Przejdź do sklepu brw.pl

Kuchnia z czarnym blatem – aranżacje

Czytaj
23.09.2023

Kuchnia z czarnym blatem – aranżacje

Wybór blatu stanowi jeden z kluczowych etapów w procesie wykończenia kuchennego wnętrza. Marzy Ci się czarny blat, ale nie wiesz, jak dopasować go do aranżacji kuchni? Zastanawiasz się, jak dobrać odpowiedni materiał, by powierzchnia robocza służyła Ci przez lata? Przeczytaj nasz artykuł i zaplanuj perfekcyjny wystrój kuchni z czarnym blatem.

Kuchnia z czarnym blatem – jakie meble będą do niej pasować?

Aranżacja kuchni z czarnym blatem to modne, ale i dość śmiałe rozwiązanie, które mniej wprawionym aranżerom może przysporzyć kłopotów. Dlaczego? Standardowo blat kuchenny dobierany jest do pozostałych elementów wykończenia, takich jak meble kuchenne, płytki ścienne czy armatura. W przypadku czarnego blatu kolejność zostaje odwrócona – należy pamiętać, że czerń jako wyrazista barwa nadaje ton całemu wnętrzu. Mimo trudności, jakie stoją przed osobami zainteresowanymi ciemną powierzchnią roboczą, nie warto się zniechęcać. Możliwości aranżacyjnych jest całkiem sporo.

Aby urządzić spójną i atrakcyjną wizualnie kuchnię z czarnym blatem, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów:

  • styl aranżacyjny,
  • kolorystykę wnętrza,
  • materiał, z którego wykonany jest blat.

Ujęcie wszystkich trzech perspektyw w jedną spójną całość jest gwarancją sukcesu.

Czarny blat w nowoczesnej kuchni: aranżacja black & white

Szukając odpowiednich połączeń, na początek przyjrzyj się propozycjom w stylu nowoczesnym. Modernistyczne aranżacje bazują na maksymalnej prostocie i oszczędnym designie – kontrastowe zestawienia czerni i bieli doskonale odnajdą się w tej stylistyce! Biała kuchnia z czarnym blatem spodoba się miłośnikom minimalizmu w wyrafinowanej odsłonie, ale nie tylko. Polubią ją również fani uniwersalnych i ponadczasowych wnętrz.

Nie przepadasz za mocnymi kontrastami? W nowoczesną estetykę wpiszą się także kuchnie, w których czarny blat stanowi uzupełnienie mebli w jasnych, słomkowych odcieniach drewna. Rada od Black Red White: stawiając na takie zestawienia, wybieraj szafki kuchenne bezuchwytowe, z uchwytami listwowymi lub frezowanymi.

Czarna kuchnia z czarnym blatem, czyli aranżacja total black

Czarne kuchnie od kilku sezonów pozostają w ścisłej czołówce trendów wnętrzarskich i nic nie wskazuje na to, by miały się prędko opatrzyć. Mało tego, aranżacje total black coraz częściej goszczą w naszych domach. I bardzo dobrze! Takie kuchnie mogą być niezwykle eleganckie, zwłaszcza, jeśli wykorzystano w nich materiały wysokiej klasy. Jednolita i całkowicie bezkompromisowa kolorystyka sprawdzi się we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym, modern classic lub dark elegance.

Masz słabość do aranżacji w stylu glamour? Czarna kuchnia w odsłonie dark glam to przestrzeń pełna wizualnej głębi, tajemniczości i luksusu. Wprowadź do niej czarny marmurowy blat, czarne meble wykończone na wysoki połysk, baterię kuchenną w kolorze złotym oraz dekoracyjne frezowane lustra. Jeśli w kuchni znajduje się wyspa pełniąca funkcję barku, zainwestuj w hokery obite welwetową tkaniną.

Ciemny blat w kuchni retro: czerń i alabaster

Czarny blat w jasnej kuchni jest oczywiście powierzchnią roboczą, jednak przy okazji może stać się istotnym elementem dekoracyjnym. Taki scenariusz zrealizujesz, wybierając aranżację, w której do czarnego blatu dopasujesz meble kuchenne w kolorze alabastrowym. Barwa wpadająca w écru bądź w jasne odcienie beżu pięknie prezentuje się na frezowanych frontach zdobionych mosiężnym uchwytem.

Ciekawym pomysłem jest wprowadzenie do wnętrza czarnych komponentów w stylu retro. Postaw na stylizowane sprzęty AGD utrzymane w tej samej linii kolorystycznej, co blat kuchenny, wykończenie ściany pod szafkami i dodatki. Pomieszczenie zyska charakter, jeśli dodatkowo zróżnicujesz faktury i kształty – wykorzystaj płytki heksagonalne, lśniące elementy dekoracyjne, itp.

Ściana nad czarnym blatem w kuchni: jak ją zaaranżować?

Czarny blat kuchenny dobrze komponuje się z wieloma okładzinami ściennymi, dlatego pole do popisu jest bardzo duże. Oczywiście materiał, kolorystyka i styl wykończenia ściany nad blatem w dużej mierze zależeć będzie od wyglądu mebli kuchennych.

Do rozwiązań cieszących się dużym zainteresowaniem należy zaliczyć spieki kwarcowe, które pozwalają na stworzenie spójnej aranżacji ściany i blatu. Spieki kwarcowe wyróżniają się bezproblemową pielęgnacją oraz bogactwem faktur, co czyni z nich poważną propozycję do kuchni w odsłonie total black. Nad czarny blat warto położyć również białe płytki typu metro, płytki klinkierowe w kolorze naturalnej cegły, pozłacane płytki lustrzane lub wodoodporną tapetę w modny wzór.

Kuchnia z czarnym blatem – czy to dobry pomysł?

Czarny blat kuchenny nie bez powodu ma licznych zwolenników. Jest elegancki, łatwo łączy się z wieloma kolorami i materiałami, a w przeciwieństwie do blatów w jasnym wybarwieniu jest mniej podatny na eksponowanie drobnych zarysowań i śladów takich jak odciski palców. Co więcej, czarny blat wykonany z granitu czy kwarcu charakteryzuje się dużą trwałością i odpornością na wysoką temperaturę. Kamienne blaty nierzadko wyróżniają się unikalnym rysunkiem, który nadaje kuchni nowoczesny, szykowny wygląd.

Decydując się na kuchnię z czarnym blatem, masz przed sobą imponujące spektrum możliwości w zakresie rozwiązań projektowych. Możesz wybrać aranżację opartą na kontraście lub kolorystycznej spójności, miksując style, faktury, materiały.

Choć lista zalet czarnego blatu jest długa, warto zwrócić uwagę na jego potencjalne wady. Zaliczamy do nich m.in. konieczność wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych czy ryzyko optycznego pomniejszenia małej kuchni.

Czarny blat kuchenny – jak o niego dbać?

Jak dbać o czarny blat, by powierzchnia robocza na długo zachowała swój nienaganny stan? Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że sposób pielęgnacji należy dobrać do materiału, z którego powstał blat. Innego traktowania wymaga naturalny kamień, innego zaś konglomerat czy laminat. Przeczytaj nasze wskazówki!

  • Marmur – czarny marmurowy blat wymaga delikatnego czyszczenia. Na co dzień w zupełności wystarczy ciepła woda i miękka ściereczka. Jeśli potrzebujesz usunąć mocne zabrudzenia, wybierz produkty przeznaczone do marmuru – specjalistyczne środki mają neutralne pH i są bezpieczne dla kamienia. Raz czy dwa razy w roku zastosuj specjalny impregnat, który tworzy na powierzchni blatu ochronną warstwę.
  • Granit – do pielęgnacji czarnego granitu używaj jedynie delikatnych środków czyszczących i miękkich ściereczek, ponieważ silne detergenty mogą zostawiać smugi na powierzchni blatu. Granit jest mniej porowaty niż inne kamienie, jednak nadal może wchłaniać płyny (podobnie jak drewno). Szybko usuwaj rozlane produkty.
  • Konglomerat – czarny blat z konglomeratu po kontakcie z kwasem może stracić swój połysk. Unikaj pozostawiania na powierzchni blatu pomidorów czy cytryn, a do czyszczenia nigdy nie używaj środków na bazie octu. Mimo że konglomerat jest bardziej odporny na temperaturę niż pozostałe materiały, warto sięgać po podkładki pod gorące naczynia.
  • Laminat – blat laminowany nie jest odporny na wysokie temperatury. Aby uniknąć powstania przebarwień lub odkształceń, zawsze używaj podkładek pod gorące garnki czy patelnie. Laminat nie jest też w pełni wodoodporny. Z tego powodu staraj się nie zostawiać na blacie stojącej wody, zwłaszcza w okolicach łączeń. Przemoczony laminat może napęcznieć.

Sprawdź również: „Czym czyścić blat kuchenny i w jaki sposób to robić?”.

Blaty i meble kuchenne znajdziesz w ofercie Black Red White. Informacji o produktach szukaj na stronie naszego sklepu internetowego oraz na kanale BRW w serwisie YouTube. Urządź z nami wymarzone wnętrze!