Przejdź do sklepu brw.pl

Obłe kształty w Twoim wnętrzu – trend 2020

Czytaj
18.07.2020

Obłe kształty w Twoim wnętrzu – trend 2020

Nie jest tajemnicą, że naturalne, miękkie linie w designie i wzornictwie są znacznie bardziej doceniane i przyjemniejsze dla oka. Warto wprowadzić ich jak najwięcej również w mieszkaniu, aby stało się ono stylowe i wygodne. Oto przykłady najmodniejszych mebli i dodatków o obłych kształtach.

Okrągły fotel – wypoczynek na okrągło

Meble wypoczynkowe to pierwszy element wyposażenia, który warto wymienić na wersję o obłych kształtach. Po pierwsze, istnieje wiele różnych modeli i możliwości zastosowania przy nich takich form. Mogą to być np.:

  • zaokrąglone nóżki,
  • łukowate albo faliste oparcie,
  • podłokietniki w postaci wałków,
  • całe okrągłe siedzisko.

Wrażenie miękkich wypukłości może być też osiągnięte dzięki odpowiedniemu pikowaniu i przeszyciom.

Fotele, kanapy i sofy o zaokrąglonych formach mogą wpisać się w każdy styl i aranżację. W nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach prosta, geometryczna forma jak najbardziej może przybrać okrągłą postać. Podobne tendencje można zauważyć we wnętrzach retro inspirowanych latami 60. i 70., w których jednak rządzą energetyczne kolory.

Styl klasyczny, romantyczny, glamour czy paryski od zawsze doceniały miękkie, zawinięte linie, którym towarzyszą bogate zdobienia i połyskliwe materiały. Boho, etno czy eklektyzm… Okrągłe tapicerowane meble pasują wszędzie.

Jeśli zastanawiasz się, jaki rodzaj okrągłego fotela będzie najlepiej pasował do Twojego salonu czy sypialni, koniecznie zajrzyj do naszego artykułu pt. „Usiądź wygodnie, czyli fotele do salonu. Tradycyjne czy nowoczesne?”.

Obok fotela o obłych kształtach powinna stanąć sofa lub kanapa i równie miękkich liniach. Stylowo wywinięta forma podłokietników i wypukłości na siedzisku oraz oparciu nie tylko sprawią, że będzie ona wyglądać fantastycznie. Takie rozwiązania zapewnią pełnię komfortu i niesamowitą wygodę. Salon z pewnością stanie się o niebo przytulniejszy.

 

Okrągłe stoliki i obłe krzesła

Okrągły fotel czy kanapa to nie jedyne sprzęty, które pomogą Ci ulepszyć aranżację wnętrz. Warto dopełnić je również innymi meblami o miękkich kształtach. Można zacząć na przykład od okrągłych stolików i krzeseł.

Stół Cono City
Stół Cono City

 

Drewniany blat stołu może przybrać formę idealnego koła albo być zaokrąglony jedynie w rogach. Taki mebel będzie wyglądać niezwykle elegancko i sprawdzi się przy różnych przyjęciach i imprezach, w których uczestniczyć będzie sporo gości. Dzięki takiej formie ich wygodne usadzenie nie będzie stanowiło problemu, nie wspominając o tradycji okrągłego stołu, przy którym wszyscy są równi.

Okrągły stolik kawowy także będzie znakomitym wyborem, zwłaszcza w pomieszczeniach o niewielkich rozmiarach. Brak ostrych krawędzi pozwoli na swobodne poruszanie się wokół niego i pomoże zaoszczędzić sporo miejsca. Będzie on przy tym prezentował się niezwykle stylowo i nie będzie stanowił zagrożenia dla Twoich pociech.

Stół Orlando
Stół Orlando

 

Do okrągłego stolika kawowego, ławy czy stołu potrzebne też będą pasujące siedziska. Oprócz okrągłego fotela i sofy sprawdzą się wygodne, tapicerowane pufy w formie walca. Zaokrąglone oparcia i siedzenia oraz łukowato wygięte nogi przy krzesłach dodadzą im klasy i interesującego charakteru.

 

Obłe detale przy szafach i szafkach

W Twoim salonie obok okrągłego fotela i stolika kawowego muszą znaleźć się też inne sprzęty „z krągłościami”. Szafy, komody i szafki również mogą zdobić obłe kształty, od subtelnych wstawek po ogólny kształt całego mebla. Do klasyki należą np. dekoracyjne, łukowate rzeźbienia, nóżki w postaci kul oraz zaokrąglone rogi. Szczególnie widoczne są one w drewnianych, ozdobnych meblach stylizowanych na sprzęty z epoki ludwikowskiej.

W bardziej nowoczesnych kolekcjach mebli skrzyniowych służących do przechowywania miękkie linie i okręgi pojawiają się w nieco innej postaci. Mogą być to na przykład uchwyty w kształcie koła, owalne ozdobniki przełamujące schemat kolorystyczny albo wygładzone kanty i brak ostrych krawędzi.

Witrynę Byron, podobnie jak całą kolekcję, zdobią detale o miękkich liniach
Witrynę Byron, podobnie jak całą kolekcję, zdobią detale o miękkich liniach

 

Kule światła

Oświetlenie także stwarza duże pole do popisu w kwestii mody na okrągło. Większość lamp ma zaokrągloną formę, abażury w kształcie walca i łukowate bądź powyginane elementy podtrzymujące. Nie trudno zatem dopasować do różnych pomieszczeń takie lampy, które będą w nich na prawdę błyszczeć. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na jeden specyficzny trend oświetleniowy.

Lampy kuliste w ostatnim czasie stały się wyjątkowo popularne. Nic dziwnego, są one bowiem niezwykle stylowe i eleganckie, przede wszystkim dzięki minimalistycznej formie i klasycznym materiałom, takim jak mleczne szkło czy pozłacany metal. Nie oznacza to jednak nudy i monotonii. Mnogość rozmiarów, kolorów i kompozycji pomoże zadowolić każdego.

Na przykład we wnętrzu boho, eklektycznym lub eko dobrze wyglądać będzie okrągła lampa z drewnianym abażurem. W nowoczesnym wystroju lub stylizacji glamour sprawdzi się błyszcząca, metalowa kula. Ciekawym rozwiązaniem pasującym do większości aranżacji będą designerskie żarówki bez dodatkowej osłony. W niedużych pomieszczeniach można postawić na kilka mniejszych lamp rozłożonych symetrycznie lub w pozornie przypadkowej kompozycji. Jeśli pokój jest pokaźny, pojedyncza duża lampa wisząca będzie skupiać uwagę i zdobić salon.

 

Idealnie piękny kształt

Obłe kształty powinny także dominować wśród dekoracji, ozdób i dodatków. Centralnym punktem pokoju może być np. okrągły dywan położony na środku podłogi. Będzie on stanowił ciekawy kontrast dla prostokątnego pomieszczenia i z pewnością urozmaici wnętrze. Jeszcze lepszy efekt osiągniesz, wybierając wzorzystą tkaninę z równie ciekawymi ozdobnikami, jak chociażby motywem spirali lub kolorowych, wyplecionych okręgów.

Oprócz dywanu okrągłymi dodatkami mogą być:

  • dekoracyjne poduszki,
  • wazony,
  • misy,
  • lustra,
  • ramki na zdjęcia,
  • doniczki,
  • zdobione pudełka np. do przechowywania biżuterii.

Wszystkie te elementy będą składać się na idealną aranżację z obłymi kształtami w roli głównej.

 

Miękkie linie i zawijasy, czyli nie wszystko kołem się toczy

Koło czy owal to nie jedyne sposoby na wprowadzenie obłych kształtów w Twoich wnętrzach. Miękkie, faliste linie mogą podążać w różnych kierunkach. Mogą to być np. nogi stołu wygięte w łuk, lampa w formie ósemki albo esowato wygięte, futurystyczne krzesło. Unikanie ostrych kantów i stawianie na różnorodne łagodnie uformowane meble i dodatki pozwoli Ci uniknąć nadmiernego nagromadzenia takich samych rozwiązań i wiążącej się z tym monotonii.

Krzesło K-194
Krzesło K-194

 

Efekt obłych kształtów można także osiągnąć dzięki motywom i wzorom na ścianach, meblach czy dodatkach. Naturalne linie imitujące roślinność, zabawa geometrią, wypukłe pikowania albo dekoracje takie jak obrazy czy zdjęcia zaaranżowane w koliste układy również spełnią swoją rolę.

Koła, fale i zawijasy wprowadzają do wnętrz pozytywną energię, spokój i naturalne piękno. Warto jednak dopełnić je paroma kontrastującymi elementami. Kilka dodatków z motywem prostych pasków, łamanych linii czy figur geometrycznych o ostrych kątach będzie intrygującym i ożywczym elementem.

 

Okrągłe stoliki kawowe, obłe krzesła, kuliste lampy, fotele i kanapy o miękkich liniach to gorący trend 2020 roku. Nie da się jednak ukryć, że sprawdza się on zawsze i w każdym wnętrzu. Wystarczy tylko, że dobierzesz takie materiały i kolory, które sprawdzą się w Twoim domu. Jeszcze więcej inspiracji i zdjęć znajdziesz w naszym trendbooku.