Przejdź do sklepu brw.pl

Maksymalizm we wnętrzach – inspiracje

Czytaj
6.11.2023

Maksymalizm we wnętrzach – inspiracje

Po latach zapomnienia maksymalizm ponownie stał się dominującym stylem aranżacji wnętrz. Na czym polega maksymalistyczne projektowanie i czy jest to trend wyłącznie dla ekscentryków? Jak urządzić wnętrze zgodnie z filozofią „more is more”? Sprawdzamy!

Maksymalizm we wnętrzach – czym się charakteryzuje?

Maksymalizm, rozumiany jako styl urządzania wnętrz, tak naprawdę nie jest niczym nowym. Estetykę obfitości propagowała już w latach 30. XX wieku Dorothy Draper – amerykańska dekoratorka, biznesmenka i trendsetterka. Niezwykle barwne, aranżowane z rozmachem i fantazją wnętrza były wówczas jej znakiem rozpoznawczym. Niepoprawny optymizm, niezwykły zmysł estetyczny i godna podziwu odwaga projektantki stały się potężnym orężem w walce z wiktoriańską nudą.

Po trwającym kilka dekad okresie świetności maksymalizm po raz kolejny ustąpił miejsca aranżacyjnej powściągliwości. Tym razem konkurencyjnym trendem stał się skandynawski minimalizm bazujący na stonowanej kolorystyce i oszczędnych dekoracjach. Dziś znów możemy mówić o triumfalnym powrocie maksymalistycznych idei.

Wnętrza maksymalistyczne, czyli jakie?

Maksymalizm „lubi” przesadę i różnorodność. Łatwo się domyślić, że stanowi zupełne przeciwieństwo zachowawczego minimalizmu. We wnętrzach urządzonych w tym stylu nie brakuje śmiałych kolorów, wyrazistych wzorów czy oryginalnych dekoracji. W wyniku działań projektowych powstaje przestrzeń będąca nieustającą celebracją obfitości. Maksymalistom przyświeca jedna zasada: im więcej, tym lepiej.

Maksymalistyczne wnętrze, jeśli komponowane jest nieumiejętnie, może łatwo otrzeć się o kicz. Jak temu zapobiec? Kluczem do sukcesu jest budowanie aranżacji w taki sposób, by jak najwierniej odzwierciedlić oryginalną osobowość właściciela, dać wyraz indywidualnej ekspresji. Ważne, by dobór poszczególnych elementów nie był przypadkowy. Wszystko powinno składać się w spójną całość.

Wzory i kolory w maksymalistycznych wnętrzach

Maksymalizm stanowi eklektyczną mieszankę wzorów, kolorów, tekstur, nieoczywistych elementów. Zarówno wyraziste desenie, jak i kolory rzadko wykorzystywane są tutaj jako pojedyncze akcenty. W przeciwieństwie do aranżacji w stylu minimalistycznym, maksymalistyczne wnętrza nie stronią od zaskakujących połączeń. Stąd w projektach tego rodzaju botaniczne, geometryczne czy abstrakcyjne printy mogą być ze sobą dowolnie zestawiane.

Maksymalizm to trend, który objawia się również w kolorystyce. Zapomnij o spokojnych beżach i szarościach idących w parze z rozbielonymi pastelowymi odcieniami. Styl maksymalistyczny punktuje odważne kolory: czerwień, fiolet, szmaragdową zieleń, mocny granat, fuksję, złoto, kontrasty bazujące na czerni i bieli.

Jak wykorzystać maksymalizm? Wnętrza w niezapomnianym stylu

Indywidualny charakter maksymalistycznych wnętrz sprawia, że trudno przypisać je do jednej, ściśle zdefiniowanej stylistyki. Tak naprawdę maksymalizm obejmuje różne nurty. Dostrzeżemy go nie tylko w aranżacjach nasyconych duchem eklektyzmu, ale również w projektach w stylu glamour, art déco, kolonialnym, vintage. Jak wobec tego wprowadzić do wnętrza maksymalizm? Jakie meble i dekoracje wpiszą się w taki wystrój?

Czytaj również: „Styl art deco – nowoczesny i świeży. Poznaj jego nową odsłonę we wnętrzach!”.

Urządzamy wnętrze w stylu maksymalizmu

Decydując się na salon lub sypialnię w stylu maksymalistycznym, zyskujesz dużą swobodę aranżacyjną. Nie oznacza to jednak niekontrolowanych, przypadkowych działań, wręcz przeciwnie. Nawet, jeśli wprowadzasz do mieszkania „artystyczny nieład”, kwestia wyboru poszczególnych elementów pozostaje ważna. Unikaj chaosu i bałaganu.

Na początek wybierz kilka wzorów i/lub kolorów, które Ci się podobają, i zestaw je ze sobą za pomocą tapet, poduszek dekoracyjnych, pledów, dywanów, obrazów. Istotne jest, by aranżacja miała swój motyw przewodni. Może być nim zwierzęcy deseń, barokowe ornamenty, nawiązania do sztuki. Bogactwo form nie powinno jednak przesłonić „ducha” projektu, na którego kanwie zbudowany jest wystrój.

Spróbuj znaleźć sposób na wyeksponowanie tego, co ma dla Ciebie szczególną wartość, np. pamiątek z licznych podróży, dzieł sztuki, unikatowych przedmiotów. Zamiast ukrywać je za szkłem witryny, stwórz wyjątkową wystawę z ich udziałem. Złocone figurki i rzeźby, dekoracyjne wazony czy świeczniki ułóż na półkach i blatach mebli. Kolorowe obrazy opraw w bogate ramy i zawieś na ścianach razem z lustrami.

Wnętrza urządzone w klimacie maksymalizmu na ogół unikają „pustych miejsc” – białe ściany to raczej rzadkość w tego typu projektach. Nie oznacza to jednak, że mocne barwy muszą pokryć pomieszczenie od sufitu do podłogi. Jeśli chcesz wprowadzić do aranżacji element, który odrobinę stonuje dekoracyjne szaleństwo, postaw na meble o neutralnym wybarwieniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by komody, szafy, toaletki czy łóżka wyróżniały się klasycznym dekorem i naturalną barwą drewna.

Choć eksperymenty z kolorem i formą najlepiej przeprowadzać za pomocą dodatków i elementów wykończenia, wystrój bazujący na przepychu podkreślą również tapicerki mebli. W każdym pomieszczeniu mile widziane będą pluszowe i welwetowe tkaniny. Jeśli wybierasz kanapę, niech będzie to model pokryty gustownym pikowaniem lub połyskującym obiciem. Fotele ludwikowskie, sofy Chesterfield i masywne pufy będą w tym przypadku strzałem w dziesiątkę.

Maksymalizm we wnętrzach – aranżacje

W tej części artykułu zaprezentujemy aranżacje wnętrz w maksymalistycznej odsłonie. Zobacz, jakie produkty z oferty Black Red White idealnie wpisują się w taki wystrój!

Spójrz na powyższą propozycję wystroju sypialni. Na pierwszy rzut oka można zauważyć intensywną, a zarazem harmonijną paletę kolorystyczną. Ściany pokryte są farbą w kolorze głębokiego błękitu, dzięki czemu wnętrze nabiera optymistycznego charakteru. Również tkaniny, takie jak zasłony, poszewki na poduszki czy koce, nie pozostawiają złudzeń co do intencji projektantów – są żywe, bogate i stanowią mocny akcent w aranżacji. Przeciwwagą dla barwnego otoczenia są meble utrzymane w stylistyce retro. Komoda, szafa, biurko i półki z kolekcji Heda znakomicie wpisują się w radosną, eklektyczną sypialnię.

Salon w stylu maksymalistycznym to przestrzeń, w której sztuka i przepych spotykają się w harmonii, tworząc bogatą i fascynującą atmosferę. Oto miejsce, w którym wszystko jest na pierwszym planie, a odważne decyzje projektowe rządzą się zasadą „więcej znaczy lepiej”.

Przyjrzyj się powyższej aranżacji. Ściana telewizyjna salonu ozdobiona została wyrazistą tapetą, która łączy mocny kolor i botaniczny wzór. We wnętrzu nie zabrakło obrazów w złoconych ramach, ciężkich figurek i tekstyliów ozdobionych barwnymi deseniami. Elementem tonującym pełną ekspresji aranżację są meble z kolekcji Rovika. Oryginalne zestawienie forniru w kolorze dębowym z frontami w połyskującej bieli dodaje całości klasycznego sznytu.

Więcej stylowych rozwiązań wnętrzarskich znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy!