Przejdź do sklepu brw.pl

Księga domowych inspiracji: lampy do salonu, kuchni i sypialni

Czytaj
29.10.2019

Księga domowych inspiracji: lampy do salonu, kuchni i sypialni

Dobrze dobrane oświetlenie nada charakteru każdemu pomieszczeniu. Wybór odpowiednich lamp do domu, nie powinien być zatem dziełem przypadku. Każdy punkt świetlny może być również praktyczną dekoracją, jeżeli tylko spójnie włączysz je do wystroju. Jak osiągnąć aranżacyjny sukces?

Dlaczego oświetlenie w domu to podstawa?

Lampy ścienne, lampy podłogowe, lampy sufitowe, czy wszelkiego rodzaju spoty i kinkiety, to nie tylko forma oświetlenia danej przestrzeni. Poszczególne lampy spełniają tak ważną funkcję elementów dekoracyjnych i są w stanie poprowadzić wnętrze w stronę określonego stylu. Dokładnie takiego, jaki chcemy uzyskać.

Lampa sufitowa może zapewniać odpowiedni poziom światła po zmroku, zwłaszcza jeśli jest ono konieczne z praktycznego punktu widzenia. Lampa do sypialni wprowadzi w niej odpowiedni klimat i pozwoli odpocząć po ciężkim dniu pracy. Wszelkie lampy podłogowe – zależnie od swojego wyglądu – plasują dane wnętrze w kategoriach określonego stylu. A to również ma ogromne znaczenie. Korzystaj zatem z walorów wizualnych oświetlenia: dzięki temu, że każda lampa ścienna, lampa stojąca, czy poszczególne lampy sufitowe wpływają na wygląd wnętrza – sprawiają, że ich piękno zostaje uwypuklone.

Oświetlenie w salonie – jest w czym wybierać

Pomaga rozgonić mrok i  wyeksponować piękne przedmioty, a do tego podkreśla charakter i klimat wnętrza. Dlatego wybór odpowiedniego oświetlenia do salonu jest dość istotny. To właśnie w tym pomieszczeniu spędzasz najwięcej czasu – odpoczywasz, pijesz kawę, spotykasz się z przyjaciółmi, oglądasz telewizor, czy czytasz ulubioną lekturę. Najprzyjemniejszy nastrój stworzysz, łącząc ze sobą źródła światła o różnym natężeniu i barwie.

A więc, zamiast jednej lampy zawieś kilka.

W pokoju dziennym najlepiej zastosować trzy rodzaje oświetlenia:

  1. Lampy ścienne 

    Świetnie wyglądają np. kinkiety podświetlające obrazy oraz lampy wiszące np. nad kanapą czy narożnikiem. Lampy ścienne dają ogromne pole do aranżacyjnych popisów.

2. Lampy stojące 

Lampy stojące są doskonałe gdy wieczorową porą chcesz np. poczytać. Najlepiej ustawiać je obok fotela lub sofy. Lampy stojące mają ogromną moc podkreślania nurtu aranżacyjnego danego wnętrza i zapewniają odpowiednie do czytania źródło światła. Za lampę stojącą z powodzeniem można uznać również lampy podłogowe. Lampę podłogową stawiamy w miejscach, które urządzamy na kąciki do konkretnych czynności: jogi, czytania, czy choćby przebierania malutkiego dziecka.

Aby uniknąć monotonii w pokoju, zrezygnuj z  oświetlenia z jednej serii. Ponadto wnętrze wyda się jeszcze bardziej przytulne, jeżeli w różnych jego miejscach rozmieścisz kilka źródeł światła. Projektanci radzą, aby w małych i niskich wnętrzach unikać dużych i dekoracyjnych żyrandoli, a w przypadku wyboru plafonów zainwestować również w lampy stołowe i stojące: podłogowe i naszafkowe. Te ostatnie stworzą delikatną poświatę, która nie męczy wzroku. Kinkiety zamontuj na jednej wysokości, uzyskasz dzięki temu porządek i symetrię. Ważne jest również, abyś unikał: zbyt małej ilości punktów świetlnych lub tych o małej mocy, oświetlenia rażącego w oczy, nieodpowiedniej barwy światła oraz niewygodnie usytuowanych włączników. Oświetlenie główne nie zawsze jest konieczne, a jeśli koniecznie chcesz je mieć, postaraj się dzielić pomieszczenie na strefy, z których każda będzie dysponować osobą lampą sufitową. W aranżacji pomieszczenia pomagają poszczególne rodzaje lamp stojących i to właśnie je warto wykorzystywać, by nie tylko umieszczać u siebie najnowsze trendy, ale również zyskać sporo wygody.

Ostatnim hitem aranżacyjnym są lampy mające kilka ramion. Wygląda bardzo efektownie, a  do tego nie można jej odmówić praktycznych względów.

Jeżeli twoje wnętrze urządzone jest w stylu glamour, a ty nie wyobrażasz sobie salonu bez elementów blasku, powinieneś zdecydować się na kryształowy żyrandol lub lampy w odcieniach złota i miedzi.

Oświetlenie w kuchni – nie gotuj po ciemku

W przypadku kuchni oświetlenie również nie jest bez znaczenia. Dlatego planując je, posłuż się zasadami ergonomii. W pierwszej kolejności wyznacz w pomieszczeniu mniejsze strefy formalne i dobierz do nich poszczególne rodzaje oświetlenia: centralne (tzw. ogólne – lampy wiszące dające światło z centralnego miejsca w suficie), zadaniowe (in. punktowe – skierowane w konkretne miejsca np. lampy kuchenne LED-owe i halogenowe) i dekoracyjne (tworzące nastrój np. kinkiety lub lampy stojące).

Lampka biurkowa Tim w towarzystwie mebli kuchennych z kolekcji Semi Line

Możliwości jest naprawdę sporo, jednak najważniejsza zasada mówi o tym, że im więcej światła w kuchni tym lepiej. 

Jednym z najważniejszych miejsc w kuchni jest strefa przygotowywania posiłków. I to właśnie tutaj powinno być najbardziej funkcjonalnie i komfortowo. Nad blatem kuchennym najlepiej zamontować lampy punktowe (rozmieszcza się je co 40 – 60 cm) lub oświetlenie liniowe LED.

W przypadku wyspy kuchennej twoje pole do manewru jest już znacznie większe. W zależności od przeznaczenia mebla możesz zastosować np. okap z wbudowanymi lampkami lub LED-y. Jednak nie każdy rodzaj lampy w kuchni się sprawdzi. Pamiętaj, że tylko lampa odporna na wilgoć, jest w stanie przetrwać w takich warunkach.

Bardzo duży wpływ na charakter całej kuchni ma sposób oświetlenia stołu. Zasada jest prosta: jeżeli przy stole mieści się do sześciu osób – wystarczy jeden punkt światła. W przypadku większej przestrzeni zaplanuj dwa punkty oświetleniowe. Pełną harmonię aranżacyjną uzyskasz, jeżeli okrągły kształt lampy umieścisz nad okrągłym stołem, a prostokątny lub kwadratowy nad kwadratowym. Natomiast stół prostokątny lepiej oświetlić większą liczbą lamp, rozmieszczonych wzdłuż blatu.

Lampy powieś na takiej wysokości, aby nie przeszkadzały w korzystaniu ze stołu. Najbardziej optymalna wysokość to 50 – 80 cm. I mała podpowiedź: wybierz nieprzezroczysty klosz. Ostre światło lampy umieszczonej nad blatem szybko męczy wzrok, a za słabe – zmniejsza komfort pracy.

Pamiętaj, że lampa to nie tylko oświetlenie, ale również bardzo ważny element dekoracyjny. Wybierając optymalny model, zwróć uwagę na to, czy jest on dopasowany do stylu, w jakim urządzamy wnętrze. I tak np. w przypadku kuchni urządzonej w stylu klasycznym warto wybrać modele wyposażone w szklane klosze o zabarwieniu mlecznym lub białym.

We wnętrzach nowoczesnych postaw na bardziej zróżnicowane formy. Kilkuramienne i minimalistyczne żyrandole sprawdzą się zwłaszcza we wnętrzach o sporym metrażu. W małych nowoczesnych kuchniach lepiej zdecydować się na przykład na szklane kule.

W kuchni, w której spożywasz z najbliższymi posiłki, zadbaj również o odpowiednia atmosferę. Wzbogać wystrój o dekoracyjne lampy dające rozproszone światło: kinkiety, halogeny, lampy stojące kierujące światło ku sufitowi.

Oświetlenie w kuchni, tak samo jak w innych pomieszczeniach – powinno być spójne z przyjętym dla danej przestrzeni stylem. Inny wybierzemy żyrandol do kuchni prowansalskiej, inny żyrandol do kuchni rustykalnej, a jeszcze inny żyrandol do kuchni w stylu angielskim.

Lampa w sypialni – Twoje światło na „dobranoc” i „dzień dobry”

Podobnie jak salon, sypialnia to miejsce relaksu i odpoczynku, gdzie nie powinno zabraknąć ciepłej, miękkiej i rozproszonej barwy światła, które podkreśli kolor ścian i mebli. I tak samo, jest to miejsce, gdzie oświetlenie jest bardzo zróżnicowane. W sypialni powinny znaleźć się przynajmniej dwa rodzaje lamp: sufitowe i dolne – umiejscowione przy łóżku. To absolutne minimum.

W pierwszej kolejności musisz zdecydować czy pokój będzie służył Ci jedynie do snu i wypoczynku. Czy również do czytania i jako np. garderoba. 

Lampa wisząca Amapola

Idealnie do czytania sprawdzają się lampki nocne umiejscowione tuż przy łóżku. Powinny być umieszczone ok. 65-75 cm nad materacem i dawać światło punktowe o skupionej wiązce światła. Lampki nocne to także ciekawa ozdoba wnętrza. Pamiętaj także, aby już na etapie projektu zadbać, by gniazdka znalazły się po obu stronach łóżka.

Świetną alternatywą dla standardowej lampki nocnej jest lampa z wysięgnikiem, który może być regulowany.

Dużą rolę odgrywają także kinkiety czy boczna lampa stojąca nieopodal fotela. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się szafa dobrze sprawdzą się reflektory i spoty, a gdybyś miał w pokoju także biurko przy którym pracujesz lub się uczysz, zadbaj o odpowiednią lampkę.