń. Co przyciąga owady do naszych kuchni? Jak pozbyć się muszek owocówek oraz co zrobić, aby zapobiec ich pojawianiu się? Dziś podpowiadamy, w jaki sposób raz na zawsze rozprawić się z tymi nieproszonymi gośćmi.

Maleńkie muszki, niewiele większe od główki szpilki, najczęściej pojawiają się w naszych domach w ciepłe dni. Owocówki żyją znacznie krócej niż zwykłe muchy domowe, jednak namnażają się w zawrotnym tempie, dlatego mogą być od nich znacznie bardziej uciążliwe. Kilka insektów może sprawić, że po kilku dniach w kuchni będzie fruwać rój muszek. Jak się ich pozbyć i skutecznie zapobiegać ich pojawieniu się?

 

Skąd biorą się małe muszki w mieszkaniu?

Muszki owocowe zwykle pojawiają się w mieszkaniach dosyć nieoczekiwanie. Wbrew obiegowej opinii, wcale nie wylęgają się samoistnie w różnego rodzaju produktach spożywczych. Owszem, istnieje możliwość, że przyniesiesz je do kuchni razem z owocami, jednak znacznie bardziej prawdopodobnym jest, że muszki zostaną zwabione do Twojego domu.

Najczęściej muszki wlatują do mieszkań przez uchylone okna, przyciągnięte przez dojrzałe owoce. Muszki z łatwością wyczuwają ocet owocowy, który jest ich pożywieniem oraz miejscem składania jaj.  Warto pamiętać o tym, że nawet niewielki, lekko nadpsuty owoc lub warzywo, może stać wabikiem na muszki. Ponieważ rozmnażają się w zaskakującym tempie, w krótkim czasie możesz mieć do czynienia z prawdziwą plagą meszek.

 

Czy muszki są niebezpieczne dla zdrowia?

Chociaż owocówki wyglądają niepozornie, warto wiedzieć, jak pozbyć się muszek z kuchni, gdyż mogą stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia. Te maleńkie owady żerują w różnych miejscach, gdzie znajdują się gnijące resztki. Tym samym mogą przenosić na pożywienie różnego rodzaju bakterie, grzyby pleśniowe oraz zarazki, stając się przyczyną zatruć i problemów zdrowotnych. Szczególnie powinny uważać na nie seniorzy, dzieci oraz osoby o osłabionej odporności.

Niebezpieczne mogą być również larwy owocówek, gnieżdżące się w produktach spożywczych. Ponieważ są one niemal niezauważalne, należy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do ich pojawienia się w kuchni. Jak pozbyć się muszek owocówek? To prostsze, niż myślisz.

Kwadratowy pojemnik Loft
Kwadratowy pojemnik Loft

 

Jak się pozbyć owocówek? „Mikstura” z octu

Jeśli zastanawiasz się, jak się pozbyć owocówek z kuchni, wcale nie musisz sięgać po drogie i wymyślne metody. Jak się okazuje, jedne z najskuteczniejszych produktów, które pomagają walczyć z insektami, najpewniej już znajdują się w Twojej kuchni.

Bardzo efektywna okazuje się być mieszanka octu oraz niedużej ilości płynu do mycia naczyń lub mydła. Tak przygotowaną miksturę należy przelać do niewielkiego pojemniczka i odstawić w ustronne miejsce. Zapach octu szybko zwabi muszki do wnętrza naczynia z kolei mydło zmieni napięcie powierzchniowe płynu, tak aby owady nie były w stanie uciec z pułapki. Ze względów higienicznych należy pamiętać, aby dosyć często i regularnie zmieniać płyn w pojemniku.

Pojemnik Kyoto i zestaw noży Gerlach Loft

 

Jak pozbyć się muszek owocówek – zrób domową pułapkę

Kompletując pomysły na to, jak pozbyć się muszek owocówek, warto dowiedzieć się, w jaki sposób zbudować prostą pułapkę, która skutecznie zwabi wszystkie owady znajdujące się w pomieszczeniu.

Pierwszą z nich przygotujesz zamykając w misce skórki owoców lub ich cząstki. Wierzch naczynia przykryj folią spożywczą, którą następnie nakłujesz w kilku miejscach przy pomocy wykałaczki. Muszki z łatwością znajdą drogę do owoców, jednak wydostanie się w pułapki będzie dla nich znacznie trudniejsze.

Inną pułapkę przygotujesz przecinając na pół plastikową butelkę, a następnie wkładając górną część w dolną, tak aby powstało coś w rodzaju lejka. Na spód butelki wlej nieco soku owocowego, a dla zwiększenia skuteczności sklej obie części taśmą klejącą. Podobnie jak w  pierwszym przypadku, muszki nie będą mogły wydostać się z takiej konstrukcji.

Należy pamiętać, że domowe pułapki na muszki należy szybko usunąć po wykorzystaniu. W przeciwnym razie zaczną wabić do mieszkania kolejne insekty.

Pojemnik Kyoto
Pojemnik Kyoto

 

Jak się pozbyć muszek z kuchni? Olejki eteryczne

Jak pozbyć się muszek z kuchni i jednocześnie odświeżyć nieco wnętrze? To bardzo proste. Wystarczy, że sięgniesz po olejki eteryczne, dostępne w drogeriach oraz w sklepach z wyposażeniem domu. Okazuje się bowiem, że niektóre zapachy działają na meszki odstraszająco.

W tym wypadku najlepiej sprawdzają się olejki o aromacie cytrusów, wanilii, lawendy lub mięty. Nasączone nimi waciki warto rozłożyć w kilku miejscach w kuchni lub wetrzeć je w parapet. Możesz również przygotować spray na bazie wody i olejków eterycznych, który rozpylisz w mieszkaniu – meszki zaczną omijać Twój dom szerokim łukiem. W podobny sposób zadziała miseczka miętowych cukierków ustawiona w pobliżu okna. Warto wiedzieć, że metoda ta pomoże również odstraszyć komary, mole, ćmy i mrówki.

Pojemniki Exclusive

 

Jak pozbyć się owocówek? Przyda się nieco alkoholu

Skutecznym sposobem na uciążliwe owady w kuchni może okazać się alkohol. Jak pozbyć się owocówek przy jego pomocy? Wystarczy skonstruować prostą pułapkę, która w ciągu kilkunastu minut ściągnie nieproszonych gości.

W roli wabika najlepiej sprawdza się wino, które swym owocowym aromatem doskonale przyciąga insekty. Należy wlać je do pojemnika, a następnie poczekać aż zaczną obsiadać je muszki. Warto również dodać do naczynia kilak kropel płynu do mycia naczyń – to element, który utrudni meszkom wydostanie się z pułapki.

Pojememnik Bamboo Mint
Pojemnik Bamboo Mint

 

Jak się pozbyć muszek owocówek? Przede wszystkim zapobiegać!

Podobnie, jak w wielu innych przypadkach, także w kwestii muszek doskonale sprawdza się stara zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Czasem lepiej jest podjąć zawczasu odpowiednie działania, niż później głowić się nad tym, jak się pozbyć muszek owocówek.

Aby uniknąć wizyty tych nieproszonych gości, postaraj się możliwie jak najczęściej czyścić blaty kuchenne oraz półki. Zwracaj uwagę, czy w zagłębieniach nie pozostały kawałki owoców lub ich sok.  Jak najczęściej opróżniaj kosz z odpadkami bio, który jest jednym z największych wabików na meszki. Postaraj się również, aby w Twojej kuchni znalazły się świeże zioła, takie jak mięta, melisa lub lawenda. Muszki nie lubią ich zapachu i raczej nie będą chciały zagnieździć się w ich pobliżu.

Warto również wyrobić sobie zwyczaj częstego sprawdzania, czy muszki nie gnieżdżą się w doniczkach kwiatów – zwłaszcza tych, które muszą być często i obficie podlewane. Gdy zauważysz, że meszki fruwają nad doniczkami, jak najszybciej wymień w nich glebę. Jeśli lubisz nietypowe kwiaty, możesz zakupić rośliny mięsożerne, takie jak rosiczki lub dzbaneczniki, które staną się naturalnymi wrogami owocówek.

Czajnik elektryczny i zestaw pojemników Husla

 

Klucz do sukcesu: odpowiednie przechowywanie żywności

W walce z owocówkami kluczowym aspektem jest odpowiednie przechowywanie żywności. Postaraj się unikać pozostawiania na zewnątrz rozkrojonych owoców lub warzyw, które mogą przyciągać muszki do Twojej kuchni. To samo tyczy się słodkich napojów, kompotów oraz ciast owocowych – w ciepłe dni w mgnieniu oka mogą zgromadzić się wokół nich dziesiątki owadów.

Łatwo psujące się owoce i warzywa wkładaj do lodówki, z kolei te, które muszą być trzymane na zewnątrz przechowuj pod specjalnymi kloszami. Dobrym pomysłem będzie również zaopatrzenie się w szczelne pojemniki do przechowywania, dzięki czemu owady nie będą miały szansy dostać do żywności.

Zobacz też nasz poradnik, z którego dowiesz się jak pozbyć się moli spożywczych.