Przejdź do sklepu brw.pl

Salon w stylu japandi: niech zagości minimalizm!

Czytaj
19.08.2021

Salon w stylu japandi: niech zagości minimalizm!

Już kilka lat temu w europejskich domach zagościł na dobre styl skandynawski. Pokochaliśmy przytulne i jasne wnętrza, tworzone w zgodzie z filozofią hygge. Jednak coraz częściej spotykamy się z mało wcześniej znanym stylem japandi, który ze Skandynawią także ma wiele wspólnego. Jest bowiem doskonałym połączeniem stylu skandynawskiego ze stylem japońskim. Jak urządzić wnętrze w duchu japandi? Sprawdź!

styl japandi

Wnętrza w stylu japandi – jak wyglądają?

Japandi to styl, który czerpie bardzo wiele ze stylu skandynawskiego, czyli scandi. Bardzo ważna jest tutaj duża ilość światła, także tego naturalnego, ale również przytulność i funkcjonalność. Nie sposób jednak pominąć minimalizmu, bo to głównie na nim trend japandi się opiera. Nie znajdziemy tu przypadkowych mebli i zbędnych dekoracji. Króluje tu prostota i czystość formy.

Jedną z cech rozpoznawczych stylu japońskiego są naturalne tkaniny a także duża ilość drewna, głównie szlachetnego. Stanowi ono zarówno bazę, jak i tło dla pięknych i prostych dodatków, inspirowanych naturą. Co ciekawe, drewno najczęściej znajduje swoje miejsce na ścianach, natomiast na podłodze układane są miękkie i przytulne wykładziny, dzięki którym wnętrze wydaje się jeszcze cieplejsze, choć nadal proste, wizualnie lekkie i nienachalne.

Styl japandi: salon, w którym toczy się życie

Sztuka urządzania wnętrz w japońskim stylu polega przede wszystkim na umiejętności wykorzystywania naturalnych materiałów oraz rzeczy, które już posiadamy. Bardzo ważne jest, by umieć doceniać znaczenie rzeczy z przeszłości, a także przypisywać im nowe funkcje. Jeśli planujesz wprowadzić ten styl do swojego salonu, pamiętaj – we wnętrzu japandi nie wszystko musi być nowe. Czasem wystarczy odrobina kreatywności, by sprawić, że stara szafa albo stary kredens będzie największą ozdobą salonu. Co więcej, leciwe meble najczęściej odwołują się do jakiejś historii z przeszłości, są czegoś częścią. Pozostawienie ich w domu może być piękną kontynuacją tej opowieści lub nadaniem jej ważnego w naszym życiu znaczenia.

>>Poznaj styl japandi! Zobacz nasz przegląd dodatków, tekstyliów i oświetlenia!

Naturalne materiały – sedno japandi

Wnętrze w stylu japandi składa się z naturalnych materiałów. Są one zarówno jego rdzeniem, jak i uzupełnieniem. Wykorzystaj to, jeśli chcesz zaprosić japoński styl do swojego domu. Warto podkreślić, że nie tylko kolory są  ważne w urządzaniu wnętrza zgodnie ze stylem japandi. Liczą się również surowce. Próżno szukać tu sztuczności i wymuszonego stylu. Japandi stawia przede wszystkim na naturalność i autentyczność. Znajdziemy tu nawiązania do darów ziemi: drewna, gliny, pochodzących z natury tkanin. Wykończenie najczęściej stanowi wełna, len, a także skóra. To prosty sposób na to, by zyskać wnętrze do szpiku proste, prawdziwe i piękne.

Japandi w salonie łączy to, co w aranżacjach kochamy

W salonach nie bez powodu uwielbiamy styl skandynawski: jest stworzony do komfortowego odpoczynku w przyjemnych warunkach. Salon w stylu japandi to trochę zatrzymanie się w pół kroku.

Styl japandi określa także barwy, których warto użyć w przestrzeni salonu. Istotne jest łączenie zimnych i ciepłych kolorów, by zyskać wnętrze pełne,  kontrastowe, ale jednocześnie harmonijne. Królują kolory ziemi w połączeniu z głębokimi szarościami. Możesz dorzucić do nich odrobinę delikatnych pasteli, by przełamać surowość wnętrza i zadbać o jego przytulne wykończenie. Zauważ, że w salonie japandi pojawia się podobna paleta kolorystyczna, jak w salonie skandynawskim. Skoncentruj się zatem na stonowanych kolorach, akcenty mocnych barw odkładając na bok.

Dodatki – wabi-sabi, czyli siła niedoskonałości

Urządzając wnętrze japandi, musisz zwrócić szczególną uwagę na dodatki. Warto pamiętać, że to one dopełniają wygląd salonu i dzięki nim można zupełnie zmienić jego charakter. W stylu japońskim możesz odnaleźć bardzo wiele inspiracji płynących z natury, tak jest również w przypadku dodatków. Już na pierwszy rzut oka można dostrzec, że są niesymetryczne, czasem krzywe i przy tym… piękne. Z czego to wynika?

Wabi-sabi to japońska filozofia akceptacji niedoskonałości. Zgodnie z nią piękno możemy odnajdywać również w przedmiotach, których z pewnością nie możemy uznać za perfekcyjne. To dlatego mile widziane są tu choćby niesymetryczne i delikatnie pokrzywione talerze czy półmiski w kształcie liści, czyli proste nawiązanie do natury.

Ten styl i ta filozofia – podobnie jak hygge – wzięły się z potrzeby zaprzestania dążenia do doskonałości. Pozwala na to, by zaniechać prób ciągłej pogoni za perfekcją. Jest także odpowiedzią na stres, którego codziennie doświadczamy. Powolna nauka tego, że nie wszystko musi być idealne i doskonałe, ma przełożyć się na nasze zwykłe funkcjonowanie i zmianę podejścia do życia. Stylistyka japandi czerpie z tych idei pełnymi garściami.

We wnętrzach japandi dużo jest drewna, także wśród dodatków. Mogą to być różnego rodzaju lampy. Bardzo pożądane są także meble z wikliny i duże ilości żywych roślin. Pamiętaj jednak, że w stylu japandi warto postawić na minimalizm. Wszystkie elementy wyposażenia wnętrza powinny spełniać swoją funkcję.

Styl japandi w Twoim salonie – jak go urządzić?

Jeśli urządzasz swój salon, uwzględniając styl japandi, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim o wiele ważniejsze jest zatrzymywanie starych rzeczy, niż kupowanie nowych. Nastaw się na to, że niepotrzebne meble i dodatki znikną w słusznej sprawie – styl japandi zakłada bowiem organizowanie wnętrz prostych i funkcjonalnych. Staraj się dostrzec w rzeczach, które już posiadasz, ich historię. Zdecyduj, które z nich powinny z Tobą zostać, a które są kompletnie niepotrzebne.

Plan aranżacji wnętrz japandi: umiar, światło i rośliny

Stwórz plan, zgodnie z którym przeorganizujesz salonową przestrzeń. Twój projekt nie musi zakładać bardzo radykalnych zmian, pod warunkiem, że obecne wnętrze nie jest zagracone. Jeśli teraz Twój salon jest urządzony w duchu scandi, czeka Cię niewiele pracy.

Znajdź funkcje dla mebli i dodatków, które już posiadasz. Pozbądź się tych, które niepotrzebnie wypełniają przestrzeń. Zaplanuj zakupy, jeśli w Twoich wnętrzach zbyt mało jest natury. Rozważ wiklinowe meble, np. stolik i krzesła. Możesz je ocieplić przy użyciu delikatnego, lnianego lub wełnianego koca.

Doceń oświetlenie i jego rolę w danym wnętrzu. Lampy i żyrandole powinny być proste, stworzone z autentycznych materiałów, np. drewna. Jeśli tylko masz możliwość, wpuść do mieszkania jak najwięcej naturalnego światła. Wnętrza japandi są dobrze doświetlone.

Przeczytaj również o roli oświetlenia w stylu japandi!

Salon w stylu japandi powinien być przytulny. Najłatwiej ten efekt uzyskać, jeśli pojawią się w nim dekoracje w postaci żywych roślin. Łącz je z drewnianymi dodatkami, pamiętając o tym, by rezygnować ze zbędnych rzeczy. Bez trudu Twój salon otoczy wówczas spokój i harmonia.