Przejdź do sklepu brw.pl

Król i królowa kreatywnego bałaganu

Czytaj
17.12.2020

Król i królowa kreatywnego bałaganu

Dziecko to Twoje oczko w głowie? Chciałbyś zrobić dla niego wszystko, przychylić nieba, ochronić przed troskami oraz zmartwieniami. W zamian dostajesz, zwłaszcza na początku, dużo bezwarunkowej miłości i… porozrzucane wszędzie zabawki. Czy istnieją skuteczne sposoby na bałagan w pokoju dziecka? Jak przekonać pociechę, że sprzątanie zabawek nie boli? Oto skuteczne sposoby!

król i królowa kreatywnego bałaganu

 

W kuchni, w łazience, w przedpokoju, w salonie, w sypialni i w każdym innym pokoju – wszędzie znajdzie się jakaś dziecięca zabawka. Ewentualnie dziesięć. Zazwyczaj ma to swój urok, ale co zrobić, gdy goście przychodzą za 5 minut, a całe mieszkanie ukryło się pod wieloma różnokolorowymi zabawkami? Cóż… w tak krótkim czasie można zrobić niewiele, dlatego już w czasie planowania aranżacji wnętrz warto wziąć pod uwagę wszelkie szafy, półki i kufry rozstawione w każdym pomieszczeniu.

Wykorzystaj sprytne schowki na zabawki, by nauczyć swoje dziecko, że sprzątanie zabawek nie musi być nudną czynnością ani zajmować wiele czasu. Sekretem zapanowania nad bałaganem w pokoju dziecka jest przemyślana organizacja pokoju dziecięcego.

Sprzątanie zabawek: najpierw wyrzuć to, co niepotrzebne

Przez lata w pokoju dziecka nagromadziło się wiele zabawek, z których część jest już z pewnością zepsuta, zniszczona lub po prostu znudziła się Twojemu maluchowi. Weź go zatem na bok i przedstaw sytuację. Po takiej rozmowie wspólnie rozprawcie się z nadmiarem maskotek, bezdrzwiowych samochodów lub lalek bez włosów. Sprzątanie zabawek to dobra okazja na spędzenie czasu z pociechą i pomysł na wpojenie mu przydatnych zasad, jak np. ta, że nie warto gromadzić nadmiaru, a rzeczy, które nie są już potrzebne Twojemu dziecku, mogą być ponownie wykorzystane, np.:

  • jeśli zabawki są jeszcze dobre, ale już mu się znudziły – można spróbować je sprzedać (np. na OLX czy lokalnych grupach), a za zarobione pieniądze kupić takie, o jakich marzy;
  • zabawki w dobrym stanie Twoje dziecko może podarować młodszemu rodzeństwu, kuzynostwu lub potrzebującym dzieciom w okolicy,
  • bardziej unikatowe przedmioty można także wystawić na aukcje charytatywne,
  • a rzeczy, które nadają się już tylko do wyrzucenia – odpowiednio sortować, zwracając uwagę, czy np. mogą być poddane recyklingowi.

W ten sposób sprzątanie zabawek staje się okazją nie tylko do nauki porządku, ale także dzielenia się czy dbania o środowisko. Organizację pokoju dziecięcego zawsze warto zacząć od sprzątania, ponieważ dzięki niemu poznasz realne zapotrzebowanie na dodatkowe regały, półki, kufry i kosze oraz dowiesz się, jakie meble do dziecięcego pokoju sprawdzą się najlepiej w przypadku Twojego dziecka (dzieci).

 

Organizacja pokoju dziecięcego: jakie meble dla dzieci?

Najlepiej takie, które będą towarzyszyć Wam przez długie lata! Idealny kolor ścian do pokoju dziecięcego to biały – stanowi tło do wielobarwnych zabawek, sprawia, że całość wygląda schludnie. Jednak równie dobrze sprawdzą się jasne, pastelowe kolory. Dzięki bieli lub pastelom można także zaszaleć z kolorowymi meblami oraz dodatkami.

Jakie meble dla dzieci sprawdzą się najlepiej? Oczywiście te wytrzymałe i funkcjonalne – dostosowane do wzrostu i bezpieczne dla dziecka. Jednak Twój maluch ma pewnie inną odpowiedź na to pytanie: ważne, aby meble były kolorowe! Wykorzystaj jego zamiłowanie do kolorów przy organizacji pokoju dziecięcego – dzięki temu Tobie i jemu łatwiej będzie zapanować nad bałaganem.

W jaki sposób kolorowe meble mają się przyczynić do zachowania porządku? To bardzo proste. Regały z kolorowymi szufladami lub szafkami sprawdzą się jako schowki na zabawki, ubrania czy inne akcesoria. A jeśli dziecko jest roztargnione, ustal z nim system porządkowania, który skłoni je do sprzątania zabawek. Wystarczy, że każdy kolor szuflady będzie przeznaczony na inne przedmioty, np. żółta szuflada na klocki, a niebieska na akcesoria dla lalek.

Ponadto, jeśli w pokoju mieszka rodzeństwo, możesz skłonić je do sprzątania zabawek z elementem rywalizacji 😉 Np. ogłoś konkurs, kto pierwszy zapełni szufladę w określonym kolorze lub kto szybciej zbierze z całego mieszkania zabawki danej kategorii. Dobrym pomysłem będzie także wciągnięcie dziecka w proces projektowania – niech samo zadecyduje o kolorach szuflad i frontów mebli!

Schowki na zabawki i nie tylko

Bałagan w pokoju dziecka już zażegnany? Nie oszukujmy się, nie uda się „zamknąć” dziecka w jego pokoju, by tylko tam rozwijało swoją kreatywność podczas zabawy. Zabieramy malucha do swojej sypialni, salonu lub kuchni, by w każdej chwili mieć go na oku – i lawina zabawek w całym mieszkaniu gotowa.

Jak temu zaradzić? Postaraj się w każdym pokoju mieć pod ręką przenośne schowki na zabawki: plastikowy box, kosz lub kufer przeznaczony do szybkiego wrzucenia dziecięcych akcesoriów i odniesienia ich na miejsce. Używanie pudełka sprawi, że zabawki dziecka będą „wędrowały” wraz z nim po domu w określonym porządku, a nie w chaosie.

Dzięki temu skończy się bieganie po całym mieszkaniu, chowanie wszystkiego w jednym miejscu i… ponowne wyrzucanie wszystkiego, gdy pojawi się ochota na zabawę „tym małym, czerwonym samochodzikiem”.

 

Pudełka dostępne w ofercie BRW online, np. kolorowe, kartonowe pudla z uroczym nadrukiem lub wytrzymałe, plastikowe boxy z przykrywką – to także pomysł na funkcjonalną ozdobę pokoju dziecka. Ich piękna forma dopełni wnętrze i ukryje kolorowe zabawki przed oczami gości. A gdy dziecko już podrośnie i nie będzie potrzeby chowania tam jego ulubionych maskotek – wykorzysta pudełka w innym celu, np. na szkolne notatki.

Bałagan w pokoju dziecka to nie tylko zabawki – równie problematyczne mogą być np. drobiazgi, kredki, długopisy i przybory do pisania. Starszemu dziecku i uczniowi przydadzą się więc organizery na biurko. Młodszemu – przedszkolakowi – będzie łatwiej wrzucić kredki do kolorowego koszyczka.

 

Bałagan w pokoju dziecka pod kontrolą

Te proste triki pomogą Ci w każdej sytuacji zapanować nad nieokiełznaną energią dziecka oraz utrzymać porządek. Wiadomo, czasem jeszcze znajdziesz samotnego misia, ale przecież nikt nie jest idealny. Co więcej – dobrze wybrane meble do pokoju dziecięcego w przyszłości sprawdzą się również w pokoju nastolatka, który będzie potrzebował miejsca na szkolne książki.

 

Pokój dziecka to przestrzeń nie tylko do zabawy, ale również do nauki. Jak to pogodzić? Koniecznie zajrzyj do naszego artykułu pt. “Pokój ucznia: czego nie może w nim zabraknąć?”.