Przejdź do sklepu brw.pl

Jak stworzyć dobrą atmosferę w domu?

Czytaj
25.11.2020

Jak stworzyć dobrą atmosferę w domu?

Co sprawia, że chętnie spędzamy czas w zaciszu własnego domu? Wbrew pozorom nie przesądza o tym ani jego wielkość, ani standard wyposażenia. To dobra atmosfera w domu powoduje, że z przyjemnością do niego wracamy, spragnieni jego ciepła i spokoju. Jak można ją stworzyć?

jak stworzyć dobrą atmosferę w domu

Zdarza się tak, że pogoń za wnętrzarskimi nowinkami doprowadza nas do momentu, w którym nasze wnętrza są piękne niczym z katalogu, ale brakuje im przytulności. Aby stworzyć przyjazny klimat w domu, nie trzeba kompleksowo zmieniać jego wystroju. Wystarczy kilka trafnie dobranych dodatków, może mała zmiana organizacji jego przestrzeni. Rodzinie powinien spodobać się taki pomysł pod warunkiem, że podczas jego realizacji uwzględnisz opinie wszystkich członków rodziny, dzieci również.

Światło pomoże Ci rozproszyć złą aurę w domu

Jeśli chodzi o światło w domu, najcenniejsze oczywiście jest to naturalne. W okresie jesienno-zimowym warto zrezygnować z ciężkich zasłon i okiennych aranżacji, by wpuścić go do środka jak najwięcej.

Lampy

Wraz z nadejściem jesieni dni stają się coraz krótsze, a światło słoneczne staje się „towarem deficytowym”. Wymiana oświetlenia w domu pomoże Ci się uporać z tym problemem. Klasyczne jednopłomienne zwisy warto zastąpić lampami wyposażonymi w kilka źródeł światła.

Obawiasz się, że taka oprawa przytłoczy aranżację? Zdecyduj się na model żarówkowy o minimalistycznej formie i sprytnej konstrukcji. Ograniczeniem jest niewielki metraż, który nie pozostawia zbyt dużego pola do popisu? Wybierz lampę instalowaną tuż przy suficie.

Oprawy o takiej budowie dobrze zdadzą egzamin przy doświetlaniu tych obszarów w domu, które mają kluczowe znaczenie dla zacieśniania więzi między domownikami. Jest nim stół w jadalni oraz strefa wypoczynkowa w salonie. Miejsca te powinny być jasne i przyjazne, zachęcać do spędzania w nich czasu.

stół allhambra
Plafon Eye Super Black w jadalni, której serce stanowi stół Alhambra

Budowanie dobre atmosfery w domu to także bycie razem. Dbaj o to, by rodzina wspólnie spożywała posiłki. To świetna okazja do rozmowy. Możecie również podjąć ustalenia, że przynajmniej jeden wieczór w tygodniu będziecie spędzać w rodzinnym gronie.

Rodzaj aktywności dobierzcie do własnych zainteresowań. Może to być seans filmowy, gra w karty lub scrabble. Cokolwiek tylko sprawi wam frajdę.

Wymiana górnego oświetlenia nie wchodzi w grę? Zawsze możesz zainwestować w lampy stołowe. Dobrze doświetlone wnętrze z wykorzystaniem opraw o różnej budowie i zastosowaniu będzie bardziej przyjazne dla domowników, a w dodatku optycznie zyska na metrażu.

Lubisz designerskie oświetlenie o nietuzinkowym wyglądzie? Zdecyduj się na lampę a’lla świecznik. Znakomicie będzie prezentowała się na komodzie lub stoliku kawowym w salonie, spowijając przy tym wnętrze ciepłym blaskiem.

Zaliczasz się do grona tradycjonalistów? Lepszym wyborem będzie lampa o klasycznej konstrukcji z abażurem. Model z jasnym kloszem i podstawą wykonaną z drewna – zapewni dużą ilość jasnego światła, a przy okazji wprowadzi do jego aranżacji ciepły, naturalny akcent.

Świece, świeczniki i lampiony

Przyjemny zapach to kolejny sposób na zbudowanie miłej atmosfery w domu. Możesz zdecydować się na aromatyzowanie powietrza naturalnymi olejkami:

  •  lawendowy odpręża, uspokaja, przynosi spokojny sen,
  •  cytrynowy energetyzuje i poprawia nastrój,
  •  waniliowy łagodzi napięcie oraz działa przeciwbólowo.

Zanim przystąpisz do wypełniana pomieszczenia zapachem, dobrze je przewietrz. W ten sposób wpuścisz do mieszkania powiew świeżości i pozbędziesz się złej energii.

Aby aromat olejków rozchodził się po pomieszczeniu, konieczny będzie dyfuzor lub kominek. Jeśli nie masz ich w domu, postaw na świecę zapachową. Wystarczy, że ją zapalisz, by zła aura w domu zniknęła. Pomieszczenie wypełni miła woń oraz nastrojowe światło, które przyjemnie otuli Cię w długie, chłodne wieczory.

Dobierz do niej świecznik lub lampion, który uchroni Twoje meble przed zniszczeniem na skutek kontaktu z rozgrzanym woskiem.

Świeczniki wykonane z transparentnego szkła są dyskretne i eleganckie. Taki zestaw dobrze będzie prezentował się na komodzie, jak również na odświętnie nakrytym stole. Niewielkie ceramiczne świeczniki znajdą zastosowanie w sypialni np. na szafce nocnej.

Jeśli chodzi o lampiony, nadal sporą popularnością cieszą się modele typu latarenka. Można je ustawić na blacie mebla lub podłodze, dorzucić do środka zieloną gałązkę. Podobnie działają lampiony z czarnego drutu. Z tą tylko różnicą, że one mocniej zaznaczają swoją obecność we wnętrzach.

lampion czarny drut
Zielona roślinność dobrze równoważy surową formę lampionu z czarnego drutu

Ład sprzyja zachowaniu dobrej atmosfery w domu

W domu ogarniętym przez chaos trudno jest o relaks czy rozrywkę. Przedmioty bezładnie spoczywające na każdej wolnej powierzchni utrudniają codzienne funkcjonowanie, psują estetykę aranżacji i tworzą złą aurę w domu. W rozprawieniu się z nieładem pomogą Ci kosze, pudła i pojemniki do przechowywania. Wśród takich „strażników” domowego porządku prym wiodą pojemniki z tworzywa. Są wytrzymałe i mają wszechstronne zastosowanie.

Pojemniki z uchwytami można swobodnie przenosić pomiędzy pomieszczeniami. Te z wiekiem uchronią schowane w nich przedmioty przed zabrudzeniem. Z kolei pojemniki bez zamknięcia sprawdzą się w dziecięcym pokoju do przechowywania zabawek. W ten sposób uda Ci się odzyskać trochę wolnego miejsca na podłodze np. do układania puzzli z dzieciakami lub budowania konstrukcji z klocków.

Miękkie tekstylia – mistrzowie kreowania ciepłego klimatu w domu

Chłody za oknem dają Ci się we znaki? Zmień swój dom w bezpieczny azyl, w którym można będzie zaznać relaksu po długim, wyczerpującym dniu. Dekoracyjne poduszki przydadzą się na kanapie w salonie. Nie dość, że urozmaicą jej bryłę, to jeszcze będą zwiększać jakość relaksu domowników.

W cenie są wszelkie poduszki z zielenią w roli głównej – czy to pod postacią jednolitego kolory, czy roślinnych motywów. Natura działa na nas kojąco, nawet w takim wydaniu.

W sypialni przyda się puszysta narzuta i kilka poduszek, w które miło będzie się wtulić. Wskazana będzie trochę spokojniejsza kolorystyka sprzyjająca relaksowi i wyciszeniu. Zamiast wzorów możesz postawić na ciekawe tekstury.

Zielona roślinność poprawia klimat w domu

Nie może być mowy o dobrej atmosferze w domu, bez żywych roślin. Znakomicie łagodzą one surowość aranżacji loftowych, jak również wprowadzają życie do tych oszczędnych, minimalistycznych.

kolekcja Haga
Skandynawski salon z meblami z kolekcji Haga i ożywczym akcentem pod postacią roślin

Żywe rośliny nawilżają i oczyszczają powietrze oraz poprawiają samopoczucie. Było nie było, jest to element natury zamknięty w czterech ścianach domu.

Lawenda pomoże pozbyć się złej aury z domu. Nie bez powodu zaleca się ustawianie jej w bliskim sąsiedztwie drzwi wejściowych. Bluszcz, podobnie jak paprotka i skrzydłokwiat poprawią jakość powietrza, a fiołek wprowadzi do niego spokój i atmosferę przepełnioną relaksem.

Nie masz ręki do roślin? Są gatunki mało kłopotliwe w pielęgnacji. Przeczytasz o nich w artykule: „Czy istnieją rośliny, których nie trzeba podlewać, czyli flora dla opornych”.