Przejdź do sklepu brw.pl

Taras na dachu – 5 wskazówek aranżacyjnych

Czytaj
6.05.2021

Taras na dachu – 5 wskazówek aranżacyjnych

Taras na dachu to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie dysponują dużą powierzchnią ogrodu i nie mogą pozwolić sobie na budowę tradycyjnego tarasu. Z roku na rok rozwiązanie to cieszy się coraz większą popularnością. Jak wygląda budowa tarasu na dachu w domu jednorodzinnym oraz w bloku? Jak zaaranżować swoją wymarzoną przestrzeń i czego nie może w niej zabraknąć? Zapraszamy do lektury!

Taras na dachu - wskazówki aranżacyjne

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak uzyskać pozwolenie na dom z tarasem na dachu,
  • jakie możliwości budowy mają mieszkańcy domów jednorodzinnych a jakie mieszkańcy bloków,
  • dlaczego dach bywa największym wyzwaniem w całym planie przebudowy,
  • czym pamiętać podczas prac wykończeniowych,
  • jakie możliwości aranżacyjne stwarza taras na dachu,
  • jakie meble, oświetlenie, dodatki i rośliny sprawdzą się na tarasie dachowym.

Taras na dachu w domu jednorodzinnym – od czego zacząć?

Dokonanie jakichkolwiek zmian w konstrukcji dachu domu oraz wyglądu budynku wiąże się z koniecznością dopełnienia urzędowych formalności. Przede wszystkim należy mieć pozwolenie na przebudowę wynikające z przepisów prawa budowlanego. Aby je uzyskać, niezbędny jest wstępny projekt tarasu i plan przebudowy sporządzony przez architekta.

W projekcie obowiązkowo trzeba uwzględnić kwestie takie jak: wyjście na taras (przez wewnętrzne drzwi lub zewnętrzne schody) i dodatkowe zadaszenie (jego obecność lub brak) na tarasie dachowym. Planowane prace najczęściej wymagają zgłoszenia w wydziale architektury i budownictwa starostwa powiatowego. W przypadku starszych budynków, na których planowane jest urządzenie tarasu niezbędna jest również ekspertyza techniczna, która potwierdza, że dokonanie przekształceń jest możliwe.

Budowa tarasu na dachu – wyzwania

Budowa tarasu na dachu domu wiąże się najczęściej z koniecznością przebudowy dachu. Dzieje się tak, kiedy dotychczasowy układ warstw nie pozwala na zaprojektowanie bezpiecznej konstrukcji izolującej wilgoć. Błędy popełnione na tym etapie projektowania mogą nieść za sobą zagrożenie dla mieszkańców domu i skutkować m.in. zalaniem pomieszczenia, nad którym znajduje się taras. Aby tego uniknąć, stosuje się konstrukcję tzw. dachu odwróconego, czyli dachu z odwróconą kolejnością warstw. W tego rodzaju układach ułożone są one następująco: warstwa wykończeniowa tarasu, czyli podłoga; warstwa dociskowa i izolacja. Należy pamiętać o tym, że w przypadku dachu przebudowanego na taras warstwa termoizolacyjna musi być mocowana nad warstwą hydroizolacyjną.

Taras usytuowany na dachu budynku wymaga zabezpieczenia, dlatego w projekcie muszą znaleźć się również barierki. To, jaki rodzaj balustrady wybierzemy, w dużej mierze zależy od wyglądu i stylu budynku. Należy pamiętać, że wspomniane elementy wykończenia montowane są głównie ze względów bezpieczeństwa – powinny być więc odpowiednio wysokie. Ogromne znaczenie mają także materiały wykończeniowe wykorzystane do położenia warstwy wierzchniej. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczają się m.in. płytki ceramiczne, deski tarasowe lub deski kompozytowe. Wybierając rodzaj nawierzchni, zwróć uwagę na to, by była odporna zarówno na działanie wysokich i niskich temperatur, jak i na niesprzyjające warunki atmosferyczne takie jak śnieg, deszcz czy wiatr.

Taras w bloku lub wieżowcu

Mieszkańcy bloków również mają szansę cieszyć się prywatnym tarasem i komfortem wynikającym z posiadania prywatnej przestrzeni na wolnym powietrzu. Zazwyczaj jednak zmiany w konstrukcji budynku pociągają za sobą konieczność otrzymania pozwolenia budowlanego oraz zgody zarządu spółdzielni lub firmy, która zarządza nieruchomością. W tym przypadku również wszystkie wymagane dokumenty, w tym ekspertyzę, harmonogram prac oraz projekt sporządzony przez architekta należy złożyć w odpowiednim urzędzie.

Osoby będące na etapie poszukiwań mieszkania mają ułatwione zadanie, gdyż na rynku nieruchomości coraz częściej pojawiają się oferty mieszkań z dostępem do tarasu. Nowe inwestycje uwzględniają zarówno tarasy na dachu pokryte zielenią, jak i przestronne tarasy balkonowe przynależące do mieszkań usytuowanych na najwyższych piętrach.

Meble ogrodowe idealne na taras

Aranżując taras, zwykle w pierwszej kolejności wybieramy meble wypoczynkowe, które umożliwią wygodne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Ważne jednak, by były to produkty o dużej wytrzymałości, wykonane z materiałów odpornych na działanie opadów deszczu czy śniegu a także na promieniowanie UV. Z tego względu w przestrzeni tarasu sprawdzą się przede wszystkim meble ogrodowe niewrażliwe na zabrudzenia i pozostałe czynniki zewnętrzne. Zwykła kanapa i fotele raczej nie zdadzą tu egzaminu.

Jeśli na tarasie zamierzasz pijać poranną kawę lub zasiadać z rodziną i przyjaciółmi do obiadu czy kolacji, przydadzą Ci się stół i wygodne krzesła. Rozważ zakup gotowych zestawów ogrodowych – ich elementy są do siebie idealnie dopasowane, zarówno pod względem wymiarów i wagi, jak i stylistyki wykonania. Warto zdecydować się na meble o większych gabarytach, zwłaszcza, jeżeli często gościsz u siebie liczne grono znajomych.

W zależności od potrzeb możesz zagospodarować wolną przestrzeń, umieszczając w niej leżak wiszący z materacem i funkcjonalnym daszkiem, który osłoni Cię przed oślepiającym światłem słonecznym. Fanom wypoczynku w pełnym słońcu przypadną do gustu leżaki wykonane z technorattanu lub drewna. To świetna opcja dla wszystkich spragnionych błogich chwil lenistwa lub popołudniowej drzemki pod gołym niebem.

Oświetlenie tarasu – jakie wybrać?

Wiosną i latem na tarasie przyjemnie jest przebywać także po zmroku. Aby móc cieszyć się w pełni możliwościami całej dostępnej powierzchni, konieczne jest zainstalowanie lamp, które umożliwiają korzystanie z tarasu w godzinach wieczornych.

Pamiętaj, że oświetlenie na taras powinno być dostosowane do warunków zewnętrznych takich jak zmiany temperatury, wilgoć i wiatr. Na tarasie doskonale sprawdzą się lampy zewnętrzne zaprojektowane do ogrodu lub z myślą o montowaniu na elewacji budynków. Dobrym rozwiązaniem są kinkiety zapewniające źródło dyskretnego światła, lampy LED, które można umieścić m.in. w doniczkach z kwiatami, a także lampy solarne w formie lampionów.

Do zbudowania przytulnego nastroju posłużą natomiast dekoracyjne lampki i girlandy świetlne – to doskonały sposób na stworzenie niebanalnej dekoracji, która dodatkowo rozświetli taras. Różnokolorowe żarówki emitujące delikatne światło spodobają się nie tylko romantykom, ale także wielbicielom barwnego stylu boho i osobom poszukującym oryginalnych rozwiązań.

Oświetlenie zewnętrzne i dodatki teraz kupisz o 30% taniej! Promocja ważna jest do 9.05.2021>>

Dodatki, które ocieplą wystrój tarasu

W wystroju tarasu nie może zabraknąć elementów dekoracyjnych. W tej roli doskonale odnajdą się tekstylia, które ocieplą całą aranżację. Ponadto miękkie koce i pledy będą niezastąpione w chłodne wieczory i pochmurne dni, kiedy potrzebne jest dodatkowe okrycie. Aby przebywanie na tarasie było jak najbardziej komfortowe, warto zaopatrzyć ławki lub fotele w ozdobne poduszki, o które można się oprzeć lub podłożyć pod głowę. Pomysł ten dobrze jest wykorzystać, jeśli meble ogrodowe będące częścią wyposażenia tarasu nie posiadają materaca ani miękkiego siedziska.

Koc Stavanger Sherpa
Koc Stavanger Sherpa otuli Cię podczas chłodnych wieczorów na tarasie

Do dekoracji posłużą również pufy – w większej ilości przydadzą się w czasie odwiedzin gości. Postaw na lekkie siedziska, które łatwo przenieść do domu w razie niepogody. Modele o całkowicie płaskiej i równej powierzchni sprawdzą się świetnie w funkcji stolika kawowego – postawisz na nich nie tylko filiżankę z napojem, ale także książkę, okulary czy małe co nieco.

Jak zazielenić taras na dachu?

Ostatnim elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie taras, są oczywiście kwiaty. Zieleń w naturalny sposób ozdobi Twoją prywatną przestrzeń wypoczynku, a poza tym pozwoli Ci przemycić do niej nieco sielskiego klimatu. Na jakie rośliny się zdecydować?

Mimo zadaszenia taras ulokowany na dachu domu lub bloku może być strefą, do której dociera dużo światła słonecznego. Jeśli więc na Twoim tarasie przez większość dnia nie spodziewasz się cienia, warto postawić na kwiaty wytrzymałe i niewrażliwe na krótkotrwałe niedobory wody. Wśród tego rodzaju gatunków należy wymienić pelargonie, aksamitki, nasturcje, begonie czy surfinie.

Donica Sahara
Donica Sahara ozdobi zielony kącik na tarasie

Kolorowe kwiaty pięknie zaprezentują się w małych doniczkach i większych skrzynkach. Jeżeli lubisz ciekawe botaniczne kompozycje, na sw oim tarasie ustaw kwietnik, który pomoże Ci wyeksponować ulubione gatunki kwiatów. Dzięki towarzystwu kwitnących roślin nawet w środku miasta poczujesz się na wakacjach w tropikalnej dżungli!

Zobacz też, jak urządzić ogródek ziołowy na balkonie i stwórz swoją prywatną eko oazę!