Przejdź do sklepu brw.pl

Meble – w zestawie czy pojedynczo?

Czytaj
15.04.2020

Meble – w zestawie czy pojedynczo?

Urządzając mieszkanie, możesz kupić od razu cały zestaw mebli albo osobno dobierać kolejne elementy z różnych kolekcji. Każde z tych rozwiązań może być korzystne, jednak warto wziąć pod uwagę cechy pomieszczenia, które chcesz w ten sposób zaaranżować.

Meble to zakup na lata i to w głównej mierze od nich zależy, czy mieszkanie będzie funkcjonalne i wygodne dla domowników. Zanim odwiedzisz salon meblowy, zrób poglądowy rysunek pomieszczenia i wraz z wymiarami ścian, otworami okiennymi i drzwiami – dzięki temu łatwiej zaprojektujesz układ mebli i zorientujesz się, jaką powinny mieć wielkość.

Kolekcje mebli do salonu – bezpieczeństwo i wygoda gotowych rozwiązań

Ściany pomalowane, podłoga położona. Brakuje już tylko mebli. Czas mija, a Ty wciąż nie możesz się zdecydować, jak urządzić swój salon? W tej sytuacji zestawy mebli pokojowych mogą okazać się prawdziwym wybawieniem! Wybierając jedną kolekcję, masz z głowy umeblowanie i nie musisz godzinami wertować katalogów w poszukiwaniu pasujących do siebie sprzętów.

Kolekcja mebli do salonu Indio

Inwestycja w cały zestaw mebli ma tę zaletę, że bez względu na sposób aranżacji, uzyskasz harmonijną całość. Nie ma znaczenia, gdzie postawisz witrynę, a gdzie komodę – zawsze będą do siebie pasować. Co za tym idzie, nie musisz też kupować drogich akcesoriów dekoracyjnych lub malować ścian, aby odświeżyć aranżację – wystarczy, że zamienisz meble miejscami.

Gotowe zestawy mebli pokojowych często opłacają się bardziej niż kupowanie każdego sprzętu oddzielnie. Owszem, na początku czeka Cię spory jednorazowy wydatek, ale jeśli rozciągniesz zakupy w czasie, możesz łatwo stracić kontrolę nad budżetem. Pamiętaj też, że dobieranie mebli zajmie Ci trochę czasu, a w przypadku zakupów przez Internet w różnych sklepach za każdym razem będziesz płacić osobno za dostawę.

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie wyposażenia, weź pod uwagę, że wystrój wnętrz to nie tylko meble. Kolekcje są tu o tyle bezpieczniejszym rozwiązaniem, że sprzęty o jednakowej linii stylistycznej łatwiej dopasujesz do podłogi, ścian i elementów stolarki. Zestawy mebli pokojowych pozwolą Ci uniknąć „zgrzytów” w aranżacji oraz ułatwią połączenie różnych odcieni drewna w jednym pomieszczeniu.

KOLEKCJA KALIO – gotowy przepis na skandynawską klasykę w salonie

Kupowanie mebli oddzielnie – eklektyzm (nie)kontrolowany

Wybór pomiędzy pojedynczymi egzemplarzami a zestawami będzie łatwiejszy, jeśli zastanowisz się, czym są dla Ciebie meble. Jeśli tylko funkcjonalnymi i cieszącymi oko przedmiotami – gotowe zestawy będą dla Ciebie idealne. Jednak mogą one nie spełnić Twoich oczekiwań, jeśli za pomocą wystroju wnętrz chcesz wyrazić osobowość i indywidualny styl. Tutaj lepiej skompletować meble  z różnych kolekcji – wówczas możesz mieć pewność, że nie zobaczysz u kogoś podobnej aranżacji.

Jeśli masz w sobie żyłkę dekoratora wnętrz, warto pójść w tym kierunku – kolekcje mebli nie pozwalają aż tak szeroko „rozwinąć skrzydeł” w urządzaniu własnej przestrzeni. Poza tym, pojedynczych mebli łatwiej się pozbędziesz niż całego kompletu, więc możesz stale dokupować coś nowego i nie musisz się martwić, że dopadnie Cię wnętrzarska monotonia.

Zgrabna sofa Malaita z kolekcji Soul

Kolekcje mebli do salonu mogą nie zadowolić Cię także wówczas, gdy lubisz mieszać style. Dobierając meble oddzielnie, możesz nadawać wystrojowi zupełnie nowe kierunki – nie ma przeszkód, aby połączyć np. eleganckie krzesła z pikowaną tapicerką z industrialnym stołem na stalowych nogach.

SOFA SALEMA – mocny akcent eklektycznego wnętrza

Gotowy zestaw mebli może nie być najlepszym rozwiązaniem, gdy w konstrukcji Twojego domu zastosowano niestandardowe elementy. Jeśli masz na przykład liczne skosy, wykusze czy nisko osadzone okna warto dobierać meble indywidualnie w taki sposób, aby każdy kąt był optymalnie zagospodarowany.

Tu z pomocą przychodzą meble na miarę, które możesz komponować zarówno bazując na jednym „wzorze” mebli, jak również łącząc kilka stylistyk, wykończeń czy kolorów.

Zestawy mebli kuchennych:  gotowanie „na cito”

Kuchnię można urządzić na różne sposoby. Jeśli zamówisz meble na wymiar, zapłacisz najwięcej, ale zabudowa będzie zawierała dokładnie tyle szafek, ile potrzebujesz i wykorzystasz wolne miejsce co do centymetra. Z kolei jeśli szukasz kompromisu pomiędzy ceną a funkcjonalnością, wybierzesz meble modułowe, które można dostosować do własnych upodobań i wymiarów pomieszczenia. Natomiast jeśli czynnikiem decydującym jest kryterium finansowe, nie ma tańszego rozwiązania niż zestawy mebli kuchennych.

Podstawowy komplet szafek kuchennych to wydatek rzędu 700-1700 zł, więc zdecydowanie są to meble na każdą kieszeń. Kolejną zaletą zestawów jest fakt, że dostaniesz swoje meble praktycznie od ręki. Twoja nowa kuchnia może do Ciebie „przyjechać” jeszcze tego samego dnia – to spory atut, gdy chcesz szybko wprowadzić się do mieszkania.

KOMPLET KUCHENNY SEMI LINE – modne połączenie koloru drewna i ponadczasowej bieli

Zestawy mebli kuchennych mają oczywiście swoje wady – nie dopasujesz ich idealnie do pomieszczenia i nie masz wpływu na ich wygląd czy wyposażenie. Poza tym, gotowe meble zapewniają mniej miejsca do przechowywania niż kuchnia zaprojektowana indywidualnie –może Ci więc brakować dodatkowych szafek na górze czy wyspy kuchennej.

Jeśli zależy Ci na idealnym dopasowaniu mebli do pomieszczenia i uwzględnienia nietypowych rozwiązań i funkcjonalności w meblach, zdecyduj się na kuchnie na wymiar.

Zestaw mebli dziecięcych i młodzieżowych– wszystko w jednym

Kolekcje mebli sprawdzają się także wówczas, gdy niewielka przestrzeń pełni wiele funkcji i musi być zoptymalizowana pod względem praktycznym. Jest tak chociażby w pokoju Twojej dziecięcym, który ma służyć do nauki, zabawy, snu i przyjmowania znajomych.

Zestaw mebli młodzieżowych zwykle jest tak zaprojektowany, aby nie zajmować więcej powierzchni niż to konieczne i jednocześnie tworzyć w pełni funkcjonalną przestrzeń. Dodatkowo meble te często są wyposażone w dodatkowe półki i schowki, dzięki którym dziecku nie brakuje miejsca do przechowywania swoich gadżetów, komiksów i gier.

Dobrym rozwiązaniem do niewielkiego pokoju jest również taki zestaw mebli młodzieżowych, którego poszczególne elementy (biurko, szafka, regał) są ze sobą połączone w jedną bryłę. Skonstruowany w ten sposób komplet zajmuje tylko jedną ścianę, dzięki czemu dziecko ma miejsce na aktywność fizyczną i przyjmowanie gości.

Pokój dla chłopaka, którego roznosi energia – meble Melton
MEBLOŚCIANKA MELTON – biurko, szafki i półki w kompaktowej bryle

Zakup zestawu mebli dziecięcych warto rozważyć także wtedy, gdy rodzeństwo zajmuje jeden pokój. Taki komplet często składa się z mebli dla dzieci w różnym wieku – możesz więc postawić obok siebie łóżeczko ze szczebelkami i młodzieżowe łóżko z szufladą, a cały wystrój będzie do siebie pasować. Zestaw mebli dziecięcych może również zawierać łóżko piętrowe, które będzie stanowiło nie lada atrakcję dla rodzeństwa.

KOLEKCJA PRINCETON – zestaw i dla kilkulatka, i dla starszego dziecka

Więcej o zestawach mebli dziecięcych i młodzieżowych przeczytasz tutaj: „Jak urządzić kolorowy pokój dla dziecka i nastolatka?”.

Kolekcje mebli do sypialni – kiedy warto?

Sypialnie zazwyczaj nie mają oszałamiającego metrażu, dlatego łatwiej zagospodarować je pojedynczymi meblami. Najpierw warto kupić łóżko, które jest tu najważniejsze. Obok wezgłowia możesz zamontować półki ścienne – przydadzą się, gdy zechcesz odłożyć książki lub telefon, a nie zajmą miejsca jak stoliki nocne. Ubrania możesz przechowywać w szafie z przesuwnym frontem – możesz postawić ją nawet tuż obok łóżka, bo nie potrzebujesz miejsca na otwarcie drzwi.

Black Red White, kolekcja Stockholm, łóżko Stockholm – 649 zł
KOLEKCJA STOCKHOLM – kojący klimat sypialni w stylu skandynawskim

Kolekcje mebli do sypialni są wskazane wówczas, gdy pomieszczenie jest ustawne i powierzchnia pozwala na umieszczenie pojemnej szafy, komody oraz łóżka ze stolikami nocnymi. Taki zestaw zapewnia wystarczająco miejsca do przechowywania oraz pozwala osiągnąć upragnioną spójność wystroju, a jednocześnie jest sporo tańszy niż zabudowa na wymiar.