Dlaczego warto używać pokrowca na materac?

Czytaj
7.06.2020

Dlaczego warto używać pokrowca na materac?

Podczas zakupu materaca wiele osób sugeruje się jego wielkością, twardością i rodzajem wypełnienia. Pokrowiec na ogół jest tym elementem, któremu poświęcamy najmniej uwagi. Tymczasem to od niego w dużej mierze zależy jak długo i jak dobrze materac będzie nam służył. Dlaczego warto używać pokrowca na materac?

 

Wybranie odpowiedniego materaca do łatwych zadań nie należy. Gdy uda się już znaleźć model idealnie dopasowany do posiadanych potrzeb, szkoda by było, gdyby przedwcześnie stracił swoje właściwości lub uległ zniszczeniu. Nie dopuści do tego pokrowiec na materac.

 

Zalety korzystania z pokrowca na materac

Obecnie materace są sprzedawane w pakiecie wraz ze zdejmowanymi osłonami. Dzięki temu przestaliśmy kwestionować ich obecność. Nadal jednak mamy tendencję do niedoceniania pełnionej przez nie roli. Korzyści płynących ze stosowania pokrowców na materace jest wiele. Do tych najważniejszych należy:

 

1. Ochrona przed zabrudzeniem

Nie trzeba wiele, by zaplamić materac — wystarczy romantyczne śniadanie podane do łóżka lub drobna przekąska spożywana podczas czytania książki przed snem. Każdy z nas czasem funduje sobie taki luksus, tyle że w takiej sytuacji łatwo jest o plamy. Gdy na materacu znajduje się pokrowiec, to on przyjmie na siebie wszelkie nieczystości.

 

2. Ochrona przed wilgocią

Materace dosyć dobrze sobie radzą z odprowadzaniem potu, ale z większą ilością płynów mogą mieć problem. Wysuszenie mokrego materaca długo trwa, a z kolei leżenie na takim, który jest choćby trochę zawilgocony, nie przysłuży się Twojemu zdrowiu. Pokrowce na materace są wprowadzane także z myślą o takich „mokrych” wypadkach. Wchłaniają one nadmiar wilgoci, uniemożliwią jej przeniknięcie do głębszych warstw wypełnienia.

Zadaniem pokrowca jest również wspomaganie jego wentylacji. W tym celu wiele modeli wyposażonych jest we wstawki z dzianiny 3D ułatwiającej swobodną cyrkulację powietrza.

Materac 160 Lumnis Active z pokrowcem z taśmą 3D wszytą po bokach
Materac 160 Lumnis Active z pokrowcem z taśmą 3D wszytą po bokach

 

3. Ochrona przed osiadaniem zanieczyszczeń

Wielką bolączką wszystkich posiadaczy materacy jest utrzymanie ich w stanie higienicznej czystości. Każdego dnia gromadzi się na nich kurz, roztocza, bakterie, wirusy, grzyby i inne drobnoustroje chorobotwórcze. Naturalnie zabezpieczenie w postaci pokrowca na materac nie zwolni Cię z konieczności jego prania i czyszczenia. Jednak tego rodzaju osłona pozwoli Ci wykonywać te czynności znacznie rzadziej.

 

4. Ochrona przed deformacją

Pokrowiec zwiększy żywotność Twojego materaca, pozwoli Ci dłużej cieszyć się jego dobrą formą oraz korzystnym wyglądem. Jego miękkie wypełnienie będzie działało jak swego rodzaju amortyzator, przez co na powierzchni materaca nie dojdzie do powstania przetarć. Nie ulegnie on również odkształceniu.

Niektóre pokrowce na materac wypełnione są pianką termoelastyczną reagującą na nacisk oraz ciepło ludzkiego ciała, przez co miękko otulają je w czasie snu. Oprócz tego taka osłona będzie regulować twardość materaca, co jest o tyle dogodne, że czasem pomimo skrupulatnej selekcji zdarza się wybrać niewystarczająco sprężysty model.

Materac Arctica 160x200 z pokrowcem pikowanym pianką visco
Materac Arctica 160×200 z pokrowcem pikowanym pianką visco

 

Wybór pokrowca na materac: czym warto się kierować?

Najbardziej funkcjonalny będzie model z zamkiem błyskawicznym wszytym na całym obwodzie. Dzięki temu szybko go zdejmiesz i wrzucisz do pralki. Idealnie, jeśli będzie się nadawał się do prania w wyższych temperaturach (60oC), gdyż to one najskuteczniej niszczą drobnoustroje.

W czasie użytkowania pokrowiec na materac będzie odkurzany, prany, namaczany i to wielokrotnie. Wybrany przez Ciebie model powinien być na tyle mocny, by przetrwać wszystkie te zabiegi.

 

Pokrowce na materace produkowane są z rozmaitych materiałów. Wśród nich znajdują się:

  • poliester,
  • poliamid,
  • bawełna,
  • tencel,
  • lyocell,
  • wiskoza,
  • włókno bambusowe,
  •  kaszmir.

Każda z wymienionych tkanin cechuje się odmiennymi właściwościami. Włókna sztuczne gwarantują wykonanym z nich pokrowcom na materac większą trwałość i wytrzymałość. Dają one również uczucie chłodu, przez co świetnie sprawują się w czasie upałów. Osłony z poszyciem ze sztucznych tkanin są bardzo miłe w dotyku. To ważne, gdyż stanowią one pierwszą warstwę materaca, z którą kontakt ma nasze ciało.

Pokrowce na materac wytworzone z użyciem włókien naturalnych dobrze przepuszczają powietrze. Te z włókien bambusowych działają podobnie, a dodatkowo hamują namnażanie bakterii, podczas gdy te z tencelu i lyocellu sprawnie odparowują wilgoć.

Współcześnie pokrowce produkowane są z wykorzystaniem nowoczesnych technologii pozwalających na wzbogacenie tkanin o rozmaite dodatki. Mogą to być jony srebra, dzięki którym pokrowce na materace zyskują właściwości antybakteryjne, antygrzybicze oraz antystatyczne. Będą one także neutralizowały nieprzyjemne zapachy, a przy okazji stworzą środowisko bardzo przyjazne dla alergików.

Materac 80 Mimas Multi Silver z pokrowcem z jonami srebra
Materac 80 Mimas Multi Silver z pokrowcem z jonami srebra

 

Bierzesz pod uwagę możliwość wymiany materaca na nowszy, bardziej komfortowy model? Wybór ułatwi Ci nasz artykuł: „Jak wybrać materac?”. Wiele praktycznych wskazówek znajdziesz również w naszym poradniku.

 

Ochraniacz na materac: jeszcze większe bezpieczeństwo

Zdarza się tak, że mimo obecności pokrowca wskazane jest zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia. Znakomicie wywiąże się z tego zadania ochraniacz na materac.

Ochraniacz na materac 180 x 200
Ochraniacz na materac 180 x 200

 

Wnętrze ochraniaczy na materace wypełnione jest owatą, np. silikonową lub bawełnianą. Pikowania widoczne na ich powierzchni mają za zadanie niedopuszczenie do przemieszczania się tego lekkiego, puszystego wypełnienia.

Dostępne są także wodoodporne modele z poliuretanowym, nieprzemakającym spodem. Jeżeli łóżko potrzebuje dobrej izolacji przed wilgocią, warto sięgnąć po taką matę ochronną do zadań specjalnych. Może być to przydatne rozwiązanie np. dla seniorów.

Czytaj także: Jak urządzić mieszkanie dla seniora?

Podkład higieniczny wodoodporny 120x200 cm
Podkład higieniczny wodoodporny 120×200 cm

 

Ochraniacze na materace występują w różnych rozmiarach, przez co łatwo je dobrać do wielkości posiadanego łóżka.

W tak funkcjonalną osłonę warto zaopatrzyć się, gdy w domu jest osoba wymagająca troskliwej opieki — starsza lub przewlekle chora. Jeżeli zwierzęta śpią w łóżku, taka powłoka maskująca pomoże zachować je w należytej czystości.

Ochraniacze na materac znakomicie sprawdzają się na łóżkach małych dzieci, szczególnie w okresie, w którym oduczają się chodzenia w pieluchach.

Ochraniacz na materac to dobry wybór dla alergików
Ochraniacz na materac to dobry wybór dla alergików

 

Taki poręczny, zdejmowany ochraniacz zapewni zdrowy i spokojny sen osobom cierpiącym z powodu uczulenia na kurz oraz roztocza. Zwłaszcza gdy wraz z nim na ich łóżku pojawi się antyalergiczna kołdra i poduszka.

Komplet pościeli Flower
Komplet pościeli Flower

 

Reasumując, wysoka jakość Twojego snu to zasługa nie tylko solidnego łóżka ze stelażem oraz wygodnego materaca. Równie ważne jest jego wyposażenie, czyli takie elementy jak: kołdra, poduszka, a nawet bielizna pościelowa.

Atrakcyjny komplet pościeli zestawiony z pasującym do niego prześcieradłem sprawi, że z przyjemnością będziesz kłaść się do snu. Pościel trudno nazwać dekoracją, ale nie da się ukryć, że gdy będzie ją zdobił ciekawy wzór, podkreśli ona indywidualny charakter aranżacji sypialni.

Zastanawiasz się, jak jeszcze może odmienić wygląd tego wnętrza? Przejrzyj przygotowane przez nas inspiracje. Może odkryjesz wśród nich pomysł, który zechcesz wcielić w życie?