Przejdź do sklepu brw.pl

W strefie kinomana – jak zaaranżować kącik telewizyjny?

Czytaj
20.05.2021

W strefie kinomana – jak zaaranżować kącik telewizyjny?

Współczesne realia sprawiają, że w wielu domach nowoczesna elektronika staje się ważnym elementem wyposażenia. Dziś sprzęty takie jak telewizor muszą nie tylko zapewniać rozrywkę, ale również zgrywać się z resztą wystroju wnętrza. Z tego powodu coraz chętniej szukamy sposobów na zaaranżowanie komfortowego i estetycznego kącika telewizyjnego, w którym miło spędzimy czas z całą rodziną. Jak stworzyć wygodną i stylową strefę kinomana i czego nie może w niej zabraknąć? Zapraszamy do lektury!

Kącik telewizyjny

O czym pamiętać przed urządzeniem kącika telewizyjnego?

Zanim wybierzesz się na zakupy w celu nabycia odpowiedniej zabudowy pod sprzęt RTV, przemyśl, w jaki sposób wkomponujesz kącik kinowy w aranżację salonu. I nie chodzi tu tylko o kwestie stylistyczne, ale również o techniczne aspekty urządzania strefy telewizyjnej.

Jeśli dopiero stoisz przed decyzją o wyborze telewizora, swój projekt zacznij właśnie od tego. Rozmiar urządzenia oraz jego umiejscowienie (a więc i możliwości montażowe) mają kluczowe znaczenie w ustaleniu odległości sprzętu od kanapy czy narożnika, a co za tym idzie – zaplanowania wielkości i granic całej strefy telewizyjnej w pokoju dziennym.

Przestrzeń, w której zasiadać będą domownicy, musi zapewnić każdemu maksymalny komfort oglądania istotny chociażby ze względów zdrowotnych. Ważne, by – szczególnie podczas dłuższych seansów – zachować prawidłową postawę ciała i móc bez problemu dostrzec wszystko, co dzieje się na ekranie. W jakiej odległości od wypoczynku umieścić zatem telewizor? Zasadniczo im większy rozmiar sprzętu, tym większy dystans powinien dzielić oglądających od ekranu. Dla 48 cali będą to ok. 193 centymetry, dla 55 cali – ok.  231 centymetrów, natomiast dla 65 cali – 273 centymetry. Dla pomieszczenia o niewielkim metrażu rozsądniej jest wybrać mniejszy telewizor i odwrotnieprzestronny salon to doskonałe miejsce na duże kino domowe.

Kącik telewizyjny - aranżacja
Meble do pokoju dziennego z kolekcji Forn

Co równie istotne, ekran telewizora musi znajdować się na linii wzroku osób siedzących na kanapie, tak, by nie musiały one zadzierać głów ani zbytnio się pochylać. Jeśli więc zamierzasz umieścić urządzenie na ścianie w salonie, uważaj, by nie było ono zawieszone zbyt wysoko.

Wielkość odbiornika wpłynie również na rozmiar szafki RTV. Powinna być nieco szersza niż ekran telewizora, nie tylko ze względu na większą stabilność, ale również zachowanie odpowiednich proporcji mających wpływ na design zaaranżowanego kącika.

Pomysły na kącik telewizyjny w salonie

Stworzenie kącika telewizyjnego możliwe jest we wnętrzu każdego rodzaju. Współczesne projekty i aranżacje pozwalają urządzić modny kącik zarówno w salonie połączonym z kuchnią i jadalnią, jak i pokoju dziennym przechodnim czy ogromnym salonie zajmującym cały parter domu. Różnorodność dostępnych rozwiązań sprawia, że z pewnością znajdziesz inspiracje dla siebie.

W przypadku wnętrz urządzanych od zera dobrze jest wybrać komplet mebli z tej samej kolekcji – wówczas aranżacja zachowuje spójność, a sam kącik telewizyjny jest doskonale wkomponowany w salon. Z uwagi na to, jak ostatecznie powinna prezentować się przestrzeń wokół telewizora, dobry wybór stanowią meble o prostym designie. Geometryczne bryły o gładkich frontach nie będą odciągać uwagi od tego, co dzieje się na ekranie i tym samym wprowadzać chaosu w postaci różnych rozpraszaczy czy przypadkowych elementów.

Ciekawym pomysłem na kącik telewizyjny, który w naturalny sposób uzupełnia salon, może być wykorzystanie mebli w stylu nowoczesnym. Połyskująca biel i zaokrąglone krawędzie brył stworzą ciekawy kontrast z odznaczającymi się elementami takimi jak telewizor i dodatki w ciemnych kolorach.

1. Miejsce na telewizor

Aby salon oraz znajdujący się w nim kącik telewizyjny były zaprojektowane w sposób kompletny i praktyczny, należy uwzględnić w ich planie kilka najważniejszych elementów. Pierwszym z nich jest odpowiednie miejsce na telewizor. Aranżacja ściany, na której będzie umieszczony sprzęt, musi być nie tylko estetyczna i harmonijna, ale też funkcjonalna.

Przestronne wnętrza stwarzają możliwość sięgnięcia po kompleksowe rozwiązania. Rozbudowana meblościanka zapewni dużo miejsca zarówno na odbiornik telewizyjny, jak i różnego rodzaju urządzenia – odtwarzacz multimedialny czy dekoder. Liczne półki i szafki wchodzące w skład tego rodzaju zabudowy pozwolą też na przechowywanie książek, dokumentów, naczyń i dekoracji.

Inną opcją, która cieszy się dużą popularnością, jest szafka RTV. Kompaktowy mebel nada się do mniejszych wnętrz, w których trudno byłoby wygospodarować wolne miejsce na całej ścianie. Nowoczesne modele szafek skonstruowane są w taki sposób, by zapewniać odpowiednią cyrkulację powietrza oraz sprytnie ukrywać nieestetyczną plątaninę kabli. Znajdziesz w nich również szuflady i wąskie półki, na których można poukładać czasopisma, płyty DVD lub rzeczy osobiste.

Co w przypadku, w którym Twój telewizor montowany jest na ścianie? Najnowsze modele telewizorów są całkowicie płaskie i nie posiadają wielu problematycznych kabli. Jeśli Twój wybór padł właśnie na taki egzemplarz, możesz pokusić się o zrezygnowanie z kupna specjalnych szafek pod sprzęt RTV lub meblościanki. Minimalistyczny ekran w dekoracyjnej oprawie z powodzeniem możesz zawiesić nad komodą, na której poukładasz pamiątki lub kwiaty.

2. Strefa wypoczynkowa

Miłe spędzanie czasu w nowo urządzonym kąciku rozrywki zagwarantuje Ci wygodny komplet wypoczynkowy. Jeżeli posiadasz duży salon, postaw na narożnik, który umożliwi podział wnętrza na widoczne strefy i oddzielenie części telewizyjnej od jadalnianej. Narożnik to dobry wybór dla dużych rodzin – tego rodzaju mebel bez problemu pomieści większą liczbę osób. Meble tego rodzaju występują w różnych rozmiarach i konfiguracjach. Ciekawą opcją dla kinomanów lubiących liczne towarzystwo będą narożniki modułowe, które można dowolnie rozbudowywać w zależności od potrzeb.

Najbardziej odpowiednim zestawem do mniejszych wnętrz jest sofa w komplecie z fotelem lub miękkim pufem. Dla urozmaicenia kącika telewizyjnego wybierz meble tapicerowane w różnych, wyrazistych kolorach – stworzą ciekawy kontrast ze stonowanym wybarwieniem witryn, komód i szafek.

Zwolennikom podjadania podczas filmowych seansów z pewnością przypadną do gustu meble wypoczynkowe pokryte tkaniną łatwoczyszczącą. To świetna propozycja dla łasuchów oraz rodziców małych dzieci, którzy nie chcą, aby plama po keczupie czy przypadkowo rozlany sok spędzały im sen z powiek.

Poznaj tkaniny łatwoczyszczące, dzięki którym pożegnasz plamy na dobre >>

3. Wygodny stolik

Seans filmowy to jedna z tych rozrywek, w czasie których nie może zabraknąć smacznych przekąsek. Dobrze zatem, aby kącik telewizyjny uwzględniał również obecność ławy, stolika kawowego lub niewielkiego stolika pomocniczego, na których można postawić napoje, miskę z popcornem czy ciepłe zakąski. Pamiętaj, że stolik powinien stylistycznie pasować do reszty wyposażenia. Salon w urządzony w estetyce scandi to odpowiednia przestrzeń dla lekkich stolików w jasnych odcieniach, natomiast salon nowoczesny – dla odważnych projektów o futurystycznym designie.

4. Oświetlenie w kąciku telewizyjnym

Oświetlenie w kąciku telewizyjnym pełni ważną funkcję – pozwala dobrze widzieć oglądany obraz bez konieczności mrużenia oczu i wytężania wzroku. Dlatego już na etapie, w którym przygotowywany jest projekt strefy telewizyjnej, warto uwzględnić kwestię odpowiedniego jej naświetlenia. Należy jednak pamiętać o drugiej stronie medalu. Jasny salon za dnia może postawić Cię przed koniecznością zaciągnięcia rolet lub zasłon podczas oglądania telewizji. Dobrze jest uwzględnić również taką ewentualność.

W ciemnym pomieszczeniu oraz po zmroku w kąciku telewizyjnym przyda się lampa podłogowa. Wybierz model z regulacją, dzięki której zyskasz kontrolę nad kierunkiem padania światła oraz ustawisz je w komfortowy dla siebie sposób. Taki rodzaj oświetlenia stworzy odpowiedni nastrój, którego nie zagwarantuje Ci główna lampa sufitowa.

Jak wybrać odpowiednie oświetlenie do pokoju dziennego? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule: „Salon stylowo oświetlony„.

Funkcjonalny i stylowy kącik telewizyjny pozwoli Ci rozsiąść się wygodnie i czerpać jeszcze większą przyjemność z oglądania ulubionych filmów i seriali. Niezależnie od tego, czy będą to posiedzenia z całą rodziną czy też wieczorne seanse tylko we dwoje – możesz mieć pewność, że zyskają wyjątkową oprawę.