Przejdź do sklepu brw.pl

Jak wygospodarować miejsce na biuro w sypialni?

Czytaj
26.10.2019

Jak wygospodarować miejsce na biuro w sypialni?

Marzy Ci się kącik do pracy w zaciszu własnego domu? Sypialnia jest tym pomieszczeniem, które najlepiej nadaje się do tego celu. Jak zaplanować tę przestrzeń, aby znalazło się w niej miejsce na gabinet? Po jakie meble sięgnąć, żeby nie zakłócić jej aranżacji, a zapewnić sobie warunki sprzyjające skupieniu? Na te i inne pytania odpowiadamy na naszym blogu w dzisiejszym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jak urządzić biuro w sypialni,
  • czy biuro w sypialni to dobry pomysł,
  • jak rozdzielić przestrzeń, by zachować work-life balance.

Drugie oblicze sypialni: domowe biuro

Salon z uwagi na duży metraż wydaje się najbardziej dogodnym miejscem do zorganizowania domowego biura. Kłopot w tym, że toczące się w nim życie rodzinne niekiedy może utrudniać, a czasem nawet uniemożliwiać realizację zamierzonych działań.

Właśnie dlatego sypialnia i biuro w jednym pokoju staje się rozwiązaniem, po które sięga coraz więcej osób. Oddzielona od dziennej strefy domu sypialnia wydaje się idealnym miejscem do pracy biurowej. Cisza i spokój zapewniają komfort pracy, zaś ustawienie biurka w rogu pokoju sprawi, że pomieszczenie nie straci swojego pierwotnego charakteru. Da się zaaranżować przytulną przestrzeń, w której możesz zarówno wygodnie pracować, jak i wypoczywać.

Dlaczego warto urządzić sypialnię z biurem?

Sypialnia – w przeciwieństwie do wyżej wspomnianego salonu –  jest odizolowana od pozostałych pomieszczeń. Dodatkowo, jej prywatny charakter sprawia, że panuje w niej cisza oraz spokój. Problematyczna może być ograniczona ilość dostępnej przestrzeni. Nie jest to jednak przeszkoda nie do pokonania. Jeżeli będziesz nią mądrze zarządzać, z pewnością uda Ci się wygospodarować trochę wolnego miejsca na gabinet.

Dobór odpowiednich mebli to podstawa!

Taki domowy gabinet w sypialni to suma wielu elementów, które muszą zostać dobrze przemyślane, aby całość była funkcjonalna oraz wizualnie estetyczna. 

Zacznijmy od biurka. Jest kilka parametrów, którym warto przyjrzeć się bliżej, aby znaleźć model idealnie dopasowany pod kątem swoich potrzeb oraz specyfiki pomieszczenia, jakim jest sypialnia.

  • Wielkość blatu

Dawniej wszystkie produkowane biurka były masywne i rozłożyste. W dobie cyfryzacji większość prac wykonujemy przy niedużym laptopie, dlatego tak duża powierzchnia robocza nie jest już nam potrzebna. No, chyba że takie akurat wymogi nakłada wykonywany zawód.

W przeważającej większości przypadków w zupełności wystarczy niewielki, kompaktowy mebel. Pamiętaj, że musi on mieć wymiary umożliwiające położenie na blacie laptopa oraz wygodne oparcie rąk.

  • Wysokość

Biurko powinno mieć taką wysokość, aby w czasie pracy plecy pozostawały wyprostowane. Istotne jest również, aby jego konstrukcja zapewniała dużą ilość miejsca na nogi. Wygoda jest najważniejsza – zwłaszcza, w przypadku osób wykonujących pracę wymagającą spędzania długich godzin w pozycji siedzącej.

  • Miejsce do przechowywania

Podczas poszukiwań idealnego biurka, zwróć uwagę na sposób organizacji strefy przechowywania. Modele wyposażone w szafki rozmieszczone po obu stronach obecnie należą do rzadkości. Na czasie są te o lekkiej konstrukcji, z jedną lub dwoma szufladami umieszczonymi tuż pod blatem.

Jeśli będzie Ci brakować miejsca do składowania dokumentów lub innych biurowych artykułów, zawsze możesz dobrać do kompletu dodatkowe moduły. W zależności od zapotrzebowania może to być:

  • regał (z zamkniętymi półkami lub otwarty),
  • niewielka komoda (w biurze zorganizowanym w sypialni będzie jak najbardziej na miejscu) – model wyposażony w kółka po zakończeniu pracy można schować pod biurkiem.

Gdzie ustawić biurko w sypialni?

Sypialnia i biuro w jednym to świetny pomysł! Jednak aby praca przy biurku w sypialni była komfortowa i nie szkodziła zdrowiu, na jego powierzchnię musi padać duża ilość naturalnego światła. Biurko ustawione prostopadle do okna będzie optymalnym rozwiązaniem. W przypadku osób praworęcznych biurko powinno przylegać do niego lewym bokiem, w przypadku leworęcznych – prawym. Równie korzystne jest ułożenie frontalne, ale w takim układzie trzeba dopilnować, by w oknie znalazły się rolety lub inne przesłony chroniące oczy przed zbyt ostrym światem.

A gdzie go nie umieszczać? Lepiej jest unikać stawiania biurka tyłem do okna, gdyż słoneczne refleksy odbijające się od ekranu komputera będą przeszkadzać w pracy. 

Czasami nie ma niestety możliwości wygospodarowania miejsca na biurko w sypialni w bezpośrednim sąsiedztwie okna. W takiej sytuacji trzeba postarać się o naprawdę dobre doświetlenie blatu. Półmrok jest równie szkodliwy dla oczu, co oślepiające światło. 

Warto podkreślić, że bez względu na konfigurację, lampa na biurko stanowi obowiązkowy element wyposażenia domowego gabinetu. Podobnie jak ergonomiczne krzesło umożliwiające zachowanie wygodnej pozycji w czasie wykonywania obowiązków zawodowych.

Jak wkomponować domowe biuro do przestrzeni sypialnej?

Pamiętaj, że sypialnia jest wnętrzem nastawionym na relaks. Na strefę pracy przeznacz niewielki obszar, np. w kącie sypialni, w reszcie przestrzeni zachowaj harmonijny, odprężający charakter. Zaburzenie właściwych proporcji może skutkować pogorszeniem jakości wypoczynku.

Biuro w sypialni w aspekcie funkcjonalnym powinno stanowić odrębną strefę, ale pod względem estetycznym musi dobrze komponować się z resztą wystroju. Podczas aranżowania takiego gabinetu warto dążyć do zachowania spójności stylistycznej wszystkich elementów jego wyposażenia z resztą wystroju. 

Dobrym posunięciem może być urządzenie go z wykorzystaniem mebla, które może odgrywać rolę biurka, biurkiem tak naprawdę nie będąc. Stylowa toaletka zapewni komfortową powierzchnię do pracy, ale nie wprowadzi do wnętrza rygoru zarezerwowanego dla klasycznych przestrzeni biurowych. Doskonale wpisze się we wnętrza, w których każdy fragment wolnej przestrzeni jest na wagę złota. Szeroki wybór wzorów ułatwi Ci odszukanie właściwego modelu.

Znakomitym dopełnieniem świeżego, nowoczesnego wystroju sypialni będzie toaletka Gamla lub toaletka Pori. Wyróżnia ją minimalistyczna bryła, której surowość złagodzono poprzez zastosowanie subtelnej kolorystyki. Model z powodzeniem zastąpi niewielkie biurko.

Do sypialni w stylu loftowym będzie pasować toaletka Gamla osadzona na czarnej, metalowej podstawie. Mebel wyposażony jest w szufladę i otwartą półkę. Taka budowa nie tylko uatrakcyjnia jego wygląd, ale pozwala również na lepsze posegregowanie przyborów.

Biurko Heda przypadnie do gustu fanom klimatu vintage. Uwagę przyciąga smukła linia mebla. Lśniące, białe szuflady „odcinają się” na tle drewnianej bryły mebla. Całość daje bardzo interesujące wrażenie. Z takim biurkiem zaaranżujesz nie tylko praktyczne, ale i modne domowe biuro w sypialni.  

Jak odseparować przestrzeń biurową od sypialnej?

Jeśli obawiasz się, że widok biurka w sypialni będzie przeszkadzać Ci podczas wieczornego relaksu, możesz zdecydować się na wprowadzenie przesłony. 

Jej rodzaj i umiejscowienie trzeba uzależnić od wielkości pomieszczenia oraz rozkładu mebli. Gdy wnętrze jest raczej niewielkie i nie ma w nim zbyt dużego pola do manewru, elementem maskującym może być roślina lub tak modny ostatnio pionowy ogród zaaranżowany na lekkim rusztowaniu. Domowe biuro schowane za zieloną „ścianą” będzie przyjemnym i estetycznym miejscem.

Gabinet możesz odgrodzić od reszty pomieszczenia także przy pomocy zasłony lub parawanu. Sporym plusem po stronie takich rozwiązań jest ich ruchomość. W ciągu dnia można je składać, przez co nie będą ograniczać swobody poruszania się po pokoju.

Sprawdzonym patentem jest wykorzystanie w tym celu jednego lub dwóch regałów. Wytyczą granicę przebiegu biura w sypialni, a przy okazji zapewnią dodatkową powierzchnię do układania segregatorów i innych materiałów.

Biuro w sypialni – podsumowanie

Domowe biuro zaaranżowane w oddzielnym pokoju to marzenie wielu osób. Nie zawsze jednak metraż mieszkania umożliwia jego realizację. Na szczęście istnieją rozwiązania, dzięki którym zyskasz dodatkowe miejsce na stylowy i funkcjonalny kącik do pracy w domowym zaciszu. Wystarczy odrobina kreatywności!

Chcąc urządzić domowe biuro w sypialni zadbaj o odpowiedni komfort pracy. Zadbaj o dobre oświetlenie do domowego biura (samo światło monitora to zdecydowanie za mało, na dłuższą metę może mieć wpływ na problemy z widzeniem), dodatkowe miejsce na przechowywanie dokumentów i wygodne biurko. Nie musisz dysponować dużą przestrzenią – małe biuro będzie wygodne pod warunkiem, że starannie je zaaranżujesz. Pamiętaj, że liczy się przede wszystkim funkcjonalność.

Ciekawych pomysłów na rozgraniczenie różnych stref funkcjonujących w obrębie jednego pomieszczenia dostarczy Ci artykuł „Dla każdego własny kąt, czyli jak przedzielić pokój?”.