Przejdź do sklepu brw.pl

Tak wyglądały nasze mieszkania w latach 90.

Czytaj
4.03.2021

Tak wyglądały nasze mieszkania w latach 90.

Jakie trendy dominowały w latach 90.? Jak wyglądały wtedy nasze mieszkania? Jakie elementy powróciły znów do designerskich łask? Przedstawiamy najważniejsze wyróżniki stylu.

Z naszego artykułu dowiesz się:

  • Jak wyglądały meble lat 90?
  • Dlaczego królowały wzorzyste tapety i boazeria?
  • Jak urządzano salon?
  • Jak wyglądała kuchnia w latach 90?
  • Jakie były najmodniejsze trendy?
  • Jak współcześnie urządzić wnętrze w stylu lat 90?

Black Red White, kolekcja Bawaria

W latach 90. Polacy na potęgę zaczęli wyposażać swoje wnętrza w nowe, lepsze (najlepiej zagraniczne) meble i dekoracje. Pozbywali się przy tym wszystkiego, co przypominało im niedawne czasy niedostatku. Liczyła się wielkość, kolor oraz faktura, czyli wszystko co stawało w opozycji do szarych czasów komunizmu.

Inspirację stanowiła głównie telewizja. Podglądając wnętrza Lubiczów i Carringtonów, wszyscy marzyli, aby ich mieszkania przynajmniej w połowie przypominały te z Zachodu. Współcześni kreatorzy wnętrz coraz chętniej sięgają po rozwiązania, które królowały w polskich domach w tamtych czasach. Meblościanki, wzorzyste wypoczynki i stoliki kawowe na wysoki połysk to tylko niektóre z nich. Popularne trendy wracają jednak w nowoczesnej i zreinterpretowanej odsłonie. Jak urządzić wnętrze w stylu lat 90? Warto zacząć od poznania głównych założeń i najważniejszych trendów lat 90!

Mieszkanie z lat 90. – wzorzyste tapety i boazeria

Lata 90. to czas bloków z wielkiej płyty i klockowatych domów jednorodzinnych. Po okresie szarego PRL-u Polacy zapragnęli nowoczesnych i kolorowych akcentów, które nie zawsze wizualnie ze sobą współgrały. Nie chodziło tu jednak o spójność. Wręcz przeciwnie. Bogactwo faktur i kolorów zachwycało swoją różnorodnością, przez co Polacy stawiali często na dość odważne aranżacje.

Na ścianach często dominowała boazeria, a sufity pokryte były styropianowymi panelami tzw. kasetonami. Przy żyrandolach z wiatrakami lub imitującymi kryształy detalami, montowane były rozety, a w narożnikach ozdobne listwy. Na ławach ustawiano lampy z kolorowymi plastikowymi kloszami. Wprowadzenie dodatkowego oświetlenia pozwalało uzyskać przytulne i stylowe wnętrze oraz dawało poczucie zabawy z aranżacją.

LAMPA CONNOR

PLAFON ANTILA

Popularne było również wyklejanie ścian połyskującymi tapetami w wyraziste kwiatowe wzory lub malowanie ich na intensywny kolor (głównie zielony, niebieski lub fioletowy). Często były to wszystkie ściany w danym wnętrzu, niezależnie od jego wielkości czy ilości światła. Mieszkania często również z rozmachem dekorowano rozłożystymi gatunkami roślin doniczkowych.

W małych wnętrzach, dla zaoszczędzenia przestrzeni, montowano drzwi harmonijkowe. Były praktycznie niewidoczne, nie blokowały wąskich przejść i pozwalały na większą swobodą podczas ustawiania mebli. Wykorzystywano je m.in w kuchni, przedpokoju, łazience i między pokojami. Ich sporą wadą był jednak hałas, który towarzyszył ich otwieraniu i zamykaniu. W oknach wnętrz z lat 90. zamontowane pomiędzy szybami były głównie żaluzje wykonane z aluminiowych listewek w różnych wersjach kolorystycznych. Na początku miały one biały kolor, z czasem zaczęły pojawiać się także bardziej odważne propozycje. Dobierając ich kolorystykę do podłóg i mebli, otrzymywaliśmy spójną aranżację wnętrza.

Dużą rolę odgrywały także stylowe dodatki jak modne plakaty, wiszące zegary ścienne czy lustra, które chętnie wieszano nad stołem. Nieodłącznym elementem aranżacji w stylu lat 90 były także grube dywany i wykładziny, którymi często wykładano całą powierzchnię podłogi. Podobnie jak w przypadku ścian nie unikano tu mocnych kolorów i wyrazistych wzorów, wśród których królowały motywy orientalne, kwiatowe lub geometryczne.

 

Mieszkanie: lata 90. triumfem ławy i kompletów wypoczynkowych

Jednym z głównych elementów wyposażenia był ustawiony w centralnym miejscu wypoczynek. W niektórych domach był to zestaw składający się z wzorzystej kanapy bądź narożnika i foteli. Niektóre modele, zwłaszcza w bardziej majętnych domach, wykonane były ze skóry. Meble były duże i zapewniały wygodny odpoczynek.

Pomiędzy meblami koniecznie musiała znaleźć się rozkładana ława (tzw. ławostół) lub stolik wykonany na wysoki połysk. Cały zestaw ustawiony był na wzorzystym dywanie w geometryczne lub kwiatowe motywy.

ŁAWA NATALIA

ŁAWOSTÓŁ KENT

Czy jakiekolwiek cechy charakterystyczne designu polskiego z lat 90. Przetrwały do dziś? Coraz częściej w nowoczesnych salonach można spotkać śmiałe połączenie faktur i wzorów. Do łask wracają także meble na wysoki połysk oraz sofy i fotele o wyrazistych barwach.

Coraz bardziej popularne staje się również ustawianie żywych roślin oraz wykorzystywanie wzorzystych wykładzin. Warto wspomnieć również o stylu grandmillenial, który chętnie czerpie z mieszkań starszych pokoleń – również tych z lat 90.

SOFA ARLES

Eklektyczny wystrój wnętrz — lata 90. od kuchni

W kuchniach stare kredensy wymieniono na bogato zdobione zestawy mebli kuchennych. W ich skład wchodziły m.in. szafki wiszące i stojące. Za szklanych drzwiczek królowały naczynia wykonane z duralexu. Na podłogach w kuchni i na przedpokoju układano linoleum, a w pozostałych pokojach – wykładziny. We wnętrzach pojawiała się również wiklina w postaci koszyczków na kuchennych szafkach, kwietników ustawianych na podłodze i wieszanych na ścianach i gazetowników.

SENSO KITCHENS – SENTIMA – TUZIN RÓŻ

Nieśmiertelne trendy — lata 90.

Przeglądając wystrój wnętrz z lat 90., nie możemy pominąć prawdziwych „aranżacyjnych szlagierów” tego okresu. Jednym z nich była praktyczna meblościanka (najczęściej w ciemnym kolorze) z lakierowanego drewna i z charakterystycznymi przesuwanymi, szklanymi drzwiczkami.

Hitem były gabloty, czyli wysunięty przed front całego zestawu moduł witryny z charakterystycznym przeszkleniem. Ten element wyposażenia był obecny w niemal każdym mieszkaniu w latach 90.

Jego największą zaletą była funkcjonalność. Mebel mógł pomieścić książki, ubrania, dekoracje i codzienne akcesoria. Większość meblościanek posiadała również dodatkowe miejsce dedykowanie specjalnie pod magnetowid, wieżę stereo i telewizor. Dzięki temu możliwe było subtelne wkomponowanie sprzętów w całe wnętrze.

Kolejną zaletą mebla był wbudowany barek, zazwyczaj zamykany na klucz. Służył do przechowywania alkoholi, słodyczy, a czasem nawet – ważnych dokumentów.

Wracamy do designu lat 90.

Dziś idea mebli zajmujących całą powierzchnię ściany wraca. Nowoczesne meblościanki różnią się jednak nieco od pierwowzoru. To zazwyczaj ergonomiczne i funkcjonalne meble systemowe, połączone z kilku prostych modułów, które możesz dowolnie ze sobą zestawiać. A zamiast zamkniętych gablot, dominują półki otwarte.

Współczesne meblościanki możesz zamontować w salonie, sypialni, a nawet w biurze. Z łatwością zastąpią regał czy biblioteczkę. Taki typ rozwiązania jest szczególnie polecany do wnętrz o małym metrażu, np. w kawalerkach.

Drewniane meble z kolekcji Natalia w połączeniu z zielenią tworzą niezwykle zgrany duet

Drewniane meble z kolekcji KENT i NATALIA w połączeniu z zielenią tworzą niezwykle zgrany duet

Pamiętasz boazerię, która dominowała w polskich domach? Współcześnie drewniane wykończenia można przemycić do wnętrza np. poprzez drewniane drzwi wewnętrzne. Świetnym pomysłem jest także połączenie tego materiału z metalem. Takie zestawienie każdej przestrzeni nada klasycznego i przy tym gustownego wyglądu. Postaw również na drewnie podłogi!

Styl lat 90. to również oryginalne dodatki, np. kryształowe wazony i klasyczne serwetki umieszczane na kawowych stolikach lub pod telewizorem. Nie sposób o nich zapomnieć! Co ważne, tego typu akcenty powracają dziś na salony. Pamiętaj jednak, aby dopasować takie dekoracje do całości aranżacji. Wówczas doskonale spełnią swoją rolę i podkreślą charakter wnętrza.

Przez ostatnie lata przez polskie domy przewinęło się wiele modnych stylów i tendencji w aranżacji przestrzeni. W spełnieniu marzeń o stylowym wnętrzu pomagały sklepy Black Red White. W tym roku zapraszamy do wspólnego świętowania naszych trzydziestych urodzin!