Przejdź do sklepu brw.pl

Najlepszy toster… czyli jaki?

Czytaj
5.10.2020

Najlepszy toster… czyli jaki?

Pyszne śniadanie z grzankami, pożywne tosty na ciepło, gdy wracasz po ciężkim dniu z pracy, pomysłowe słodkie przekąski dla dzieci… czy wiesz, że toster w kuchni to urządzenie, które pozwoli Ci na o wiele więcej, niż tylko podgrzanie pieczywa? Jaki toster wybrać, by opiekanie pieczywa było proste i efektywne? Istnieje całkiem sporo propozycji z rozbudowanymi funkcjami. Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się wszystkiego: droższy, czy tańszy? Plastikowy, czy ze stali nierdzewnej? Sprawdź, jaki toster kupić do kuchni, by był funkcjonalny, a zarazem stylowy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jaka jest różnica pomiędzy tosterem a opiekaczem?
  • Jaki toster wybrać?
  • Co można przygotować w tosterze?

 

Toster – niezbędny sprzęt w każdej polskiej kuchni?

Toster kojarzy się większości z nas z urządzeniem, który błyskawicznie zamienia kromki z chlebem i serem w pyszną przekąskę na ciepło. Jakie jeszcze inne potrawy zdarza Ci się przygotowywać w tosterze? Jeśli tak jak większość Polaków – ograniczasz się wyłącznie do tego jednego zastosowania – najwyższa pora przekonać się, co jeszcze potrafi dobry toster. Bo chociaż należy on do podstawowych sprzętów z kategorii małego AGD i znajduje się w niemal każdej kuchni – przeważnie nie korzystamy w pełni z jego możliwości.

Jaki toster kupić, by służył Twoim domownikom? Odpowiedź zależy oczywiście od Twoich potrzeb i preferencji. Warto jednak przed zakupem przyjrzeć się bliżej dostępnym na rynku modelom. Ich design i funkcjonalność daje naprawdę spory wybór.

Toster czy opiekacz – w czym tkwi różnica?

Jaki toster wybrać? Pierwszym dylematem, z którym z pewnością zetkniesz się przy zakupie, jest wybór pomiędzy tosterem a opiekaczem. Wiele osób traktuje te określenia jako synonimy i używając ich, ma na myśli jedno i to samo urządzenie. Faktem jest natomiast, że toster i opiekacz nie są tożsame – i choć obydwa służą do podgrzewania (opiekania) pieczywa, to jednak znacząco się od siebie różnią. Obydwa urządzenia inaczej wyglądają, inaczej działają, a także mają całkiem inne możliwości, jeśli chodzi o przygotowywanie kanapek (tostów, grzanek).

Toster to urządzenie, którego zadaniem jest stworzenie grzanki – ciepłej i chrupkiej kromki pieczywa. W urządzeniu tym chleb umieszczany jest i podgrzewany w pozycji pionowej. Po wyjęciu ciepłej grzanki z tostera można umieścić na niej dowolne dodatki, np. masło, ser, dżem, wędlinę itp. W tosterze nie umieszczamy jednak tych składników – w związku z czym nie zapiekają się one we wnętrzu tosta, tak jak ma to miejsce w przypadku opiekacza.

 

Opiekacz z kolei bywa potocznie nazywany także sandwicherem. W jego wnętrzu umieszczamy poziomo tosta wraz z jego zawartością (czyli złożoną z dwóch kromek pieczywa tostowego kanapkę z dodatkami). to właśnie opiekacz może posłużyć do przygotowania wielu innych smakołyków na ciepło – nie tylko klasycznych tostów.

Jaki toster wybrać? Przydatne funkcje, które ułatwią Ci gotowanie!

Jak już wiesz, dobry toster to nie tylko urządzenia do podgrzewania bułek i chleba. Prosty i tani toster będzie służyć tylko do jednej rzeczy, jednak zaawansowane urządzenie przyda się do wielu innych:

  • Automatyczne centrowanie pieczywa – jakkolwiek dziwnie nie brzmi nazwa tej funkcji, jest naprawdę przydatna. Sprawia, że niezależnie od kształtu, opiekane pieczywo jest zawsze opieczone równomiernie. To oznacza, że toster z tą funkcją nadaje się do opiekania bułek, chleba zwykłego i kwadratowego chleba tostowego.
  • Funkcja rozmrażania. Dzięki funkcji rozmrażania jesteśmy w stanie w krótkim czasie uzyskać świeże i chrupiące pieczywo. Funkcja rozmrażania przydatna jest dla tych, którzy mrożą chleb i bułki, chcąc zachować ich przydatność na dłużej. Jeśli zatem zastanawiasz się, jaki toster wybrać, a zdarza Ci się mrozić chleb, toster z tą funkcją jest właśnie dla Ciebie!
  • Automatyczne wyłączanie. Spalone grzanki to nic przyjemnego, a standardowy toster czasem takie wypluwa. Dlatego przydaje się elektroniczny regulator pieczenia i funkcja automatycznego wyłączania, dzięki której tosty zawsze będą wypieczone w punkt.
  • Funkcja podgrzewania. Bo przecież jeśli nie zjemy zapiekanych kanapek od razu, wskazane jest ich późniejsze podgrzanie. Ta funkcja w tym pomoże.

Dobrze również, jeśli w tosterze jest osobna tacka na okruchy, która ułatwia zachowanie porządku, a także ruszt do podgrzewania bułek. Praktycznie uzupełnia funkcje rozmrażania, podgrzewania i centrowania pieczywa.

Co potrafi dobry toster, czyli nie tylko grzanki z serem

Jeśli zainwestujesz w najlepszy toster to – przy odpowiedniej organizacji w Twojej kuchni – już nigdy nie zdarzy Ci się wyrzucić pieczywa. Dlaczego? Ponieważ toster pozwoli Ci w sprytny sposób przetworzyć wszystkie resztki (nie tylko chleba tostowego), które nie nadają się do spożycia w standardowy sposób. Suche i czerstwe kromki to idealny materiał nie tylko na grzanki i sucharki do chrupania.

RADA MISTRZÓW BLACK RED WHITE: Masz wrażenie, że chleb w Twoim domu bardzo szybko wysycha? Problem może leżeć w jego niewłaściwym przechowywaniu. Więcej porad na ten temat znajdziesz w artykule “Jaki chlebak wybrać?”.

Dobry toster pozwoli Ci także niemal błyskawicznie przygotować grzanki do zup i sosów (pokrój lub pokrusz zwykłą grzankę na drobne kawałki). Grzanki nie tylko doskonale się prezentują jako “posypka” – ale są również doskonałym “wypełniaczem” zupy-kremu. Istnieje wiele przepisów (np. zupa cebulowa czy chlebowa), które pozwolą Ci w sprytny sposób wykorzystać resztki suchego pieczywa, obrobione za pomocą tostera.

Jak wybrać toster, gdy preferujesz kuchnię zero waste? Jeśli mrozisz pieczywo, wybierz model posiadający funkcję odmrażania lub specjalną kratkę umieszczaną nad miejscem do wkładania grzanek – pozwoli Ci to w błyskawiczny sposób odmrozić pieczywo po wyjęciu z zamrażarki. W ten sposób możesz bezresztkowo przechowywać i wykorzystywać nie tylko chleb, ale i bułki, słodkie wypieki, ciasta itp. Większość z nich bez problemu nadaje się do mrożenia i nie traci na jakości po odgrzaniu w dobrym tosterze.

Różowy toster Sencor
Różowy toster Sencor

 

Jednak nawet najlepszy toster nie daje takiego pola do popisu jak opiekacz. Faktem jest, że w kuchni warto posiadać oba te urządzenia. Jednak dopiero opiekacz pozwala Ci przygotowywać szereg rozmaitych przekąsek na ciepło, takich jak np.:

  • klasyczne tosty (sandwiche) z opiekacza z dowolnymi dodatkami,
  • kanapki z opiekacza w wersji na słodko,
  • zapiekane naleśniki,
  • tortillę z opiekacza,
  • Jajka sadzone i omlety z opiekacza z dowolnymi dodatkami,
  • jajka sadzone w chlebie (tost z jajkiem),
  • domowe hot-dogi i hamburgery z opiekacza,
  • domowe gofry,
  • panini z opiekacza,
  • “grillowane” sery (np. oscpek) i inne przysmaki na ciepło.

Jak widzisz, dobry toster lub opiekacz to naprawdę wielozadaniowe urządzenie!

Brakuje Ci pomysłów na śniadania i przekąski dla siebie i najbliższych? Konieczne sprawdź nasz artykuł “Jak pysznie rozpocząć dzień? 6 szybkich i zdrowych przepisów na śniadanie”.

Jaki toster kupić do domu?

Znając już różnicę pomiędzy tosterem a opiekaczem, z pewnością łatwiej będzie Ci podjąć decyzję o zakupie. Jaki toster wybrać i czym się kierować? Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, ile osób i jak często będzie korzystało z tostera (opiekacza) oraz… jaki kolor najlepiej pasuje do Twojej kuchni! W ostatnich latach na rynku mamy bowiem ogromny wybór modeli we wszystkich kolorach tęczy, dzięki czemu nie musimy już ograniczać się do monochromatycznych sprzętów w odcieniach czerni, bieli i szarości.

W ofercie BRW online znajdziesz choćby obszerną gamę produktów z kategorii małego kuchennego AGD marki Sencor, które dostępnie są w wielu wersjach kolorystycznych. Możesz więc wybrać dla siebie najlepszy toster w kolorze niebieskim, fioletowym, różowym i wielu innych. Stylowe tostery posiadają eleganckie, metaliczne wykończenie, które nadaje im luksusowego charakteru.

Inne przydatne funkcje, które powinien posiadać dobry toster, to np.:

  • funkcja dogrzewania/ odgrzewania lub rozmrażania pieczywa,
  • możliwość opiekania kromek różnej grubości,
  • timer elektroniczny z możliwością regulacji czasu opiekania
  • funkcje zapewniające łatwe czyszczenie i usuwanie okruchów (np. umieszczona na spodzie tostera taca wysuwana za pomocą przycisku).

Dobry toster to nie wszystko. Kuchenne AGD w komplecie

Jaki toster wybrać? Taki, który pasuje do pozostałych urządzeń AGD w Twojej kuchni! Sprzęty, które wykorzystujesz na co dzień (np. czajnik, blender itp.) nie tylko pełnią funkcje praktyczne, ale również mogą stanowić stylową ozdobę Twojej kuchni. Decydując się na jeden kolor, osiągniesz spójność z swojej aranżacji. Sprzęty mogą zarówno wpasowywać się w dominującą kolorystykę Twojego pomieszczenia, jak i w przemyślany sposób z nią kontrastować.