Przejdź do sklepu brw.pl

Przechowywanie w lodówce: co trzymasz w środku i jak to układasz?

Czytaj
4.12.2019

Przechowywanie w lodówce: co trzymasz w środku i jak to układasz?

Od tego, w jaki sposób przechowujesz żywność i układasz ją w lodówce czy zamrażarce, zależy nie tylko smak potraw, ale i Twoje zdrowie. Umiejętnie magazynowane pożywienie pozwala na dłużej zachować jego świeżość, a tym samym ograniczyć marnowanie. Sprawdź, jak poukładać jedzenie w lodówce i jakie akcesoria pomogą Ci utrzymać w niej porządek. Zapraszamy do lektury!


 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  • jak przechowywać produkty w lodówce,
  • jakie akcesoria pomogą Ci utrzymać porządek w lodówce,
  • co warto wiedzieć na temat przechowywania żywności w niskich temperaturach,
  • jak przechowywać jedzenie w lodówce i robić to właściwie.

Prawidłowe przechowywanie żywności – wstęp

Bez względu na to, czy chciałbyś zacząć żyć w duchu – tak modnego ostatnio – ruchu zero waste, czy po prostu masz już dość wyrzucania nadpsutej żywności (a tym samym i swoich pieniędzy), powinieneś poznać podstawowe zasady dotyczące przechowywania produktów. Wystarczy bowiem, że wprowadzisz do swojej kuchni kilka drobnych zmian, a odczujesz (Twój portfel też!) znaczącą różnicę.

Dowiedz się, jak powinno wyglądać prawidłowe przechowywanie żywności na drzwiach lodówki, jakie poszczególne produkty mogą leżeć w lodówce „w nieskończoność”, czego używać do przechowywania warzyw, gdzie przechowywać owoce, do czego stosować pojemniki próżniowe. Wszystko to i jeszcze więcej w naszym dzisiejszym artykule!

Jaka powinna być temperatura w lodówce?

Jeśli trapi Cię to pytanie, nie mamy dla Ciebie prostej odpowiedzi. Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale w zależności od poziomu, w lodówce panuje – i panować powinna! – inna temperatura. Najcieplej jest zawsze na górze – w tym miejscu notuje się zazwyczaj około 8 stopni Celsjusza. Na niżej umiejscowionych półkach temperatura spada już do około 4-5 stopni. A co z drzwiami? Tam temperatura jest najmniej stabilna ze względu na częste otwieranie lodówki i łatwy dostęp powietrza z zewnątrz.

Prawidłowe układanie produktów w chłodziarce – czy robisz to dobrze?

Wbrew pozorom w tej różnorodności temperatur jest metoda. Wykorzystaj ją, przy rozmieszczaniu poszczególnych produktów żywnościowych. I tak, na górnej półce powinieneś zawsze przechowywać produkty mleczne takie jak jogurty, serki, kefiry czy mleko. Tylko w stosunkowo wysokiej temperaturze rozwiną się w nich – jak najbardziej pożądane – bakterie kwaszące. W niższej mógłby za to nastąpić rozwój szkodliwych bakterii gnilnych.

Na środkowej półce najlepiej układać produkty o dość krótkiej przydatności do spożycia, takie jak wędliny i ser. Świetnie poradzą tam sobie także gotowe i domowe potrawy, chociażby zupy w garnku. Co ważne, te ostatnie powinny być zawsze szczelnie przykryte!

Najniżej, czyli na dolnej półce, układaj surowe mięso i ryby. Pozostały jeszcze szuflady, w których panuje dużo większa, niż w pozostałych miejscach lodówki, wilgotność. Z tego powodu idealnie odnajdą się tam warzywa i owoce. Co ważne, przechowywane osobno. Jeśli Twoja lodówka nie jest wyposażona w dwie szuflady, rozwiązaniem będą pojemniki na żywność.

Co trzymać na półkach umieszczonych na drzwiach lodówki? Najlepiej produkty, które mają stosunkowo długi termin przydatności do spożycia. Jest to zatem świetne miejsce na żywność w słoiczkach, taką jak przetwory, dżemy i konfitury, chrzan czy musztardy. Ustawiaj tu też napoje i soki. Na drzwiach znajduje się zazwyczaj pojemnik na jajka. Możesz je tam przechowywać nawet 3 tygodnie, ale – co ważne! – tylko niemyte (skorupka pokryta jest naturalną warstwą ochronną nieprzepuszczającą drobnoustrojów).

Sprytne przechowywanie produktów w lodówce – postaw na praktyczne pojemniki!

Wiesz już, co i gdzie przechowywać. To jednak nie wszystko. Cyrkulujące w lodówce powietrze sprawia, że żywność niekiedy obsycha. Co więcej, przenikają się zapachy z poszczególnych produktów. By nie musieć spożywać sera żółtego o zapachu salami, warto zainwestować w opakowania na żywność i inne akcesoria służące do jej przechowywania. W sklepach znajdziesz całe multum tego typu produktów – jak wybrać najlepsze?

Pojemniki szklane, porcelanowe i ceramiczne

Ze względu na materiał, z jakiego je wykonano, są najbardziej higieniczne. Nie wchodzą w reakcję z żywnością i dzięki temu nie pochłaniają zapachów. Sprawdzą się zatem doskonale przy przechowywaniu produktów o silnym aromacie, takich jak ryby czy sery pleśniowe.

Woreczki strunowe

Idealnie sprawdzą się przy mrożeniu pożywienia. Dostosują się do rozmiarów produktów, dzięki czemu zajmą mniej miejsca w zamrażarce.

Pudełka zamykane próżniowo

Próżniowe zamknięcie jest gwarantem dłuższej przydatności do spożycia. Co więcej, chroni ono witaminy i wartości odżywcze zawarte w produktach. Podobnie jak szklane pojemniki, tak i próżniowe nie przepuszczają zapachów, dzięki czemu przechowywane w nich produkty dłużej zachowują swój aromat.

Pudełka plastikowe

Są najbardziej powszechne i dzięki temu dostępne w wielu kształtach i rozmiarach. Możesz w nich przechowywać praktycznie wszystkie produkty spożywcze. Zwróć uwagę jednak, czy wybrane pudełko posiada atest uprawniający do kontaktu z żywnością (symbol widelca na kieliszku).

Komplet 3 pojemników antybakteryjnych Nanobox

Zamrażanie, czyli sposób na dłuższe przechowywanie jedzenia

Także w kwestii zamrażania produktów należy stosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, możesz mrozić jedynie świeże produkty spożywcze. Warunek ten jest niezwykle istotny zwłaszcza w przypadku owoców i produktów sezonowych, które należy mrozić od razu po zakupie.

Co ważne, nie powinieneś wkładać do zamrażarki gorących dań, gdyż możesz ją zepsuć. Podczas zamrażania najlepiej pakować produkty na płasko – ten sposób gwarantuje bowiem szybkie zamrażanie i (co równie ważne) łatwe przechowywanie. Układając żywność w zamrażalniku, postępuj odwrotnie niż w przypadku lodówki. Tam produkty powinny leżeć jak najciaśniej, dzięki temu urządzenie będzie działało sprawniej.

Jak długo można przechowywać jedzenie w zamrażalniku? Przyjmuje się, że najbezpieczniej zamrażać je na okres od 3 do 12 miesięcy. By zawsze mieć pewność, czy produkt nadaje się do spożycia, najlepiej już na etapie mrożenia podpisać pojemnik datą, kiedy umieściliśmy go w chłodni.

Czy wszystkie produkty należy przechowywać w lodówce?

Wydawać by się mogło, że w trosce o dłuższą przydatność do spożycia, warto chłodzić wszystkie produkty spożywcze. Nic bardziej mylnego! Prawda jest taka, że nie wszystkie artykuły dobrze tolerują niższe temperatury. Czego nie wolno trzymać w lodówce?

Pomidory

W lodówce tracą aromat i stają się niesmaczne. Najlepiej będą się czuć na blacie, gdzie możesz je przechowywać do czasu, aż ich skórka nie zacznie się marszczyć.

Papryka

Bez względu na kolor, czy odmianę, każda papryka najlepiej smakuje, jeśli była przechowywana w papierowej torbie w umiarkowanie chłodnym miejscu.

Cebula

Duża wilgotność, jaka panuje w lodówce, sprawia że smak cebuli staje się nijaki. Najlepiej trzymać ją w ciemnym i chłodnym miejscu.

Ziemniaki

Zbyt niska temperatura sprawia, że skrobia zawarta w ziemniakach przekształca się w cukier, nadając im słodki smak. Warzywa te należy przechowywać w ciemnym i nieprzesadnie chłodnym miejscu – szafka kuchenna będzie doskonałym rozwiązaniem.

Rośliny strączkowe

Za niska temperatura i zbyt duża wilgotność przyspieszy procesy gnilne. Jeśli chcesz dłużej cieszyć się świeżością strączków, przechowuj je w ciemnym i suchym miejscu.

Banany

Najlepiej smakują, kiedy dojrzeją w temperaturze pokojowej. Jeśli staną się przesadnie brązowe i mało apetyczne, umieść je obrane w zamrażarce – będą świetną podstawą witaminowego mrożonego shake’a!

Miód

Należy go przechowywać w temperaturze pokojowej, zwracając uwagę, by nie wystawiać go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Surowe mięso

Surowe mięso, jeśli planujesz wykorzystać je wkrótce, może być przechowywane w lodówce. Jeśli jednak nie planujesz w najbliższym czasie potraw mięsnych, to lepiej skorzystaj z zamrażarki.

Kilka kroków do kuchni w stylu zero waste

Jak widzisz, to naprawdę proste. Co więcej, wystarczy pamiętać, by dokonywać przemyślanych i racjonalnych zakupów. Za każdym razem, gdy przynosisz do domu nowe artykuły, zrób przegląd lodówki. Produkty z najkrótszym terminem ważności przełóż do przodu, dzięki czemu zdążysz je zjeść, zanim się zepsują.

 

W lodówce zalega za dużo pożywienia? Wykorzystaj patent z mrożeniem, które jest idealnym sposobem na dłuższe przechowywanie artykułów żywnościowych. Co jeszcze możesz zrobić? Pokochaj tzw. dania jednogarnkowe, które są świetnym sposobem na wykorzystanie produktów, które dłuższy czas leżą w lodówce.

Kiedy przechowywać żywność na drzwiach lodówki? Podsumowanie

Codziennie na świecie marnuje się mnóstwo jedzenia. By tego uniknąć, należy wiedzieć jak przechowywać żywność w lodówce. Mleko, soki, wodę, jogurty, a także musztardę, keczup, majonez i inne produkty tego typu możesz umieścić na drzwiach lodówki – znajduje się tam specjalna półka, która pomieści wszystkie produkty o tak nietypowym kształcie, jak wyżej wymienione. Drzwi lodówki często wyposażone są też w kostkarkę do lodu.

Przechowywanie żywności w lodówce wydaje się banalnie proste, ale chwila nieuwagi może prowadzić do opłakanych skutków. Warto układać żywność w kolejności, w jakiej ma być spożyta (np. co jest determinowane terminem przydatności do spożycia podanym na opakowaniu). Górne półki niech zajmują otwarte produkty, produkty sezonowe i egzotyczne owoce (trzymaj je na specjalnym pergaminowym papierze). Środkowe półki mogą zająć plastikowe pojemniki do przechowywania owoców. Z kolei dolne szuflady możesz wypełnić przez plastikowe pojemniki i twarde sery, które praktycznie się nie psują.

Zasady dotyczące przechowywania warto stosować nie tylko w przypadku lodówki, ale i całej kuchni. Przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł i sprawdź, jak rozplanować ułożenie rzeczy w szafkach kuchennych.