Przejdź do sklepu brw.pl

Aranżacyjne wyzwanie – urządzamy dwupokojowe mieszkanie

Czytaj
12.08.2021

Aranżacyjne wyzwanie – urządzamy dwupokojowe mieszkanie

Jak urządzić małe mieszkanie, by zaaranżowana przestrzeń była nie tylko stylowa i miła dla oka, ale również maksymalnie funkcjonalna? Projekt dwupokojowego lokum musi być przemyślany w każdym, najdrobniejszym nawet szczególe – od palety kolorystycznej i stylistyki, po wielofunkcyjne elementy wyposażenia. Szukasz sprytnych sposobów na małe, ale świetnie urządzone mieszkanie? Zapraszamy do lektury artykułu!

Jak urządzić dwupokojowe mieszkanie?

Jak urządzić małe mieszkanie? Sposoby na aranżację skromnej przestrzeni

Aranżacja mieszkania o stosunkowo niewielkiej powierzchni może stanowić prawdziwe wyzwanie. Dzieje się tak, kiedy na zaledwie kilkudziesięciu, zazwyczaj około czterdziestu metrach kwadratowych musimy zmieścić pokój dzienny z jadalnią, kuchnię, sypialnię, łazienkę i przedpokój. Jeśli dołączymy do tego kącik biurowy, strefę pełniącą funkcję pokoju gościnnego, a do tego praktyczne miejsca do przechowywania – zadanie wydaje się nas przerastać. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym nawet małe mieszkanie pomieści wszystko, czego potrzebują domownicy, zachowując przy tym przytulność i przestronność.

Czym powinna charakteryzować się tak zaplanowana przestrzeń? Przede wszystkim dwupokojowe mieszkanie o małym metrażu musi łączyć w sobie minimalizm i najwyższą funkcjonalność. Nie ma tu miejsca na ciężkie, bogato zdobione meble, nadmiar bibelotów czy nieprzydatne elementy wyposażenia. Doskonale sprawdzi się za to lekka, jednolita zabudowa, wielofunkcyjne systemy oraz rozwiązania, które optycznie powiększają wnętrza.

Kioto aranżacja
Lekkie i jasne meble, tak jak komoda z kolekcji Kioto to świetny wybór do małego mieszkania

Aby wprowadzić do pomieszczeń wrażenie przestronności, w pierwszej kolejności należy wpuścić do wnętrza jak najwięcej światła. Pomogą Ci w tym duże, odsłonięte okna i odpowiednie oświetlenie, ale też wizualne „otworzenie” przestrzeni. Oznacza to rezygnację ze ścianek działowych na rzecz przeszkleń oraz umownego podziału na strefy za pomocą elementów wyposażenia, np. stołu jadalnianego, dywanu czy narożnika.

Optyczne powiększenie przestrzeni zapewnią również jasne kolory, które odbijają światło, zamiast je pochłaniać. W tym przypadku warto postawić na biel i różne jej odcienie, jasne beże czy rozbielone błękity. Nie unikaj połyskujących powierzchni, które jeszcze bardziej rozjaśnią wnętrze i uczynią je przestronnym. Zasady te zastosuj zarówno w odniesieniu do ścian i podłóg, jak i do zabudowy. Aby pomieszczenia nie prezentowały się zbyt sterylnie, możesz wprowadzić do nich przytulne elementy takie jak drewno czy miękkie tekstylia. Dobrym pomysłem jest pozostanie przy takich stylach aranżacyjnych, w których liczy się umiar i wizualna lekkość, a także umiejętność pozbywania się rzeczy zbędnych.

>>W niewielkim mieszkaniu świetnie sprawdzą się minimalistyczne dodatki w stylu japandi. Jak je rozpoznać? Sprawdź!

Pamiętaj, że małe wnętrza wymagają rozsądnego podejścia do organizacji przedmiotów. W niewielkim mieszkaniu sprawdzą się systemy umożliwiające dyskretne przechowywanie drobiazgów. Niezbędne będą meble wielofunkcyjne, dzięki którym zaoszczędzisz cenne miejscenarożniki z funkcją spania i pojemnikami na pościel, łóżko z szufladami lub dodatkowym pojemnikiem, a także szafa z lustrem.

Strefa dzienna w dwupokojowym mieszkaniu: styl i funkcjonalność

Urządzając strefę dzienną w dwupokojowym mieszkaniu, miej na względzie, że jest to pomieszczenie pełniące de facto trzy różne funkcje: salonu, jadalni oraz kuchni. Z tego powodu powinno być ono praktyczne, a przy tym komfortowe i przytulne. Jakie rozwiązania pozwolą Ci zaaranżować wygodny kącik wypoczynkowy, a dodatkowo wydzielić miejsce na jadalnię?

Aby dobrze zagospodarować dostępny metraż, postaw na meble o wielu zastosowaniach. Nawet w niedużym pokoju śmiało możesz umieścić rozkładany narożnik, który w dzień posłuży jednocześnie za kanapę i wygodny szezlong, a nocą za dodatkowe miejsce do spania. Dzięki temu bez przeszkód przenocujesz u siebie gości, nie martwiąc się o to, gdzie ich ulokujesz. Strefę wypoczynkową z narożnikiem uzupełnij również o kompaktowy stolik kawowy lub zintegrowany komplet dwóch ław, które w razie potrzeby rozsuniesz, zyskując dodatkową powierzchnię blatu. Dobrym zastępstwem dla foteli będą pufy z miejscem do przechowywania – to świetny sposób na siedzisko i dyskretny schowek w jednym.

Podstawowym elementem wyposażenia jadalni będzie rozkładany stół, który wyznaczy granice stref. Z jednej strony oddzieli część jadalnianą od wypoczynkowej, natomiast z drugiej – jadalnianą od kuchennej. Aranżacja sprawi wrażenie lekkiej, jeśli do stołu dołączysz krzesła o ukośnych nogach i jasnym wybarwieniu. Pamiętaj również o odpowiednim oświetleniu tej strefy. Dobrym pomysłem będzie zamontowanie nad stołem ciekawych lamp wiszących.

O czym jeszcze pomyśleć, wypełniając przestrzeń salonu? Z pewnością przydatny okaże się regał, dzięki któremu stworzysz kącik biblioteczny lub wyeksponujesz dekoracyjne drobiazgi. Możesz zdecydować się na regał zamknięty, wykończony połyskującymi frontami lub przeciwnie – modną etażerkę o przestrzennej formie, która nie przytłoczy pomieszczenia.

Meble z kolekcji Antwerpen
Meble z kolekcji Antwerpen rozjaśnią i optycznie powiększą nawet niewielki pokój dzienny

Aneks kuchenny: postaw na ergonomiczną zabudowę!

Zastanawiasz się, jak urządzić dwupokojowe mieszkanie, by znalazło się w nim miejsce także na praktyczną kuchnię? Jeżeli tylko układ pomieszczenia przeznaczonego na strefę kuchenną na to pozwala, warto zdecydować się na kuchnię w kształcie L – jest to zabudowa, która pozwala na zachowanie ergonomii wnętrza i maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni użytkowej. Wówczas bez problemu uda Ci się zaprojektować kuchnię według zasad trójkąta roboczego i tak rozmieścić sprzęty, by poruszanie się w pomieszczeniu i przygotowywanie posiłków było intuicyjne, szybkie i proste.

>>Więcej o układzie kuchennym w literę L przeczytasz w artykule: Kuchnia w kształcie litery L – sprawdzone sposoby na praktyczne i nowoczesne wnętrze

Meble modułowe Family Line idealne do małego mieszkania
Meble modułowe Family Line pomogą Ci stworzyć funkcjonalny układ w L

W kuchni otwartej na salon egzamin zdadzą meble modułowe, które pozwalają na budowanie układów idealnie dopasowanych do wnętrza. Wybierając takie rozwiązanie, zyskujesz możliwość samodzielnego zaprojektowania zabudowy – począwszy od wymiarów i kształtu ciągu kuchennego, a skończywszy na kolorystyce frontów, blatów i korpusów.

Przytulna sypialnia: jak ją urządzić?

Małe mieszkanie nie oznacza rezygnacji z przytulnej i komfortowej strefy sypialnej, w której wypoczniesz po całym dniu pracy. Aby zapewnić sobie porządną dawkę relaksu i regeneracji, a jednocześnie nie zagracić niepotrzebnie wnętrza, sięgnij po sprytne rozwiązania ułatwiające aranżację małej przestrzeni. Tu znów z pomocą przychodzą wielofunkcyjne meble takie jak łóżko z pojemnikiem na pościel (np. ukrytym pod stelażem na podnośnikach gazowych). Świetnie sprawdzą się również łóżka z dodatkowymi szufladami umożliwiającymi przechowywanie pościeli lub tych przedmiotów, które nie mieszczą się w szafach.

Funkcjonalne przechowywanie ubrań w sypialni zapewnią Ci szafy na wymiar lub gotowe projekty z kolekcji Flex. Warto zdecydować się na zabudowę garderoby pod sam sufit i w ten sposób wykorzystać całą dostępną przestrzeń. W tym celu możesz sięgnąć także po praktyczne nadstawki do szaf, w których z łatwością pomieścisz ubrania sezonowe, plecaki lub walizki.

Przedpokój: aranżacja, która optycznie powiększy wnętrze

Aranżacja przedpokoju musi być zaplanowana w taki sposób, by w pomieszczeniu znalazło się miejsce na pojemną szafę oraz praktyczną strefę przechowywania ubrań wierzchnich i butów. Ponadto przedpokój powinien być jasny i dobrze doświetlony, by sprawiać wrażenie większego niż jest w rzeczywistości. Jak to osiągnąć?

Po pierwsze: szafa. Najlepiej z drzwiami przesuwnymi i lustrzanym panelem pokrywającym całą powierzchnię frontów. Lustro będzie pełnić w tym przypadku dwie funkcje – praktyczną, ponieważ ułatwi Ci kompletowanie stylizacji na dany dzień, oraz czysto estetyczną, gdyż wprowadzi do niewielkiego wnętrza więcej światła, i wizualnie je powiększy.

Po drugie: szafka na buty oraz panel z wieszakami. Wybieraj elementy w jasnym wybarwieniu drewna lub białe i gładkie. Przedpokój w stylu skandynawskim będzie strzałem w dziesiątkę! Jeśli inwestujesz w niską szafkę na obuwie, postaw na model, który dodatkowo pełni funkcję siedziska. Najlepiej, jeśli każdy element zabudowy będzie wyposażony w dodatkowe półki i schowki. Wówczas zachowasz idealny porządek i nie pozostawisz na wierzchu zbędnych przedmiotów.