Przejdź do sklepu brw.pl

Ujarzmiamy styl industrialny: mieszkanie w stylu loftowym

Czytaj
10.01.2020

Ujarzmiamy styl industrialny: mieszkanie w stylu loftowym

Styl industrialny przyciąga swoją oryginalnością. Pojawił się wraz z modą na lofty, czyli apartamenty urządzone w pomieszczeniach poprzemysłowych. Dawne fabryki, magazyny i spichlerze oferują ciekawą przestrzeń do aranżacji. Co zrobić, gdy nie dysponujesz tak imponującym metrażem? Wystarczy poznać kluczowe cechy tego stylu i niektóre z nich  wprowadzić do własnego wnętrza.



Duże przestrzenie, wyrafinowana elegancja, surowość i ograniczona paleta kolorystyczna. Wszystko to swoista wizytówka stylu industrialnego. Trend powstały w latach kryzysu niejako z konieczności, dzisiaj uważany jest za symbol wyrafinowanego gustu i artystycznych aspiracji. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o stylu loftowym? Jak wprowadzić jego elementy do własnych czterech kątów? O tym wszystkim poniżej!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • skąd pochodzi styl industrialny i jakie są jego początki,
  • czym charakteryzują się wnętrza w stylu loftowym,
  • jak oświetlić pomieszczenie w stylu industrialnym,
  • jakie barwy sprawdzą się w przestrzeni stylizowanej na loft,
  • jakie meble znajdą zastosowanie we wnętrzach industrialnych.

Historia industrialnych wnętrz

Początków stylu industrialnego należy upatrywać w Stanach Zjednoczonych lat 50. XX wieku. Wtedy to, w czasach kryzysu gospodarczego, na rynku nieruchomości zaczęły się pojawiać oferty wynajmu opuszczonych warsztatów i fabryk, zazwyczaj pochodzących z przełomu XVIII i XIX wieku, kiedy liczyła się przede wszystkim funkcjonalność. W efekcie, były to podłużne, wysokie budynki z wyjątkowo wielkimi oknami, pozbawione instalacji elektrycznej.

Ich potencjał szybko odkryli artyści, dla których tak surowe obiekty stanowiły doskonałą przestrzeń do wyrażania swojej sztuki, a z czasem – także idealną przestrzeń do życia. Co ciekawe, sam Andy Warhol stworzył swoje słynne nowojorskie atelier w byłej wytwórni kapeluszy na Silver Factory.

Lofty największą popularność zyskały w latach 60. i 70. Do Polski moda na industrialne mieszkania dotarła dopiero w latach 90., na które przypada transformacja ustrojowa, a tym samym okres zamykania wielu zakładów produkcyjnych i przekształcania ich przestrzeni w oryginalne wnętrza mieszkalne i biurowe.

Black Red White, kuchnia na wymiar Senso Kitchens, 38th elysee avenue

Styl industrialny – cechy

Najważniejsza dla mieszkań w stylu industrialnym jest oczywiście przestrzeń, najczęściej otwarta, pozbawiona podziałów na salon, kuchnię czy sypialnię. Równie ważne są dość oryginalne, duże okna, które dodatkowo optycznie powiększają wnętrze. Niestety tego typu lokale nie należą do najtańszych. Z rozwiązaniem może przyjść gruntowny remont mieszkania w kamienicy, która podobnie jak lofty, cechuje się nietypową wysokością.

I to rozwiązanie nie wchodzi w grę? Wystarczy, że zaadaptujesz inne, równie charakterystyczne lecz znacznie prostsze do wykorzystania atrybuty tego stylu. Wprowadzisz je w kilku prostych krokach do mieszkania i stworzysz industrialną aranżację nawet na najbardziej ograniczonej powierzchni.

Pamiętaj, że aby przemycić do wnętrza klimat dwudziestowiecznych loftów, nie musisz decydować się na radykalną metamorfozę. Tak naprawdę wystarczy kilka oryginalnych akcentów – w postaci mebli, kolorów czy intrygujących dodatków – by móc cieszyć się gustownym i zarazem funkcjonalnym wystrojem.

Black Red White, kuchnia na wymiar Senso Kitchens, 33rd Saperavi avenue

Podoba Ci się ten styl, jednak wydaje się być zbyt odważny dla Ciebie? Jeśli nie jesteś przekonany do własnych czterech ścian urządzonych w tak surowy sposób, postaw w pierwszej kolejności na biuro w stylu industrialnym! O tym, jak je zaaranżować, by przypominało przestrzeń loftową, przeczytasz w naszym kolejnym artykule.

Jak najwięcej światła!

Bez względu na rozmiar okien, nie zakrywaj ich firanami i zasłonami. Najważniejszy jest stały dopływ światła – jeśli obawiasz się spojrzeń wścibskich sąsiadów, zainstaluj w oknach jak najprostsze, industrialne rolety. Nie możesz również zapomnieć o sztucznym oświetleniu. Najlepsze będą solidne lampy wykonane ze stali lub aluminium, stylizowane na oryginały, jakie pojawiały się kiedyś w fabrykach. Mogą być to zarówno lampy wiszące, jak i mobilne – ważne, by wyglądały surowo i podkreślały ogólny charakter wnętrza.

Jak poznać, które lampy wpiszą się w styl industrialny? Zajrzyj do naszego poradnika, poznaj wszystkie ich rodzaje i dowiedz się, jak zaaranżować je we własnym wnętrzu.

Chłodny monochromatyzm

Jakie kolory będą najlepsze do mieszkania w stylu industrialnym? Oczywiście takie, które optycznie powiększą przestrzeń, a jednocześnie sprawią, że nabierze ona wrażenia chłodu i neutralności. Idealnie sprawdzą się zatem wszelkie biele i szarości. By we wnętrzu nie było dość nudno, warto zadbać o dodatki, które lekko przełamią tę chłodną paletę barw. Świetna będzie zarówno czerń, jak i bardziej zdecydowane akcenty kolorystyczne, takie jak turkus, czerwień czy żółć (te ostatnie najlepiej w formie cegły lub nadszarpniętej rdzą lampy). Pamiętaj jednak, by nie przesadzić – nadmiar wielobarwnych elementów może zakłócić wyrafinowany spokój stylu industrialnego.

Konsekwentny minimalizm

Zasada „mniej znaczy więcej” jest w tym przypadku naprawdę istotna i nie powinieneś o niej zapominać, jeśli pragniesz nadać swojemu wnętrzu industrialny styl. Jak to wygląda w praktyce? Postaw na jeden duży mebel zamiast dwóch mniejszych – chociażby długą sofę zamiast małej kanapy i dwóch foteli; jeden jadalniany stół, zamiast ław i kilku stolików kawowych. Rozmiary dostosuj oczywiście do posiadanej przez siebie przestrzeni.

Takie wnętrze nie musi być jednak nudne. Ważną rolę pełnią tu dodatki, jednak nie powinny być one przypadkowe. Wszystkie powinny wyglądać na rzeczy z intrygującą historią – co powiesz na starą maszynę lub stylizowany zegar? Wprowadź do mieszkania szkło i metale – postaw przede wszystkim na miedź i aluminium. Dobieraj je jednak rozsądnie, by nie przesadzić.

Styl industrialny lubi proste i surowe formy, dlatego na ścianach w loftowym mieszkaniu doskonale sprawdzi się cegła lub beton architektoniczny. Taka powierzchnia sama w sobie pełni dekoracyjną funkcję, zatem nie wymaga już obecności dodatków takich jak obrazy czy ozdobne półki. Jeśli jednak mimo wszystko zależy Ci na ociepleniu wizerunku industrialnego wnętrza, wprowadź do niego tekstylne dodatki – koce, poduszki czy stylowy dywanik.

Wyważony minimalizm stylu industrialnego przełamią również meble z duszą: najlepiej ciężkie, drewniane, osadzone na metalowych stelażach i nadgryzione zębem czasu. Możesz postawić na meble z epoki, które z pewnością dodadzą Twoim czterem kątom aranżacyjnego smaczku. Jeśli jednak nie możesz sobie pozwolić na antyki, sięgnij po współczesne realizacje, które w doskonały sposób odwzorowują industrialny klimat.

Pamiętaj, tylko od Ciebie zależy, ile elementów industrialnych znajdzie się w Twoim domu!