Przejdź do sklepu brw.pl

Gdzie przechowywać rower?

Czytaj
23.04.2020

Gdzie przechowywać rower?

500 kalorii spalonych w godzinę, lepsza kondycja, większa wydolność oddechowa – to tylko kilka korzyści płynących z jazdy na rowerze. Minusy? Problem ze znalezieniem dobrego miejsca do przechowywania roweru. Gdzie można go „zaparkować”, aby nie zawadzał i zawsze był gotowy do przejażdżki? Podpowiadamy sposoby na przechowywanie roweru.

Rower w mieszkaniu nie jest najdogodniejszym rozwiązaniem, ale dla wielu osób jedynym dostępnym. Nie każdy przecież jest posiadaczem przestronnego domu z pomieszczeniami gospodarczymi, w których można przetrzymywać jednoślady w sposób komfortowy i pozbawiony ryzyka. Jak przechowywać rower w mieszkaniu? Podpowiadamy praktyczne rozwiązania oraz przedstawiamy garść…inspiracji na aranżację z rowerem w roli głównej!

Jak przechowywać rower w mieszkaniu?

Rower to nasz sprzymierzeniec w trosce o dobrą kondycję oraz niezastąpiony środek transportu. Z tych powodów każdy rowerzysta pragnie trzymać swojego dwukołowca w miejscu, w którym osoby postronne nie będą miały do niego dostępu, a wilgoć i niska temperatura nie wyrządzą mu szkody. Jako miejsce na przechowywanie roweru chętnie wybierany jest garaż, komórka lokatorska lub podziemny parking. Co jednak gdy nie dysponujemy taką powierzchnią? Możemy umieścić rower w mieszkaniu lub na klatce schodowej.

Rower składowany w mieszkaniu na pewno będzie dużo bardziej bezpieczny. Jednak, gdy ma ono ograniczony metraż, znalezienie odpowiedniego miejsca dla sprzętu o takich gabarytach może być sporym wyzwaniem. Gdzie trzymać rower w małym mieszkaniu, aby:

· nie utrudniał poruszania się,

· nie blokował dostępu do szaf oraz innych mebli,

· nie zniszczył ścian i podłogi,

· nie zepsuł estetyki aranżacji,

· nie przeszkadzał domownikom.

W artykule podpowiemy Ci kilka wartych rozważenia propozycji lokalizacji. Wybór miejsca na przechowywanie roweru oraz sposób jego ustawienia dopasuj od warunków panujących w Twoim lokum i posiadanych upodobań. Przed odstawieniem roweru na wybrane miejsce, zawsze pamiętaj aby dokładnie umyć ramę, tak aby rower nie pobrudził Twojego wnętrza.

Przechowywanie roweru w przedpokoju

Przedpokój znakomicie nadaje się przechowywania roweru. Stanowi on przestrzeń przejściową między wnętrzem mieszkania, a klatką schodową. Nie spędzasz w niej wolnego czasu – po prostu wchodzisz i wychodzisz. Bliskie sąsiedztwo drzwi wejściowych wybawi Cię od konieczności transportowania roweru przez całe mieszkanie, gdy zechcesz na nim pojeździć.

Jeśli korytarz ma spore rozmiary, znajdź niezagospodarowany, ustronny kąt. Może to być także skrawek wolnego miejsca przy jednej ze ścian. Rower po zakończonej jeździe będzie brudny. Czyszczenie go zaraz po powrocie do domu uchroni przedpokój przed zabłoceniem, ale na dłuższą metę będzie to bardzo uciążliwe. Poza tym, gdy oprzesz rower o ścianę, jest szansa, że nie tylko ją zabrudzisz, ale również porysujesz.

Bardzo przydatny w takiej sytuacji będzie stojak, który ustabilizuje rower. Dzięki niemu zyskasz pewność, że przy przypadkowym potrąceniu Twój ukochany jednoślad nie dozna uszczerbku, jak również nie zniszczy ściany.

W mniejszym przedpokoju możesz postawić na rower zawieszony na ścianie. Do tego celu w zupełności wystarczy wolny fragment ściany i odpowiedni uchwyt. Przecież rower w mieszkaniu wcale nie musi być ustawiony na podłodze Taka sztuczka sprawi, że nie będzie on ograniczał swobody ruchów, ale pozostanie tuż pod ręką – w gotowości na kolejną wyprawę. Wieszanie i zdejmowanie roweru powinno być maksymalnie wygodnie, dlatego instalując stelaż upewnij się, że wieszak ścienny znajduje się na wysokości rąk.

Podłogę pod rowerem – bez względu na sposób jego instalacji – zabezpiecz przy użyciu niewielkiego dywanika, tak aby koła lub rama nie porysowały i nie pobudziły podłogi. Ścianę możesz profilaktycznie pokryć zmywalną farbą bądź fragmentem pleksi. Dobrze sprawdzą się także tapety, które możesz myć wodą i wilgotną szmatką. Praktycznym wyborem będzie ciemny kolor ściany lub wielokolorowy wzór.

 

 

Niektórzy kolarze trzymają swoje rowery w szafach przesuwnych. Często montuje się je w korytarzu, gdzie służą do przechowywania wierzchnich okryć, butów, a także sprzętu sportowego. W odpowiednio wysokiej szafie możesz umieścić rower w pozycji stojącej na tylnym kole. Przesuwne drzwi sprawią, że rower nie będzie sportową dekoracją wnętrza, a Ty zawsze będziesz mieć do niego łatwy dostęp.

Rozważasz możliwość zainstalowania takiego mebla w swoim przedpokoju? Wybór właściwego modelu ułatwi Ci artykuł: „Jaka szafa do przedpokoju sprawdzi się najlepiej?”.

 

Rower w mieszkaniu jako element wzbogacający aranżację salonu

Niewielki metraż wymaga kreatywnego podejścia do aranżowania. Pokój dzienny nie wydaje się najlepszym miejscem do przechowywania roweru. No, chyba że zostanie on sprytnie wkomponowany w jego przestrzeń. Jak stworzyć stylową aranżację z wykorzystaniem roweru? Mamy dla Ciebie kilka ciekawych pomysłów.

 

KOLEKCJA ERLA oraz SOFA CLARC II

 

W salonie ze skosami, w miejscu spadu często pojawia się sofa. Wypełnienie tej przestrzeni wyższymi meblami byłoby bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwie. Możesz za taką kanapą umieścić kwiaty lub … rower. Jeśli skos jest duży, może uda się wygospodarować trochę miejsca na stojak dla niego?

Sofa w Twoim salonie znajduje się pod ścianą? Ona także sprawdzi się jako przesłona dla Twojego jednośladu. Dodatkowo możesz zawiesić nad nią kilka lekkich półek lub szafkę. Zrób to tak, aby spodnia część mebla znajdowała się tuż nad oparciem kanapy. Jeśli przytwierdzisz do niej uchwyt, zaczepiony w tym miejscu rower będzie niewidoczny dla domowników oraz odwiedzających was gości. Przy okazji będzie on należycie zabezpieczony, dzięki czemu nie uszkodzi ścian ani posadzki, a jednocześnie sam nie nabawi się nawet jednej rysy.

Jeżeli jesteś zapalonym cyklistą i pragniesz pochwalić się swoim rowerem, możesz uczynić go mocnym punktem aranżacji salonu. Wystarczy tylko, że efektownie go wyeksponujesz. Możesz także uczynić z roweru oryginalny stojak na kwiaty. Wystarczy, że na kierownicy zawiesisz wiklinowy kosz i wstawisz do niego ulubioną roślinę.

Tutaj także znajdzie zastosowanie uchwyt, dzięki któremu zamocujesz rower na jednej ze ścian. Aby był on lepiej widoczny, a sposób jego umiejscowienia nie wyglądał na przypadkowy, możesz tę ścianę pomalować kontrastowym kolorem, pokryć wzorzystą tapetą lub ozdobić naklejkami ściennymi. Rower w domu świetnie będzie prezentował się na tle ściany z cegły – surowej lub bielonej.

Zanim jednak złapiesz za pędzel, przeczytaj nasz artykuł: „9 błędów popełnianych podczas malowania ścian”.

 

KOLEKCJA BOCAGE

 

Uchwyty pozwalają na mocowanie jednośladów w dowolnej konfiguracji. Możesz umieścić rower pionowo np. wzdłuż regału z książkami. Twój pojazd może także wypełnić pustą ścianę nad kanapą, w miejscu, w którym zwyczajowo pojawia się galeria obrazów lub rodzinnych zdjęć.

 

Rower w domu: czy sypialnia to dobre miejsce?

Czasem sytuacja zmusza nas do sięgnięcia po niestandardowe rozwiązania. Jeśli sypialnia jest jedynym miejscem, w którym możesz przechowywać rower, niech tak będzie. Zadbaj, aby znalazł się on w ustronnym miejscu, by nikt nie zahaczył o niego podczas nocnej wędrówki do toalety.

Aranżacja sypialni z założenia powinna być nastawiona na relaks. Jeśli jednak musi pojawić się w niej rower, niech się na coś przyda. Gdy zaopatrzysz się w trenażer, zyskasz możliwość

jeżdżenia na nim przez cały rok! To rozwiązanie szczególnie docenią cykliści, którzy nie lubią przerw wymuszonych przez kapryśną aurę.

 

Rower na balkonie – oszczędność przestrzeni w mieszkaniu

Balkon to kolejne miejsce, w którym można trzymać rower. Musisz jednak postarać się o dobre zabezpieczenie dla swojego pojazdu np. pokrowiec, który osłoni go przed deszczem oraz ostrym słońcem. Nie będzie on konieczny, gdy balkon jest zadaszony.

W czasie zimy rower na balkonie to kiepski pomysł, gdyż mróz może go uszkodzić. Jeśli brakuje Ci miejsca w mieszkaniu, wraz z nadejściem pierwszych chłodów przenieś go do piwnicy lub garażu.

 

Przechowywanie roweru w piwnicy lub garażu

Konieczność regularnego wchodzenia i schodzenia do piwnicy to niezbyt kusząca perspektywa. Powodów jest kilka, ale jeden góruje nad pozostałymi. Jeśli rower nie znajduje się pod ręką, rzadko z niego korzystasz. Piwnica, podobnie jak i garaż, jest optymalnym rozwiązaniem na okres zimowy.

Przechowywanie roweru w takich schowkach bywa utrudnione przez inne sprzęty, które wrzucają do nich domownicy, gdy przestają z nich korzystać. Trzymanie roweru w takim chaosie może narazić go na szwank. Aby do tego nie dopuścić, rozpraw się z tym bałaganem. Pomogą Ci w tym praktyczne pojemniki do przechowywania.