Przejdź do sklepu brw.pl

7 wskazówek, jak prawidłowo czyścić pokrowiec na materac

Czytaj
6.07.2021

7 wskazówek, jak prawidłowo czyścić pokrowiec na materac

Pokrowiec na materac zwiększa higienę i komfort snu, chroni materac przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, a dodatkowo absorbuje wilgoć. Niektóre modele posiadają również właściwości antystatyczne, antybakteryjne i antygrzybiczne, dzięki czemu są przyjazne alergikom. Jak czyścić pokrowiec, by nie zniszczyć dzianiny, z której jest wykonany? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać zarówno o materac, jak i pokrowiec, oraz cieszyć się ich długą żywotnością.

Pranie pokrowca na materac - najważniejsze wskazówki

Głowisz się, jak prać materac? Rozważ wygodny pokrowiec!

Wybór materaca ma niebagatelne znaczenie dla Twojego zdrowia. Właściwie dobrany pozwoli Ci cieszyć się regenerującym, spokojnym snem, a co za tym idzie – również doskonałym samopoczuciem. Jednak aby móc w pełni korzystać z dobrodziejstw dobrej jakości materaca, należy zadbać o jego kondycję. Jak to zrobić? Z pomocą przychodzą zdejmowalne i pralne pokrowce pełniące funkcję ochronną. Dzięki nim Twój materac na dłużej zachowa świeżość i dobry wygląd, wydłuży się także jego żywotność. Zdecydowanie trudnej wyczyścić materac niż wygodnie zdejmowany pokrowiec, który można wyprać nawet w domowej pralce.

Pokrowce na materac dostępne w ofercie Black Red White wykonane są z trwałych dzianin o różnorodnych właściwościach. Znajdziesz wśród nich pokrowce wykonane z włókniny antyalergicznej, modele o działaniu antywirusowym czy posiadające zdolność regulowania temperatury.

Niezależnie od właściwości, pokrowiec na materac powinien być utrzymywany w czystości i poddawany regularnemu praniu. W przeciwnym razie nawet w najlepszej jakości materiale będą zalegać resztki włosów czy naskórka, a także kurz i szkodliwe drobnoustroje. Jak prać pokrowiec na materac? Odpowiedzi znajdziesz w kolejnych akapitach.

Pranie pokrowca na materac – czym grozi jego odwlekanie?

Pranie pokrowca niewielu wydaje się koniecznością, skoro materac zawsze przykryty jest prześcieradłem. Pamiętaj jednak, że spędzasz na nim mniej więcej 1/3 doby. To sporo czasu, by różnego rodzaju drobnoustroje dostały się do materaca.

  • Czysty materac, którego nie dotyczy nieprzyjemny zapach to przede wszystkim Twój komfort snu. Jakość odpoczynku wpływa na Twoją efektywność, dlatego zadbaj o to, by sen rzeczywiście pozwalał Ci wypocząć.
  • Drobnoustroje poradzą sobie z barierą w postaci prześcieradła. Warto zatem wyprać pokrowiec na materac, choćby ze względu na możliwość reakcji alergicznych.
  • Pranie pokrowca jest niezwykle ważne, jeśli w Twoim domu mieszkają małe dzieci. Ich delikatna skóra nie zawsze jest skuteczną barierą, która chroni przez szkodliwymi bakteriami i roztoczami.
  • Jeśli zaniedbasz kwestie bieżącego czyszczenia materaca, po jakimś czasie konieczna będzie dokładna dezynfekcja materaca. Przyda się zwłaszcza wtedy, gdy dostrzeżesz na skórze zmiany i zaczerwienienia, które mogą być początkiem reakcji alergicznych.

Pranie pokrowca na materac – od czego zacząć?

Zabierając się do czyszczenia pokrowca, w pierwszej kolejności zapoznaj się z zaleceniami producenta. Informacje na ten temat warto zdobyć już na etapie dokonywania zakupu, aby upewnić się, że wymagany sposób czyszczenia jest dla nas akceptowalny.

To ważny aspekt, ponieważ nie każdy rodzaj pokrowca może być prany w warunkach domowych, nie każdy nadaje się także do wirowania (np. pokrowce z dodatkową warstwą pianki memory) czy automatycznego suszenia. Poszczególne modele mogą wymagać również prania w różnej temperaturze. Niezastosowanie się do wskazówek umieszczonych na metce produktu może skutkować zniszczeniem włókien tkaniny oraz przyczynić się do utraty właściwości pokrowca.

Co więcej, należy mieć na uwadze, że duży pokrowiec przeznaczony dla dwuosobowego materaca może nie zmieścić się do pralki o małym załadunku. W takim wypadku pokrowiec należy oddać do pralni.

Pamiętaj, że zdejmujemy pokrowiec w miarę ostrożnie, by nie zmagać się potem z uszkodzeniami mechanicznymi ani pokrowca, ani wierzchniej warstwy materaca.

materac 120 Lumnis Active

MATERAC 120 LUMNIS ACTIVE

materac 120 Agena

MATERAC 120 AGENA

Jak prać pokrowiec na materac – czy gorąca para zda egzamin?

W jakiej temperaturze prać pokrowiec na materac? Zazwyczaj nie powinna ona przekraczać 60 stopni. Jest to jednak związane z bezpieczeństwem tego pokrowca. Możesz jednak wykorzystać efekt gorącej pary, jeśli tylko masz specjalne urządzenie, które taką parę produkuje. Odkurzacze parowe mogą emitować parę w wyższych temperaturach, co skuteczniej pozwala czyścić pokrowiec. Jednocześnie nie wpływa to negatywnie na jego kondycję. Przyspiesza również późniejsze schnięcie pokrowca, ponieważ podczas tego zabiegu nie zostanie on całkowicie zmoczony.

W przypadku pokrowców delikatnych, możesz spróbować prania ręcznego. Oczywiście może być to również program ustawiony w pralce. Wkładając pokrowiec do bębna również uważaj na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Delikatne detergenty, niska temperatura i ograniczony poziom wirowania są koniecznością głównie wtedy, gdy chcesz w pełni zachować właściwości antyalergiczne swojego pokrowca na materac.

Pranie powierzchni materaca podczas prania pokrowca

Zdejmowane pokrowce dają tę swobodę, że pozostawiają materac czysty i suchy. Kiedy jednak Twój pokrowiec będzie czyścił się w pralce, możesz przeprowadzić szybkie pranie materaca. Skup się wówczas na jego bokach, zagłębieniach oraz ewentualnych plamach. Wykorzystaj do tego delikatne detergenty i odkurzacz. Utrzymanie materaca w czystości i dobrej kondycji sprawi, że nie tylko będzie dłużej nam służył, ale jego używanie będzie o wiele przyjemniejsze.

Jak często należy prać pokrowiec na materac?

Wiele zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika, jednak co do zasady nie powinno się tego robić rzadziej niż raz na pół roku. Aby dbać o pokrowiec, należy go również regularnie odkurzać, pozbywając się z jego powierzchni wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń takich jak martwy naskórek, włosy czy okruchy jedzenia będących doskonałą pożywką dla bakterii.

Osoby zmagające się z alergią mogą prać pokrowiec znacznie częściej niż dwa razy w roku – np. raz w miesiącu. Pranie w wysokiej temperaturze pozwoli zwalczyć roztocza i pozostałe alergeny, które gromadzą się w sypialni.

Oczywiście z czyszczeniem nie należy zwlekać także w przypadku pojawienia się większych zanieczyszczeń, takich jak plamy z jedzenia czy krwi. Wówczas pokrowiec należy zdjąć tak szybko jak to możliwe i od razu zaprać – błyskawiczna reakcja może zapobiec przeniknięciu zabrudzeń do materaca.

materac River 160x200

MATERAC RIVER 160×200 z pokrowcem Purotex

Jak prać pokrowiec na materac? Wskazówki krok po kroku

Jeśli po zapoznaniu się z zaleceniami producenta masz pewność, że Twój pokrowiec na materac może być czyszczony w pralce, nie pozostaje Ci nic innego, jak zabrać się do działania. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci wyprać pokrowiec bez obaw o jego uszkodzenie.

>>Dowiedz się również, jak prać pościel, by gwarantowała Ci zdrowy sen i przez długi czas wyglądała jak nowa!

Zdejmowanie pokrowca

Jeśli posiadasz pokrowiec z zamkiem rozdzielczym z 4 stron materaca, zdejmowanie go nie powinno sprawić Ci kłopotu nawet przy dużych wymiarach. Pamiętaj jednak, aby przed zdjęciem pokrowca rozsunąć zamek całkowicie. Zanim wrzucisz pokrowiec do pralki, zwiń go w rulon lub złóż tak, by zajmował jak najmniej miejsca.

Temperatura prania

Temperaturę prania pokrowca obowiązkowo dostosuj do zaleceń umieszczonych na metce produktu. Większość pokrowców, w tym modele antyalergiczne, może być prana w temperaturze 60 stopni, co pozwala na pozbycie się roztoczy, wirusów i innych drobnoustrojów. Co jeśli Twój pokrowiec nie może być prany w wysokich temperaturach? W walce z alergenami pomoże Ci również ekspozycja na mróz. Wystarczy, że bezpośrednio przed praniem umieścisz pokrowiec w zamrażarce i pozostawisz go tam na godzinę lub dwie.

Suszenie pokrowca

Pokrowce, które pikowane są warstwą pianki, nie mogą być poddawane wirowaniu ani suszeniu w suszarce bębnowej. Takie modele po praniu należy odcisnąć z nadmiaru wody i rozłożyć na dużej powierzchni, pozostawiając do wyschnięcia. Pozostałe pokrowce na ogół dobrze znoszą zarówno wirowanie, jak i suszenie. Przed wrzuceniem pokrowca do suszarki automatycznej, upewnij się jednak, że na swoim urządzeniu możesz ustawić odpowiednią temperaturę suszenia (podaną na metce produktu).

Łóżko z pojemnikiem na pościel

ŁÓŻKO LURIA z pojemnikiem na pościel

W czym prać pokrowiec?

Pokrowce na materace najlepiej prać w delikatnych detergentach przeznaczonych do białych tkanin. Z powodzeniem możesz użyć do tego celu proszku lub płynu hipoalergicznego. Unikaj stosowania płynów zmiękczających, które mogłyby wpłynąć negatywnie na właściwości pokrowca takie jak przepuszczalność powietrza czy absorpcja wilgoci.

Czyszczenie materaca – domowe sposoby na pozbycie się plam

Na Twoim pokrowcu pojawiła się trudno zmywalna plama, która – co gorsza – przeniknęła w głębsze warstwy materaca? Przede wszystkim nie panikuj. Zanim w pośpiechu wrzucisz swój pokrowiec do pralki i zaczniesz szorować materac, wypróbuj proste domowe sposoby na pozbycie się zabrudzenia. Z większością tzw. „trudnych” plam uporasz się za pomocą sody oczyszczonej lub roztworu wody z cytryną.