Jak i gdzie ustawić łóżko w sypialni?

Czytaj
20.06.2020

Jak i gdzie ustawić łóżko w sypialni?

W sypialni zaczynasz i kończysz każdy dzień. Warto więc zaplanować wystrój pokoju w taki sposób, aby zapewniał dobre samopoczucie rano, a wieczorem sprzyjał wypoczynkowi. Jak to zrobić? Na początku sprawdź, jak ustawić łóżko – bo, wbrew pozorom, ma to duże znaczenie dla Twojej wygody i funkcjonalności całej sypialni.

Jak i gdzie ustawić łóżko w sypialni?

 

Ustawienie łóżka najlepiej przemyśleć jeszcze przed zakupem mebla – może się okazać, że najdogodniejszy wariant wymaga zrezygnowania z dużego łóżka 200×220 cm na rzecz mniejszego o szerokości 160 lub 180 cm. Musisz zatem krytycznym okiem ocenić warunki pomieszczenia. Takie elementy jak skosy, drzwi, okna czy kaloryfery mogą ostatecznie przesądzić o umiejscowieniu mebla, jak i jego formie.

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, gdzie ustawić łóżko, weź również pod uwagę swoje przyzwyczajenia i to, w jaki sposób korzystasz z sypialni. Inaczej umieści łóżko osoba, która często wstaje w nocy (np. do dziecka), a inaczej ktoś, kto chce wstawić również inne sprzęty, np. szafę, toaletkę lub biurko do pracy.

Kącik do pracy w sypialni? Przeczytaj o nim na naszym blogu.

Kolekcja mebli do sypialni Flames
Kolekcja mebli do sypialni Flames

 

Na której ścianie ustawić łóżko?

Jeśli Twoja sypialnia jest bardzo mała i wąska, zapewne ten dylemat Cię nie dotyczy – po prostu ustawisz łóżko w taki sposób, aby móc swobodnie otwierać drzwi do pokoju. Ale kiedy do dyspozycji masz aż cztery ściany i wystarczająco dużą powierzchnię, kwestia tego, jak ustawić łóżko, nie jest już taka oczywista.

W dużej sypialni łóżko możesz ustawić wezgłowiem na wprost drzwi. Tym sposobem po wejściu do sypialni widać jej głównego bohatera (czyli łóżko), a nie szafę czy komodę z telewizorem. Taki widok jest korzystny zwłaszcza wtedy, gdy chcesz kupić mebel z efektownym wezgłowiem albo lubisz tworzyć aranżacje z udziałem poduszek dekoracyjnych i narzut.

 

No dobrze, ale gdzie ustawić łóżko, jeśli ściana naprzeciwko drzwi jest już zajęta lub trudna do zagospodarowania? Wybierz taki wariant, który umożliwi Ci dojście do łóżka przynajmniej z dwóch stron i przy którym będziesz mieć dobry widok na wejście do sypialni – takie ustawienie zapewnia wygodę, ale i poczucie bezpieczeństwa.

Z kolei według zasad feng shui nie należy ustawiać łóżka wezgłowiem dokładnie na wprost drzwi. Abstrahując jednak od wschodniej filozofii, czasami lepiej ustawić łóżko w rogu, po przekątnej od drzwi (ale tak, żeby zachować dostęp z trzech stron). Wówczas łóżko nie zdominuje przestrzeni, a śpiące osoby zachowają więcej prywatności.

Łóżko ustawione bokiem do wejścia i z dala od drzwi to wariant zapewniający wrażenie większej prywatności i przestronności.

 

Łóżko kontra okna i kaloryfery – jak to rozwiązać?

Masz dobrze doświetloną sypialnię z dużymi oknami, które zapewniają Ci wspaniały widok po przebudzeniu? To świetnie! Pamiętaj jednak, aby nie ustawiać łóżka pod oknami – w przeciwnym razie śpiące osoby będą narażone na przeciągi i wczesne pobudki o wschodzie słońca. Takie umiejscowienie utrudnia dostęp do okien, co odczujesz najbardziej wtedy, gdy zechcesz przewietrzyć sypialnię przed snem lub umyć szyby.

Umieszczenie łóżka na ścianie z oknem jest niekorzystne także z innego powodu. Otóż pod oknami zazwyczaj znajdują się kaloryfery, a te nie powinny znajdować się tuż przy łóżku, a szczególnie za wezgłowiem – w przeciwnym razie śpiące osoby będą bezpośrednio narażone na suche powietrze i niekorzystną różnicę temperatur, a cyrkulacja ciepła będzie utrudniona.

Zatem jak ustawić łóżko, gdy w sypialni jest dużo okien? Najlepiej na ścianie pozbawionej otworów (drzwiowych i okiennych), jednak nie zawsze jest to możliwe. Łóżko możesz ustawić pomiędzy dwoma oknami – wówczas ewentualne przeciągi nie będą aż tak dokuczliwe, no i nie będziesz mieć problemu z sięgnięciem do klamki.

Meble do sypialni Gamla
Meble do sypialni Gamla

 

Jak ustawić łóżko w małej sypialni?

W małych i wąskich sypialniach często można dojść do łóżka tylko z jednej strony – wówczas trzeba tak umeblować wnętrze, aby przed łóżkiem pozostawić sobie jak najwięcej wolnego miejsca. Jeśli musisz wstawić szafę, umieść ją przy dłuższym boku łóżka lub w dolnej części – koniecznie wybierz model z przesuwnymi drzwiami, który potrzebuje znaczniej mniej miejsca niż szafy otwierane tradycyjnie.

Przy wyborze łóżka pamiętaj, że podany rozmiar najczęściej dotyczy materaca, a rama łóżka jest co najmniej o 10 cm szersza i dłuższa (więcej w przypadku modeli z grubym, tapicerowanym zagłówkiem) – to ważny aspekt, na który trzeba zwrócić uwagę przy wąskiej sypialni.

 

Zobacz także: „Jak wybrać materac?”.

Choć stawianie łóżka przy ścianie z oknem i kaloryferem nie jest najlepszym rozwiązaniem, to w małych sypialniach często nie ma innego wyjścia. Jak umiejscowić łóżko, aby mimo wszystko sypiać zdrowo i wygodnie? Ustaw łóżko dłuższym bokiem do ściany z kaloryferem, zachowując odstęp minimum 10 cm, a najlepiej – 50 cm – to zdrowszy wariant niż ustawienie łóżka prostopadle, z wezgłowiem pod oknem i przy kaloryferze.

Dzięki szufladom i półkom łóżko Stefan pozwala zaoszczędzić miejsce w małej sypialni
Dzięki szufladom i półkom łóżko Stefan pozwala zaoszczędzić miejsce w małej sypialni

 

Gdzie ustawić łóżko, aby sypialnia była funkcjonalna?

Łóżko – choć to ono odgrywa w sypialni główną rolę – nie powinno utrudniać poruszania się po pomieszczeniu czy korzystania z innych mebli. Zanim zamówisz łoże typu kingsize, koniecznie przedtem sprawdź, czy po jego wstawieniu nie będziesz mieć problemów ze swobodnym otwarciem drzwi.

Jak ustawić łóżko, jeśli w sypialni musisz zmieścić również szafę, komodę i biurko? Zrób rysunek pomieszczenia na kartce lub w programie komputerowym i uwzględnij na nim wszystkie meble, które musisz wstawić. Zacznij od szafy lub łóżka, a skończ na tych, które zajmują najmniej miejsca (np. półkach wiszących). Sprawdź różne ustawienia i znajdź takie, przy których zachowasz przejście i możesz swobodnie korzystać z mebli.

Kolekcja Pori – stwórz spójną i kompletną aranżację swojej sypialni
Kolekcja Pori – stwórz spójną i kompletną aranżację swojej sypialni

 

Pod żadnym pozorem nie przystawiaj do łóżka ciężkich i kanciastych mebli – w przeciwnym razie prędzej czy później ktoś o nie uderzy podczas wstawania w nocy. Różne tekstylia (narzutę, dekoracyjne poduszki) możesz wkładać do tapicerowanej pufy ze schowkiem, która zajmuje mało miejsca i nie będzie zawadzać, nawet jeśli ustawisz ją tuż przy łóżku.

Ławka Cleo to praktyczny schowek na poduszki i narzuty.
Ławka Cleo to praktyczny schowek na poduszki i narzuty

 

Jak ustawić łóżko w sypialni na poddaszu?

W sypialniach na poddaszu często praktykowane jest ustawienie łóżka na ścianie pod skosem – takie rozwiązanie wydaje się rozsądne, bo dzięki temu trudna do zagospodarowania przestrzeń zostaje dobrze wykorzystana. Jednak jeśli skos jest dość ostry, a ściana pod nim niska, wówczas co wieczór będziesz mocno pochylać się przy wchodzeniu do łóżka, zaś rano niejednokrotnie uderzysz głową w sufit.

Powstaje zatem pytanie, gdzie ustawić łóżko w sypialni na poddaszu? Wszędzie, byle nie pod skosem – lepiej ustawić łóżko tak, aby mieć do niego dostęp tylko z dwóch stron niż codziennie borykać się z trudnościami wynikającymi z klaustrofobicznego ustawienia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy ściana pod skosem jest na tyle wysoka, że umożliwia swobodne dojście do łóżka.

Przestrzeń pod skosem możesz zagospodarować inaczej – warto wstawić tu niskie regały lub komody, które zapewnią miejsce do przechowywania, ewentualnie telewizor, jeśli lubisz oglądać ulubione programy w łóżku. O ile na ścianie ze skosem znajduje się okno, możesz też ustawić tu biurko do pracy lub toaletkę.

Mała sypialnia to duże wyzwanie! Jak ją urządzić? Kilka praktycznych porad znajdziesz w artykule: „Jak zaaranżować małą sypialnię?”.