Przejdź do sklepu brw.pl

Jasne czy ciemne? Jakie meble do kuchni wybrać?

Czytaj
22.01.2020

Jasne czy ciemne? Jakie meble do kuchni wybrać?

Jasne meble kuchenne pasują do wszystkiego i nie przytłaczają wnętrza. Z kolei kuchnia z ciemnymi meblami ma wyjątkowy charakter i wpisuje się w najnowsze trendy. Podjęcie decyzji nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli kuchnia jest otwarta na salon i przy jej urządzeniu musisz brać pod uwagę wystrój całej strefy dziennej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakimi względami kierować się, wybierając kolory w kuchni;
  • czy jasne kolory mebli kuchennych to zawsze dobry wybór,
  • kiedy warto postawić na ciemne meble w kuchni,
  • jak dobrać kolor podłogi do koloru frontów kuchennych,
  • jakie płytki dobrze współgrają z jasnymi, a jakie z ciemnymi frontami mebli.

Ciemna czy jasna kuchnia? Wybierz swój styl, nie chwilową modę

Planujesz zakup nowych mebli do kuchni? Zabudowa meblowa, AGD i wykończenie wnętrza kosztują niemało, w dodatku będą z Tobą co najmniej przez kilka, a może nawet – kilkanaście lat. Dlatego też fakt, czy wybierzesz jasne, czy ciemne meble do kuchni, powinien zależeć nie od sezonowej mody, ale od Twoich stałych preferencji estetycznych.

Chcesz mieć przytulną kuchnię, w której będzie czuć ciepło domowego ogniska? Twoja kuchnia ma wyglądać jak z katalogu i sprawiać wrażenie stworzonej tylko po to, aby zachwycać? Jeśli określisz swój cel, łatwiej podejmiesz decyzję, czy wolisz jasne, czy ciemne szafki kuchenne.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę przy wyborze szafek kuchennych:

  • wielkość pomieszczenia,
  • rodzaj przestrzeni (kuchnia zamknięta czy otwarta),
  • dostępność naturalnego oświetlenia,
  • częstotliwość gotowania,
  • czy w domu mieszkają małe dzieci lub/i zwierzęta,
  • czy lubisz sprzątać i robisz to regularnie.

Lubisz wyraziste i nieszablonowe aranżacje? Ten artykuł Cię zainspiruje: „Kuchnia industrialna: gotowanie na surowo!”

 

Jasne meble kuchenne – dobry wybór nie tylko do małych wnętrz

Masz mały aneks kuchenny połączony z salonem? A może osobną kuchnię z małym oknem skierowanym na północ? Biała, jasnoszara czy kremowa zabudowa sprawdzi się wszędzie, bo jasne meble kuchenne nie przytłaczają wnętrza i w każdym świetle wyglądają dobrze.

Jeśli pomieszczenie jest ciasne i słabo doświetlone, świetnym wyborem będą białe zestawy mebli kuchennych na wysoki połysk – fronty odbijają światło, dzięki czemu wnętrze wyda się przestronniejsze i jaśniejsze.

Biała kuchnia – czy zawsze się sprawdzi?

Przed podjęciem decyzji o kolorze mebli kuchennych dobrze jest zdać sobie sprawę z efektów optycznych, które wywołują poszczególne barwy. Białe szafki sprawiają, że wnętrze wydaje się nie tylko większe, ale też czyste i schludne. Z drugiej strony na jasnych meblach nieco bardziej widać wszelkie zabrudzenia. W takim pomieszczeniu jak kuchnia, stanowią one jednak motywację do mycia blatów i frontów na bieżąco, przez co łatwiej utrzymać pomieszczenie w estetycznym stanie.

Ciemne fronty kuchenne wyglądają modnie i nieprzeciętnie, ale to białe szafki są bardziej uniwersalne. Gładkie pasują zarówno do stylu minimalistycznego, jak nowoczesnego, z kolei jasne szafki ramiakowe sprawdzą się w stylu angielskim, rustykalnym, prowansalskim i wielu innych. Możesz do woli zmieniać dodatki, bo jasne fronty tworzą udane zestawienie zarówno z ciemnymi, jak i pastelowymi czy neonowymi akcentami.

Oczywiście jasne meble kuchenne nie są bez wad. Widać na nich zabrudzenia, rysy, krople wody, a w przypadku mebli na wysoki połysk – także odciski palców. Jeśli jednak będziesz o nie dbać, to zyskasz kuchnię, która pozostanie modna pomimo upływających lat i zmieniających się trendów.

Kuchnia na wymiar Capital 38th Elysee Avenue

 

Ciemne meble do kuchni – odważ się na indywidualność

Podczas gdy białe szafki to bezpieczny wybór dla wszystkich, to kuchnia z ciemnymi meblami świadczy o odwadze jej właściciela i dążeniu do indywidualności we wnętrzu. Dzięki ciemnej zabudowie kuchnia stanie się miejscem reprezentacyjnym i pełnym elegancji, dlatego to dobry wybór do mieszkania w stylu glamour i art deco. Ciemne szafki kuchenne – zwłaszcza matowe i bezuchwytowe – harmonizują z surowymi aranżacjami w stylu industrialnym i minimalistycznym.

Podążanie za trendami ma również swoje ciemne strony – na czarnych meblach, zwłaszcza w wysokim połysku, doskonale widać kurz, odciski palców i krople wody. Oczywiście ciemne meble do kuchni nie muszą być czarne, możesz wybrać także antracyt, wenge, a nawet okleinę imitującą rdzę – na takich meblach zabrudzenia nie będą rzucać się w oczy. Podobnie w przypadku mebli o matowym wykończeniu, które sprawdzą się lepiej w mieszkaniu rodziny z małymi dziećmi.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba również zdać sobie sprawę z tego, że ciemne szafki kuchenne wymagają odpowiedniego pomieszczenia. Kuchnia musi być przestronna i widna, z dostępem do jak największej ilości naturalnego światła, w przeciwnym razie zabudowa przytłoczy wnętrze, a detale mebli będą słabo widoczne. Pamiętaj, że ciemne kolory optycznie pomniejszają – zasada ta działa na niekorzyść wąskich czy nieustawnych pomieszczeń. Głębokie barwy mogą zupełnie nie sprawdzić się zatem w małych aneksach i tzw. „ślepych kuchniach”.

 

CIEKAWOSTKA:

Ciemne fronty kuchenne „pochłaniają” światło, dlatego unikaj usytuowania takiej zabudowy naprzeciwko okna.

 

Musisz też wziąć pod uwagę ograniczenia aranżacyjne. Przede wszystkim przemyśl kolory ścian w kuchni. Do ciemnych mebli warto zastosować odcienie neutralne, które wprowadzą łagodny kontrast – tj. jasnoszary, szaro-beżowy, kremowy.

W nowoczesnej aranżacji możesz zdynamizować wystrój, ustawiając ciemne meble kuchenne na białej ścianie. Jeśli chcesz mieć intensywne kolory ścian w kuchni, do ciemnych mebli dobierz farbę w kolorze intensywnej czerwieni czy apetycznej musztardy.

Ciekawym rozwiązaniem, które pozwoli Ci nieco złagodzić efekt wywołany przez ciemne fronty kuchenne, będzie wybranie mebli kuchennych w dwóch kolorach. Śmiało możesz zdecydować się na zestawienie ciemnego szeregu dolnego z górnymi szafkami w jasnym wybarwieniu. Dzięki temu zyskasz efektowny, a przy tym nieprzytłaczający wnętrza wystrój. Taki krok gwarantuje Ci również większą dowolność w kwestii doboru podłóg czy kolorów ścian.

Wybieramy podłogę do jasnych i ciemnych mebli kuchennych

Decydując się na jasne meble kuchenne, zyskujesz nieograniczone pole wyboru pozostałych elementów wystroju. Do nowoczesnego mieszkania możesz wybrać płytki wielkoformatowe w kolorze betonu lub z dekorem (tak popularnego ostatnio) marmuru.  W kuchni skandynawskiej możesz zastosować specjalne panele lub płytki drewnopodobne, a do kuchni w tradycyjnym stylu – płytki patchworkowe bądź z charakterystycznym wzorem.

Ciemne szafki kuchenne wymagają większej ostrożności. Jaka podłoga będzie najlepsza? Jasna bądź w kolorze drewna – w przeciwnym razie meble i podłoga „zleją się” w jedną plamę i całość wyjdzie dość ponura. Możesz też wybrać klasykę – płytki imitujące kamień lub bielone drewno. Ciekawym pomysłem do minimalistycznej kuchni z ciemnymi szafkami jest jasna posadzka żywiczna.

Sentima, Tuzin Róż
Kuchnia Sentima, Tuzin Róż – brązowe fronty można pięknie wyeksponować za pomocą bielonego drewna na podłodze i białych płytek

 

Backsplash, czyli jakie płytki do ciemnych mebli kuchennych, a jakie do jasnych wybrać?

Backsplash to fragment ściany nad blatem, pomiędzy dolnymi a górnymi szafkami kuchennymi. Ta część ściany jest szczególnie narażona na zabrudzenia powstałe w trakcie przyrządzania posiłków, dlatego do jej zabezpieczenia stosuje się materiały trwałe i łatwe w czyszczeniu – najczęściej płytki, rzadziej szkło, specjalną farbę, płyty meblowe i tapety.

Zastanawiasz się, jakie płytki do ciemnych mebli kuchennych będą najlepsze? Aby rozjaśnić wnętrze, możesz sięgnąć po białe płytki typu metro lub płytki imitujące biały marmur. Jeśli chcesz mieć ciemne kolory ścian w kuchni, do ciemnych szafek możesz dobrać czerwoną cegłę lub płytki w odcieniu frontów – wówczas najlepiej zrezygnuj z górnych szafek i użyj jasnego blatu. Wystrój industrialnej kuchni z ciemnymi meblami warto podkreślić za pomocą blachy nierdzewnej czy płyty w kolorze rdzy. Ciemny kolor frontów będzie również dobrze współgrać z różnymi odcieniami szarości – neutralne barwy pasują zawsze i do wszystkiego, tonując nawet najbardziej wyraziste i odważne stylizacje.

Black Red White, kuchnie na wymiar Senso Kitchens, model ROYAL Kasetta
Black Red White, kuchnie na wymiar Senso Kitchens, model ROYAL Kasetta

 

Już wiesz, jakie płytki do ciemnych mebli kuchennych warto wziąć pod uwagę. A co z jasnymi szafkami? Kuchnia nabierze wyrazistości, jeśli zastosujesz kontrastujący backsplash – np. czerwoną cegłę, płytki patchworkowe, płytę meblową w kolorze blatu, ciemne płytki lub metaliczną mozaikę. Jeśli wolisz coś subtelniejszego, możesz zrobić ścianę z białej cegiełki, jasnej mozaiki lub jednolitych szklanych paneli.