Czym wyczyścić meble ogrodowe?

Czytaj
10.10.2019

Czym wyczyścić meble ogrodowe?

Ogród to naturalne przedłużenie mieszkania. Na świeżym powietrzu odbywają się grille, przyjęcia, spotkania z rodziną i przyjaciółmi. Nic więc dziwnego, że meble ogrodowe są tak samo podatne na zabrudzenia co meble w salonie czy w kuchni. Jakie są skuteczne sposoby, aby wyczyścić meble ogrodowe?

 

Tak prywatne miejsce jak ogród zazwyczaj jest urządzone zgodnie z wizją jego właściciela. W celu zaspokojenia różnych gustów na rynku istnieje kilka rodzajów mebli ogrodowych, każde o innych właściwościach, a tym samym o odmiennych sposobach czyszczenia. Pamiętaj – prawidłowe i regularne czyszczenie mebli sprawi, że będą się prezentować jak nowe nawet po wielu latach użytkowania.

 

Jak czyścić meble ogrodowe?

Chcesz, aby zakupione meble służyły w Twoim ogrodzie dłużej niż przez jeden sezon? W zależności od rodzaju tworzywa, z jakiego wykonane są Twoje meble ogrodowe, używaj odpowiednich metod konserwacji.

 

  • Konserwacja plastikowych mebli ogrodowych

W ogrodzie meble są wystawione na działanie rozmaitych warunków pogodowych. Od promieni słońca ich kolor może wyblaknąć, dlatego jeśli z nich nie korzystasz, schowaj je pod dach, aby były w cieniu. 

Regularnie sprawdzaj, czy na powierzchni mebla nie ma żadnych plam – znacznie łatwiej będzie je usunąć zaraz po tym, jak powstaną niż po kilku tygodniach, gdy zaciek będzie szpecił powierzchnię stołu bądź krzesła. Doglądaj, czy na plastikowych nogach nie pojawiły się pęknięcia – warto je podkleić, zanim któryś z Twoich gości usiądzie i zrobi sobie krzywdę.

Jak czyścić plastikowe meble ogrodowe? Najlepiej użyć prostych i sprawdzonych metod, czyli gąbki i miski wypełnionej roztworem wody oraz środka czyszczącego (płynem do mycia naczyń, mydłem). W takiej pracy należy stosować gąbkę od jej miękkiej strony, aby wyeliminować ryzyko zarysowań. W przypadku, gdy często urządzasz przyjęcia w ogrodzie, nałóż na krzesła i stoły ceratę, bieżnik bądź obrus – wówczas będziesz się mniej przejmować czym wyczyścić plastikowe meble ogrodowe.

 

Meble z tworzywa sztucznego Corfu są łatwe w czyszczeniu.

 

  • Konserwacja technorattanowych mebli ogrodowych

Mimo że technorattan jest solidnym tworzywem, to kiedy minie sezon na grillowanie i spotkania w ogrodzie, meble z tego materiału warto jest schować do pomieszczenia. Jeśli podczas zimy nie będą wystawione na niskie temperatury i wilgoć, na pewno nie stracą swoich właściwości. 

W trakcie codziennego użytkowania możesz przecierać powierzchnię technorattanowych mebli za pomocą ścierki nasączonej wodą i mydłem. Dzięki temu nie będzie się na nich gromadził kurz.

 

Czym wyczyścić technorattanowe meble ogrodowe? Podobnie jak w przypadku plastiku, najlepiej jest użyć miękkiej gąbki, ciepłej wody i niewielkiej ilości proszku do prania. Jeśli nie chcesz, aby wilgotna powierzchnia mebla nie gromadziła niepotrzebnie brudu, zaraz po umyciu jej wodą, wytrzyj ją suchą ścierką lub papierowym ręcznikiem kuchennym.

 

  • Konserwacja metalowych mebli ogrodowych

Największym zagrożeniem dla mebli wykonanych z metalu jest rdza. Jeśli się pojawi, to przedmiot zaczyna się kruszyć, jest bardziej podatny na pęknięcia, brudzi ubranie i przestaje być estetyczny. 

Aby uchronić metalowe meble ogrodowe przed pojawieniem się rdzy, pokryj je warstwą ochronnego lakieru lub kupuj meble pokryte już takim preparatem. Ponadto sprawdzaj uważnie, czy na ich powierzchni nie pojawiły się zarysowania – kiedy przedostanie się do nich wilgoć, po krótkim czasie na pewno pojawi się tam rdza.

Jak dbać o meble do ogrodu z metalu? W tym przypadku zastosuj ściereczkę z mikrofibry nasączoną detergentem. Jeśli zabrudzenie jest poważniejsze, możesz użyć strumienia wody pod ciśnieniem. Pamiętaj jednak, aby na koniec pracy wytrzeć metalową powierzchnię do sucha. Zmniejszy to ryzyko pojawienia się rdzy.

 

  • Konserwacja drewnianych mebli ogrodowych

Drewno – niezależnie od gatunku – lubi spędzać zimę w suchych pomieszczeniach, gdzie nie jest wystawione na mróz. Niebezpieczeństwem dla drewnianych mebli może być grzyb, który narusza strukturę tworzywa i sprawia, że przestaje być solidne. W związku z tym raz do roku warto jest zetrzeć warstwę starego lakieru i nanieść nową po to, aby drewno było bardziej odporne na niepogodę.

Masz drewniane meble w ogrodzie? Uważaj na wilgoć! Podczas czyszczenia drewna należy uważać z ilością wody, jaką nanosisz na powierzchnię mebla. Możesz sobie pomóc niewielką ilością detergentu. Po usunięciu zabrudzeń pokryj drewno warstwą ochronnego lakieru, aby w przyszłości nie gromadził się na tym miejscu kurz ani nie przenikała woda.

 

A jeśli jesteś przed zakupem mebli ogrodowych…

Jeśli jeszcze nie kupiłeś mebli ogrodowych, warto dowiedzieć się, jak w praktyce wygląda ich późniejsza konserwacja. Jednak to zdecydowanie nie cała wiedza, jaką warto dysponować przed zrobieniem zakupów. Czym charakteryzują się poszczególne rodzaje mebli zewnętrznych? 

 

  • Plastikowe meble ogrodowe

Jeśli chcesz, aby meble w Twoim ogrodzie były praktyczne i estetyczne, a przy tym nie obciążyły zbytnio domowego budżetu, wybierz meble z plastiku. Walorem tego materiału jest wyjątkowa lekkość. Kiedy przyjdą goście, krzesła i stół z plastiku możesz szybko rozstawić pośrodku ogrodu, a po skończonym spotkaniu równie prędko je schować. 

Krzesła da się ułożyć jedno na drugim, dzięki czemu zajmują niewiele miejsca. Meble ogrodowe z tworzywa sztucznego wykonuje się w różnych wersjach kolorystycznych, co pozwala na dopasowanie ich nawet do najbardziej pomysłowo urządzonego ogrodu.

 

  • Technorattanowe meble ogrodowe

Ogród z samej swojej definicji jest miejscem, gdzie mamy kontakt z naturą. Aby to przeżycie było intensywniejsze, powstały meble z technorattanu. Materiał ten imituje rattan, czyli rodzaj elastycznej palmy, ale jest bardziej wytrzymały i ma większą odporność na zabrudzenia niż w przypadku swojego naturalnego odpowiednika. 

Technorattan można formować na wiele sposobów, stąd na rynku są obecne całe kolekcje mebli ogrodowych wykonanych wyłącznie z tego tworzywa. Są one bardzo stylowe i nowoczesne – jeszcze do niedawna można je było spotkać jedynie na werandach w luksusowych hotelach i SPA. Warto wiedzieć, że technorattanowe meble ogrodowe są lekkie podczas przenoszenia i często produkowane w różnych wariantach kolorystycznych.

 

  • Metalowe meble ogrodowe

Na przyjęciu urządzonym w ogrodzie pogoda może sprawić niespodzianki. Jeśli wolisz się przed nimi zabezpieczyć, zdecyduj się na meble ogrodowe wykonane z metalu. Są one ciężkie, a przez to nie przewrócą się z całym jedzeniem na ziemię, kiedy mocniej zawieje wiatr. Ich waga to jednak również ich minus, ponieważ ciężko jest je przestawiać z miejsca na miejsce.

W większości aranżacji metalowe meble prezentują się elegancko i stylowo. Ławki czy stoły wykonane z metalu sprawią wrażenie, że Twój ogród jest częścią jakiegoś parku – dla jednych to wada, dla innych – zaleta. W razie potrzeby do metalowych mebli ogrodowych możesz dobrać dodatki z drewna lub tworzywa sztucznego.

 

  • Drewniane meble ogrodowe

Dla miłośników klasycznych, naturalnych materiałów polecane są meble do ogrodu wykonane z drewna. Niemal zawsze będą one zmieniały przestrzeń wokół siebie na bardziej przytulną i estetyczną. Walorem tego tworzywa jest solidność, pod warunkiem, że jest odpowiednio konserwowane. Drewniane stoły bądź ławki w otoczeniu zadbanego trawnika, klombów i krzewów komponują się w harmonijną całość. 

Na rynku istnieje wiele gatunków drewna, z którego mogą być wykonane meble do Twojego ogrodu – począwszy od beżowego, bukowego drewna, przez złocistą brzozę, po bardziej egzotyczne rodzaje, np. drewno pozyskane z teczyny. 

Bez względu na to, jaki materiał na krzesła, fotele czy stoły do ogrodu wybierzesz, bez odpowiedniej konserwacji długo Ci one nie posłużą. Na szczęście – tę wiedzę już masz!

Sprawdź meble ogrodowe na każdą kieszeń z oferty BRW.pl!

Polegasz na wiedzy ekspertów? Dowiedz się, jaką ławkę ogrodową wybrać oraz znajdź swój własny pomysł na zachwycającą werandę.