Loggia – co to jest i czym różni się od balkonu?

Czytaj
5.04.2020

Loggia – co to jest i czym różni się od balkonu?

Loggia – co to za pomieszczenie? Czym różni się od tradycyjnego balkonu? W jaki sposób ją zaaranżować, tak aby była to przestrzeń funkcjonalna i przytulna? Czy zabudowanie loggi jest dobrym pomysłem? A jeśli tak, to w jaki sposób powinno się to zrobić? Dziś odpowiadamy na te i wiele innych pytań.

 

W polskich domach i mieszkaniach coraz częściej pojawia się pomieszczenie o enigmatycznej nazwie loggia. Co to takiego?  Otóż jest ona rodzajem balkonu, chociaż różnią ją od niego niektóre detale. Zapewnia zdecydowanie więcej prywatności i dlatego będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które pragną stworzyć w swych czterech kątach niewielką oazę spokoju.

 

Co to jest loggia?

Każdy, kto chciałby stworzyć w swoim domu niewielką oazę spokoju i relaksu, powinien dowiedzieć się, co to jest loggia. To właśnie ona ma szansę stać się Twoim domowym sanktuarium, gdzie ukoisz skołatane nerwy, odpoczniesz i zapomnisz o problemach dnia codziennego. Możesz zamienić ją w domowy ogród lub kącik czytelniczy, w którym nikt ani nic nie będzie Ci przeszkadzać. A może poszukujesz dodatkowego miejsca na spotkania z przyjaciółmi lub letnią jadalnię? Także w tym wypadku loggia sprawdzi się idealnie.

Przepisy prawa nie definiują dokładnie, co to jest loggia, jednak architekci odróżniają ją od tradycyjnego balkonu. Loggia jest wnęką w budynku, która powstała w wyniku cofnięcia ściany elewacyjnej. W ten sposób zyskujesz dostęp do otwartej przestrzeni, która jest zadaszona i osłonięta przed wiatrem przez boczne ściany.

Co ciekawe, loggia w architekturze nie jest nowym rozwiązaniem. Dużą popularnością cieszyła się już kilka wieków temu, kiedy to w renesansowych pałacach budowano je jako samodzielne pomieszczenia. Mogły być bardzo rozbudowane i wielokondygnacyjne, gdyż pełniły także funkcję reprezentacyjną. Współczesne loggie są znacznie skromniejsze, co nie oznacza, że nie są równie piękne.

Osłona na doniczkę sprawi, że kwiaty będą się lepiej prezentować

 

Loggia a balkon – czym różni się jedno od drugiego?

Wiele osób stosuje wymiennie pojęcia loggia, taras oraz balkon. Okazuje się jednak, że nie są one tożsame i tak naprawdę oznaczają zupełnie inne rozwiązania architektoniczne. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, wnęka ograniczona z obu stron to loggia, a balkon wystaje poza główną bryłę budynku.

Balkony zwykle otoczone są z trzech stron balustradą. Jest znacznie bardziej odkryty i wyeksponowany, przez co trudniej na nim o prywatność. Zdecydowanie rzadziej bywają one zadaszone. W związku z tym balkony oraz wszystko co się na nich znajduje jest znacznie bardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych. Z reguły balkony są niewielkie i dosyć wąskie. Dzieje się tak zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych, gdzie należy wygospodarować miejsce na kilkanaście czy też kilkadziesiąt balkonów.

W przypadku loggi znacznie łatwiej o większy metraż, gdyż sprawia to zdecydowanie mniej kłopotów konstrukcyjnych. Jeśli stoisz przed wyborem loggia a balkon, warto mieć w pamięci te subtelne różnice, aby móc wybrać rozwiązanie jak najbardziej odpowiadające Twoim oczekiwaniom.

Zestaw mebli Valentine spodoba się miłośnikom nowoczesnych rozwiązań

 

Loggia czy balkon – na co się zdecydować?

Na etapie zakupu lub wynajmu mieszkania w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę metraż oraz rozmieszczenie pokoi. Dopiero później analizujemy takie aspekty, jak przynależność do lokalu komórki lokatorskiej oraz to czy znajduje się w nim loggia czy balkon. Wbrew pozorom, ta ostatnia wcale nie jest błahą decyzją, gdyż może istotnie wpłynąć na to, w jaki sposób będziesz wypoczywać w swoim domu.

Taras, loggia czy balkon wręcz idealnie nadają się do tego, aby spędzać na nich wolny czas w ciepłe dni. Balkon i taras nie posiadają zadaszenia i wystają poza bryłę budynku, przez co nie ograniczają ilości światła wpadającej do wnętrza. Nieco inaczej jest w przypadku loggi, tworzącej dosyć głęboką, zadaszoną wnękę, która utrudnia wpadanie promieni słonecznych do kolejnych pomieszczeń. Może okazać się to szczególnie kłopotliwe w przypadku, gdy loggia będzie zlokalizowana w północnej części budynku, gdzie naturalnie dociera mniej światła. Aby zminimalizować ten efekt, warto zadbać o to, aby okna pomiędzy mieszkaniem a loggią były jak największe.

Jeżeli chcesz aby Twoja loggia czy balkon zamieniły się w miejski ogród, weź pod uwagę fakt, że będziesz musiał uprawiać na nim nieco inne rośliny. W loggi łatwiej o zacienione miejsca, z kolei balkon będzie wymarzonym miejscem dla kwiatów wymagających większego nasłonecznienia.

Warto pamiętać, iż loggia daje nam znacznie więcej prywatności niż balkon. Aby uniknąć wzroku sąsiadów, na balkonie musisz zamontować parawan, parasol lub roślinną kurtynę. Jeśli zdecydujemy się na balkon typu loggia, problem ten jest zdecydowanie mniejszy.

Dywan i różnokolorowe poduszki sprawią, ze loggia będzie przytulna

 

Balkon typu loggia w bloku – jak ją zabudować?

Jeśli chcesz możliwie najefektywniej wykorzystać metraż mieszkania, pamiętaj, że balkon typu loggia idealnie nadaje się do zabudowy. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, dzięki zabudowie loggi możesz zminimalizować ilość hałasu docierającą do wnętrza.

Chcąc cieszyć się niezakłóconym widokiem otoczenia, możesz zabudować loggię wzmacnianym szkłem lub pleksiglasem od sufitu aż po podłogę. Jeśli jednak Twoje mieszkanie znajduje się w centrum gęsto zabudowanego osiedla, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zabudowa mieszana, łącząca w sobie ściany oraz okna.

Zabudowując loggię, możesz stworzyć zupełnie nowe pomieszczenie lub też powiększyć to, do którego ona przylega. W oby wypadkach niezwykle istotną jest odpowiednia izolacja oraz ocieplenie ścian. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że pomieszczenie nie będzie się wychładzać, a w mieszkaniu nie pojawi się wilgoć.

Pamiętaj, że zabudowa balkonu lub loggi zawsze wymaga specjalnego zezwolenia ze strony spółdzielni lub wspólnoty. Jest to bowiem spora ingerencja w elewację budynku, będącej częścią wspólną wszystkich mieszkańców.

 

Loggia – co to może być za pomieszczenie?

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić loggię, pamiętaj, że masz naprawdę sporo możliwości. Wcale nie musi być ona składzikiem niepotrzebnych rzeczy, czekających na powrót do łask.

Zabudowując loggię możesz stworzyć prywatny ogród zimowy, który zamienisz w swoją prywatną, zieloną oazę. W takim wypadku postaraj się umieścić możliwie jak najwięcej półek na doniczki w różnych rozmiarach. Dobrym pomysłem będzie również zainstalowanie kilku wiszących kwietników, które dodatkowo podkreślą klimat miejskiej dżungli.

Ciekawym rozwiązaniem będzie również zamienienie loggi w niedużą bawialnię dla dzieci. Wówczas warto umieścić tam skrzynie na zabawki, regały na gry, koce oraz sporo poduszek. Twoje pociechy z pewnością ucieszą się, jeśli jedną ze ścian pomalujesz farbą tablicową.

Innym sposobem na zaadaptowanie loggi jest zamienienie jej w strefę relaksu – idealne miejsce do czytania książek, słuchania muzyki oraz medytacji. Balkon typu loggia w sezonie letnim może stać się również dosyć nieoczywistym miejscem na domowe biuro, gdzie z przyjemnością oddasz się codziennym obowiązkom.

Stół kamienny Roma podkreśli śródziemnomorski charakter aranżacji

 

Jak urządzić loggię?

Zastanawiając się nad tym, jak urządzić loggię, w pierwszej kolejności zastanów się nad przeznaczeniem tego pomieszczenia. Z pewnością powinien znaleźć się tam wygodny fotel, leżaki lub komfortowa ława. Warto również zadbać aby znalazł się tam chociaż jeden schowek na większe i mniejsze drobiazgi oraz stolik kawowy dostosowany rozmiarem do przestrzeni, jaką dysponujesz.

Należy wziąć pod uwagę, że meble znajdujące się w loggi będą znacznie bardziej narażone na działalnie czynników zewnętrznych. Zwłaszcza, jeśli nie będzie ona zabudowana. Wybierz takie, które dobrze zniosą temperaturę oraz nie będą podatne na odbarwienia spowodowane działaniem promieni słonecznych. Wręcz idealnie sprawdzą się meble ogrodowe, które stworzono z myślą o takich warunkach.

Urządzając loggię, postaraj się nawiązać do stylu w jakim została zaaranżowana pozostała część mieszkania. Nie po drodze Ci z nowoczesnym minimalizmem? Postaw na vintage lub boho. Wiele osób inspiruje się również stylem skandynawskim i śródziemnomorskim. Bez względu na to, którą drogą zdecydujesz się podążać, z pewnością uda Ci się stworzyć wyjątkową przestrzeń, gdzie będziesz mógł się zrelaksować i odpocząć.

Zobacz także nasz poradnik: Jak oryginalnie urządzić balkon w bloku?