Przejdź do sklepu brw.pl

Domowy motywator, czyli jak się ustrzec od codziennej monotonii?

Czytaj
25.12.2020

Domowy motywator, czyli jak się ustrzec od codziennej monotonii?

Przebywanie non stop w domu może wiązać się z obniżeniem produktywności i motywacji — zwłaszcza, gdy każdy dzień wydaje się taki sam. Czy Tobie również zdarzają się momenty wszechogarniającej nudy? Jak nie dać się codziennej monotonii i mieć ciągle pełny bak energii? Radzimy, jak uczynić zwykłe dni wyjątkowymi.

Jak pracować w domu?

 

 Z naszego artykułu dowiesz się:

  • co to jest monotonia
  • czy rutyna może zagrażać bezpieczeństwu pracy
  • jak zredukować spadek wydajności pracy w domu
  • jakie przerwy stosować na stanowiskach pracy monotonnej

Monotonia to inaczej rutyna, która wkrada się do naszego życia. Coraz powszechniejszy tryb pracy zdalnej sprawia, że coraz częściej sami musimy dbać o swoją motywację oraz umiejętność czerpania energii i satysfakcji z każdego dnia. Nie jest to trudne, jeśli mamy ciekawą pracę i dobre warunki do jej wykonywania. Co jednak gdy nasz praca jest powtarzalna, a wnętrze mieszkania nie zapewnia zróżnicowanej przestrzeni? Z pomocą przychodzą sprawdzone sposoby na podniesienie efektywności. Wśród nich znajdują się m.in.

  • ograniczenie liczby powtórzeń czynności, które wykonujesz w pracy
  • wprowadzenie rotacji godzin i zadań
  • wprowadzenie urozmaicenia środowiska pracy możliwego, np. poprzez wprowadzenie cichej, lecz żywej muzyki.
  • urozmaicenie treści pracy

Pamiętaj, że szczególnie niebezpiecznym skutkiem monotonii jest spadek wydajności pracy oraz wzrost liczby popełnianych błędów. Do tego tego dochodzi obniżone samopoczucie i spadek wydajności fizycznej. Jak więc ustrzec się monotonii i czerpać garściami z każdego dnia?

Co to jest monotonia i jak ustrzec się jej na co dzień?

Ostatnie miesiące nie należały do najłatwiejszych. Większość z nas, z dnia na dzień, musiała przeorganizować swoje życie rodzinne i zawodowe, zaplanować je i ułożyć na nowo – i to na tej samej powierzchni. Dla jednych praca w domu stała się błogosławieństwem, dla innych niektóre jej aspekty okazały się sporym wyzwaniem.

Monotonia — to słowo, które dla każdego może oznaczać coś innego. Codziennie ten sam scenariusz i te same poranne rytuały? Jeżeli masz poczucie stłamszenia i znużenia, koniecznie otwórz się na nowości. Zamiast narzekać, wystarczy wprowadzić zmiany, choćby najdrobniejsze, które nadadzą codziennemu rytmowi dynamizmu, a Tobie przysporzą dodatkowej energii.

Praca to nie wszystko, a czas spędzony w domu można urozmaicić na wiele różnych sposobów. Mamy dla Ciebie kilka pomysłów, którew pomogą Ci we właściwej organizacji pracy. Zastosuj je, a gwarantujemy, że monotonia już nigdy nie wróci do Twojego domowego życia!

 

Work/life balance, czyli jak pracować w domu i nie zwariować

Jeżeli męczy Cię monotonia, nie marudź, że życie przecieka Ci między palcami i wszystkie dni są podobne. Nie zasłaniaj się też brakiem czasu. Wystarczy naprawdę odrobina dobrej woli i lepszej organizacji, by nieco urozmaicić swój grafik i zrobić coś, co doda Ci energii.

Jeżeli to możliwe – wydziel część mieszkania, którą przeznaczysz jedynie na pracę. To dość kluczowe, jeżeli nie chcesz, aby dzień zlewał Ci się w całość. Nie mieszaj przestrzeni roboczej z tą, w której się śpi czy spożywa posiłki, dzięki czemu z problemami monotonii nie będziesz zmagał się przez cały dzień. Jeżeli nie masz do dyspozycji odrębnego gabinetu, dobrym pomysłem będzie wydzielenie nawet mini przestrzeni roboczej np. w salonie. Możesz to zrobić za pomocą regału na książki lub sofy (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Na ustawienie biurka wybierz takie miejsce, które jest dobrze oświetlone, i które z łatwością przewietrzysz. Upewnij się również, że nic nie będzie Cię niepotrzebnie rozpraszać. Ważny jest również wybór ergonomicznych mebli do pracy – biurko powinno mieć odpowiednią wysokość, a krzesło być wygodne.

Kanapa czy fotel w salonie nie jest dobrym miejscem na wykonywanie zadań. Po pierwsze, Twoje ciało już po kilku godzinach pracy w takich warunkach zacznie odmawiać posłuszeństwa, a po drugie pamiętaj, żeby kategorycznie unikać pracy tam, gdzie się wypoczywa. Nie zapominajmy również o drobiazgach, które umilają i pomagają zorganizować dzień, np. ładnym kalendarzu, zestawie kolorowych markerów, designerskich pudełkach na drobiazgi na biurku, czy osłonce na kwiaty w Twoim ulubionym kolorze.

 

 

Zadbaj również o oddzielenie grubą kreską czasu pracy od czasu wolnego. Jeśli powinieneś pracować od 9:00 do 17:00, to niech wylogowanie nastąpi właśnie o tej godzinie i ani minuty później. Dokładnie tak, jakby już czekał na Ciebie autobus. Zobaczysz, że monotonia w pracy od razu stanie się mniej uciążliwa!

Dla Twojej równowagi psychicznej ważne jest również systematyczne wietrzenie mieszkania. Sprzyja to tak zdrowiu, jak i produktywności. Dopływ świeżego powietrza w mig pozbawi Cię uczucia senności i od razu nabierzesz energii do działania, nawet jeśli wcześniej zmęczyła się jednostajna aktywność!

Małe przyjemności – dużo radości

Dobrym sposobem na dodanie sobie energii jest również ulubiona kawa czy herbata. Oczywiście w swoim ulubionym kubku, czy filiżance. Tak podany pyszny napój na pewno poprawi Ci nastrój! To również świetna okazja do przekąszenia czegoś słodkiego. Miłośnicy dobrej kawy na pewno potwierdzą, że świetnym pomysłem na pobudzenie się rano jest kawa lungo, za to po południu mocne americano.

 

Twój strój ma również ogromne znaczenie. Nawet pracując z domu, postaraj się nie przesiadywać całymi dniami w dresie i bluzie. Od czasu do czasu wskocz w dżinsy, koszulę czy ładną sukienkę. To z pewnością poprawi Ci humor i rozprawi się z codzienną monotonią.

Ceń swój czas i odpocznij. O tak! Jeżeli w biurze wychodziłeś co jakiś czas do kuchni, a w domu przez osiem godzin siedzisz przy biurku, nic w tym dobrego. Pamiętaj, żeby robić sobie przerwy i pozwolić oczom chociaż na krótki odpoczynek. Możesz w tym czasie poćwiczyć, zjeść coś pysznego lub zafundować sobie szybką drzemkę w towarzystwie miękkich poduch i swojego ulubionego, ciepłego kocyka.

Home office ma jedną, sporą zaletę – sam decydujesz o aranżacji otoczenia. Możesz pracować w towarzystwie ulubionej świecy zapachowej, ustawić na biurku wazon ze świeżymi kwiatami, a w tle puścić ukochaną playlistę. W takiej atmosferze nie ma mowy o nudzie!

 

Każdy dzień jest wyjątkowy!

Na pewno codziennie w Twoim życiu dzieje się coś wyjątkowego, tylko wcześniej nie miałeś czasu, żeby to zauważyć. Konieczność siedzenia w domu daje taką możliwość. Zauważaj sukcesy swoje i bliskich (te małe i te duże) i świętuj je. Jeżeli osiągniesz coś, na czym Ci zależało, to nagrodź się – choćby symbolicznie.

Ubierz się odświętnie, zjedz z tej okazji uroczystą kolację, przygotowaną jak w najlepszej restauracji, napij się wina z kieliszków „na wyjątkową okazję”, włącz ulubioną muzykę i potańcz w jej rytm z rodziną. Gwarantujemy super zabawę i dużo śmiechu. Trzeba nauczyć się doceniać małe, drobne rzeczy.

 

Zadbaj o różnorodność w swoim domu. Możesz np. zapisać się na kurs online, o którym już dawno myślałeś, ale nie maiłeś na niego czasu albo podszkolić swój angielski, spróbować jogi, czy zainwestować w orbitrek. Poszukaj nowych przepisów w internecie i zaproś rodzinę do kuchni na wspólne gotowanie.

Obudź swoją kreatywność i na ścianie powieś półki, na których co jakiś czas pojawią się nowe dekoracje, w salonie ustaw nową lampę do czytania lub zmień aranżację ścian. Stwórz rodzinną galerię ze zdjęciami przywołującymi na myśl najprzyjemniejsze chwile albo zawieś plakat z motywującym cytatem.

 

Kiedy czujesz znużenie, lekarstwem mogą okazać się również Twoi najbliżsi. Odświeżenie dawnych znajomości oraz poświęcenie większej uwagi przyjaciołom to rozwiązanie, które wydają się oczywiste, ale nie zawsze się o nim pamięta. Dlatego, jeśli to możliwe zaproś ich do domu na wspólny obiad lub kolację. Wesołe chwile spędzone w kuchni na pewno poprawią Ci humor.

 

Co z tą nudą w pracy?

Na początek, zastanów się, czego Ci brakuje i czego potrzebujesz. Może okazać się, że tak naprawdę źródłem poczucia zniechęcanie wcale nie jest Twoja praca. Co dałoby Ci najwięcej energii do działania i poprawiło samopoczucie?

Monotonia może wynikać m.in. z braku nowych wyzwań zawodowych. Warto o tym porozmawiać ze swoim przełożonym. W chwilach zwątpienia przypomnij sobie również, dlaczego wykonujesz dany zawód, jakie są Twoje kluczowe wartości i jak możesz odświeżyć swoją pasję w działaniu. Ważne, abyś poczuł, że masz wpływ na zmianę swojej rzeczywistości. Sam przecież możesz zaproponować szefowi zmianę albo poszerzenie obowiązków lub spróbować wdrożyć jakieś unowocześnienia.

Bardzo lubisz swoją pracę i nie narzekasz na brak obowiązków? Pamiętaj jednak, aby znaleźć czas tylko dla siebie: odpocząć, porozmawiać ze znajomymi, czy rozwinąć swoje hobby. Nie ma nic złego w tym, że raz na jakiś czas obejrzysz ciekawy film, dasz się wciągnąć w ciekawą książkę, czy znikniesz na kilka godzin w domowym spa.