Przejdź do sklepu brw.pl

Jak urządzić sypialnię małżeńską?

Czytaj
22.02.2020

Jak urządzić sypialnię małżeńską?

Sypialnia dla dwojga powinna być przede wszystkim intymnym miejscem relaksu, w którym możesz wypocząć i zregenerować się po zabieganym dniu, a także spędzić czas we dwoje. Jak ją urządzić, by stworzyć romantyczny nastrój, a jednocześnie nie zapomnieć o funkcjonalności?

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jakie meble do małej sypialni wybrać,
  • na jaką pościel się zdecydować,
  • jak dobrać lampy, by mała sypialnia małżeńska była pełna światła.

Inwestycja na lata: łóżko małżeńskie 

Aranżując sypialnię małżeńską, warto zadbać o solidne łóżko małżeńskie. Powinno mieć ono szerokość min. 140 cm i długość przynajmniej 195 cm. Czasami producenci podają długość łóżka łącznie z zagłówkiem lub innymi dodatkami, dlatego lepiej zdecydować się na łóżko nieco na wyrost, o długości równej lub nieco powyżej 200 cm.

Łóżko 160 Molisa

Pościel i inne rzadziej używane tekstylia schowasz do szuflady pod łóżkiem. Obity materiałem zagłówek łóżka tapicerowanego wyciszy nieco pomieszczenie, a także dodatkowo optycznie je ociepli i da oparcie plecom. Łóżko do sypialni powinno mieć też wygodny materac o optymalnej miękkości. Ważne, by nie był on ani zbyt miękki (wówczas będziecie się zapadać) ani za twardy (rano kręgosłup będzie obolały). Dowiedz się, na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając materac do spania

Sypialnia małżeńska: jaką pościel wybrać?

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Dlatego zadbaj, by poszewki pasowały stylem do reszty wnętrza. Jeśli w Twojej sypialni króluje klasyka lub nowoczesny minimalizm, świetnie będzie tu pasować gładka pościel bez wzorów w jednolitym kolorze. Jej ozdobą może być faktura materiału. Wysokiej jakości len nie ma konkurencji – za estetykę i praktyczność lubią go nie tylko Europejczycy, ale i Japończycy, którzy hołdują sztuce minimalizmu w urządzaniu wnętrz. Len będzie też doskonały w sypialnianych wnętrzach w stylu shabby chic, gdzie w cenie jest niedoskonałość, zamiłowanie do vintage i nonszalancja. 

Do sypialnianych wnętrz o romantycznym i spokojnym charakterze znakomicie pasować będą desenie w rozmyte kwiaty, drobną łączkę i abstrakcyjne wzory. Stonowana kolorystyka pościeli – paleta chłodnych błękitów, jasnych szarości, kremowej bieli i brązów będzie sprzyjać wypoczynkowi. 

Komplet pościeli Ombre

We wnętrzach skandynawskich lub japandi (stylu, który łączy w sobie elementy minimalistycznego japońskiego orientu, natury i skandynawskiej praktyczności) doskonałe będą klasyczne białe poszewki, pościel w geometryczne wzory, jednolite pastelowe kolory lub subtelne drobne desenie. 

Komplet pościeli Geometric Taupe

Jeśli sypialnia dla dwojga jest rustykalna i przywodzi na myśl sielskie wakacje pod gruszą, sięgnij po poszewki haftowane lub w kratę. Mając ochotę na podgrzanie atmosfery, zdecyduj się na pościel z satyny lub jedwabiu, która swoją gładkością i miękkością na pewno zatrzyma Was w łóżku na dłużej. 

Komplet pościeli Geo

Miej wszystko pod ręką: wybierz komodę i szafki nocne

W sypialni małżeńskiej powinno znaleźć się miejsce na niezbędne drobiazgi. Często pełni ona również funkcję garderoby. Ważne, by znalazła się w niej pojemna szafa a także inne meble, w tym komoda i szafki nocne. Niezależnie, czy wybierzesz meble z jasnego (np. sosnowego) drewna, modnej białej okleiny czy masywne i ciemne dębowe, ważne by były one spójne kolorystycznie i proporcjonalne wielkością do reszty wnętrza. 

Ciemniejsze meble wraz ze ścianami w stonowanych kolorach będą działać “uspokajająco”, ale jednocześnie zmniejszą optycznie przestrzeń i zabiorą nieco światła. Jeśli dysponujesz niewielką sypialnią, zdecyduj się raczej na jaśniejsze drewno. Innym sposobem na optyczne powiększenie pokoju będzie wybór niższych, ale szerszych mebli, w tym np. komody. Im głębsza, tym będzie bardziej pojemna. 

Komoda Antwerpen

Szafka nocna przyda się, jeśli lubicie mieć wieczorem w zasięgu ręki książkę, telefon i np. szklankę wody. Powinna ona pomieścić też niewielką lampkę nocną. Szafka nocna (w formie półki) może być też wbudowana wraz z oświetleniem w wezgłowie łóżka, jak w kolekcji mebli do sypialni Kassel. 

Innym rozwiązaniem na oświetlenie łóżka może być zainstalowanie nad nim kinkietów z ruchomymi kloszami. Wówczas padające światło nie będzie przeszkadzać śpiącemu partnerowi.

Jeśli nie lubisz czytać w łóżku, zdecyduj się na miękki, zabudowany fotel, w którym zatopisz się w lekturze (np. skandynawski uszak). Mebel wraz z niewielkim stoliczkiem możesz ustawić w rogu sypialni.

Tekstylia w sypialni dla dwojga – które wybrać planując aranżację sypialni małżeńskiej

Dekoracyjne poduszki, koce i narzuty będą świetnym sposobem na dodanie sypialnianym wnętrzom przytulności. Szczególnie modne są miękkie, grube i pluszowe materiały, w których dłonie i stopy “zatapiają” się same.

Wybierając tekstylia do sypialni małżeńskiej, zwróć uwagę nie tylko na desenie, ale również na faktury materiałów. Jeśli już decydujesz się na geometryczne wzory i mocne kontrasty (np. na dywanach), niech będą one w stonowanych, spokojnych kolorach korespondujących z kolorami ścian i mebli. 

Dywan Sarah

Żywe kolory nie są zabronione – przemycaj je w tekstyliach, roślinach i innych dodatkach. Ważne, by nie były one zbyt jaskrawe i neonowe. Takie barwy męczą wzrok. Łącznie, aby uniknąć chaosu, w sypialni powinny znajdować się najwyżej trzy kolory w różnych odcieniach.

Dywan Mersin

Światło: dyskretny sprzymierzeniec relaksu

Na pierwszy rzut oka można nie zwrócić uwagi na oświetlenie, ale to właśnie ono tworzy w mieszkaniu określoną atmosferę. Światło powinno być elementem, który ociepli sypialnię małżeńską. Zimne i białe, zwłaszcza w ciemnej sypialni, może tworzyć przygnębiające wrażenie.

Wybieraj modele lamp, których temperatura barwy światła wynosi od 3000 st. K (mlecznobiały kolor) w dół. Im mniejsza wartość, tym światło będzie cieplejsze. Postaraj się, by wszystkie źródła oświetlenia miały podobną, pasującą do siebie barwę. Różnorodność temperatur i intensywności oświetlenia będzie męczył oczy.

Kompletując lampy do sypialni dla dwojga, pomyśl zarówno o głównym źródle oświetlenia, jak i dodatkowych. Lampa główna powinna mieć klosz dostosowany do wysokości pomieszczenia – im wyższe, tym może być większy i tym niżej może on zwisać. Przy łóżku małżeńskim przyda Ci się lampka nocna na klipsa czy lub niewielka nocna lampka. Dobrym dodatkowym oświetleniem w niewielkiej sypialni będzie też lampa podłogowa z ruchomym kloszem. Nie zabierze zbyt wiele miejsca, a przy okazji lektury doświetli też większy obszar.  

Lampa stołowa Nuno
Lampa podłogowa Simple

Aranżacja sypialni małżeńskiej ma sprawić przede wszystkim, by stała się ona przytulniejsza i bardziej intymna. Nadmiar bibelotów, dekoracji a także chaos kolorystyczny i stylistyczny na pewno nie wprowadzi atmosfery wypoczynku. Z tego samego powodu lepiej zrezygnuj tu z telewizora. Niezależnie od stylu, jaki lubisz Ty i Twoja druga połowa, urządźcie sypialnię dla dwojga tak, by stała się ona Waszym azylem.

Jak urządzić przytulną sypialnię? Podsumowanie

Sypialnia małżeńska – nowoczesna sypialnia tego rodzaju może stanowić jedno pomieszczenie z garderobą, która odgrywa ważną rolę w życiu wielu osób. Przechowywanie ubrań oraz zapasowej pościeli dla gości jeszcze nigdy nie było tak proste. W zależności od obranej aranżacji mieszkanie będzie miejscem funkcjonalnym i wygodnym. Mała sypialnia małżeńska może być idealnym miejscem do odpoczynku!

Sypialnia małżeńska – mała sypialnia małżeńska może prezentować styl nowoczesny lub klasyczny. Aranżacje, na jakie się zdecydujesz, w dużej mierze zależą tylko od Twojego gustu oraz pomysłowości. Mamy nadzieję, że inspiracje przedstawione w naszym artykule pozwolą Ci wybrać odpowiednie dekoracje do sypialni!