Przejdź do sklepu brw.pl

Jak wybrać odpowiedni dywan? Garść porad

Czytaj
25.10.2020

Jak wybrać odpowiedni dywan? Garść porad

Zakup właściwego dywanu, szczególnie do większych pomieszczeń, może być znaczną inwestycją. Zły wybór to nie tylko strata pieniędzy, ale również ryzyko popsucia aranżacji i brak spodziewanego komfortu. Dlatego przed zakupem musisz dobrze zastanowić się, jaki dywan będzie pasował do wystroju i jakie funkcje ma pełnić w Twoim mieszkaniu.

jak wybrać dywan

 

Dywan to nie tylko ozdoba wnętrza. Pełni on różne praktyczne funkcje, jak np. wyciszenie mieszkania, co jest szczególnie istotne w blokach z wielkiej płyty. Poza tym duży dywan korzystnie wpływa na akustykę pomieszczenia, jak również świetnie izoluje od chłodnej podłogi, co docenisz zwłaszcza zimą i gdy przyjdą goście.

Dzięki niemu możesz też bardzo łatwo wyznaczyć strefy w większych pomieszczeniach (np. kuchni połączonej z salonem), a także uchronić nową podłogę przed zarysowaniem. Dla rodziców ważny będzie również fakt, że dywan zapewnia ciepło i komfort dziecku bawiącemu się na podłodze, a przy okazji… amortyzuje upadki raczkującego niemowlęcia.

dywan Rabbit
Cudownie miękki i przytulny dywan Rabbit

Jak dopasować dywan do wnętrza? Na to zwróć uwagę

Dobrze dobrany dywan jest w stanie sporo wnieść do wnętrza, wymieniliśmy już kilka najbardziej kluczowych argumentów, dla których warto go mieć. Zanim przejdziesz do wyboru konkretnego modelu, rozważ kilka rzeczy:

  • rozmiar dywanu – czasem decydujemy się dość pochopnie na dany rozmiar, bo wydaje nam się, że zapełnienie kawałka wolnej przestrzeni na podłodze jest wystarczająca. Warto jednak przemyśleć ten wybór. Czasem większy dywan, na którym staną poszczególne meble, również jest dobrym pomysłem. Opowiemy o tym w szczegółach niżej.
  • barwa dywanu – barwę dywanu zazwyczaj dobieramy do wnętrza. Idzie za tym oczywiście również wzór dywanu. To dobrze, jeśli jest on spójny z wnętrzem, jednak pamiętaj, w jaki sposób ta rzecz będzie eksploatowana. Jasny dywan pięknie wygląda, ale nie do końca sprawdzi się przy zwierzętach lub małych dzieciach. Ciemny dywan wprowadzi do salonu nutę elegancji, ale również może być trudny w utrzymaniu, bo wiele na nim widać. Wybierając dywan staraj się myśleć nie tylko o tym, by stanowił niebanalny wystrój, ale również by jak najdłużej służył w pożądanym stanie. Kolor dywanu jest tu kluczowy. Na szczęście kolorystyka dywanów jest tak szeroka, że z pewnością każdy amator aranżacji wnętrz znajdzie coś dla siebie.
  • kształt dywanu – okrągły dywan, czy dywan prostokątny? Wiele zależy od rodzaju i wielkości pomieszczenia, które urządzasz. Nie ograniczaj się jednak tylko do prostokątnego dywanu, czy klasycznego okręgu. W salonie czy sypialni możesz położyć dywan o kształcie np. sześciokąta lub dywan w nieregularnych kształtach.
  • styl dywanu – pożądane jest oczywiście dopasowanie go do charakteru wnętrza. Inny dywan położysz w salonie w stylu skandynawskim, a inny w stylu loftowym. Znaczenie ma nie tylko kolor, ale również materiał dywanu. Dobierz go do stylu wnętrza zwracając uwagę na wszystkie te czynniki.

S czy XL, czyli jak dobrać rozmiar dywanu?

Zbyt mały dywan będzie się podwijać w trakcie przesuwania mebli i zaburzy harmonię aranżacji, z kolei zbyt duży może wyglądać jak… wykładzina. W takim razie jaki dywan do salonu wybrać, żeby zachować właściwe proporcje we wnętrzu?

W dużym pomieszczeniu sprawdzi się zasada, według której meble powinny być w całości umieszczone na dywanie. Powinien on być na tyle duży, aby pomieścił kanapę, fotel i stolik kawowy, a w jadalni – stół z wszystkimi krzesłami.

Jeśli zatem nie wiesz, jak dobrać rozmiar dywanu, zmierz długość i szerokość strefy, w której znajdują się meble. Odległość krawędzi dywanu od ściany nie powinna być mniejsza niż 50 cm (90 cm w przypadku ściany z drzwiami).

Tej zasady lepiej nie stosować w mniejszych pomieszczeniach, gdyż wówczas dywan może przykryć zbyt dużą część podłogi. Jaki dywan do małego salonu będzie najlepszy? Otóż w tym przypadku dywan może sięgać jedynie do przednich nóg mebli (foteli i sofy). Dzięki temu domownikom i gościom nie będzie zimno w stopy, a jednocześnie dywan nie zaburzy proporcji we wnętrzu.

 

Jaki dywan do salonu – płaski czy z wysokim runem?

Obie opcje mają swoje zalety i wady, a na ostateczny wybór mają wpływ takie czynniki jak: wiek i zwyczaje domowników, regularność sprzątania czy styl wnętrza.

Jak dobrać dywan, jeśli masz małe dzieci? Rodzice doceniają zarówno runa płaskie, jak i długie (np. typu shaggy czy królik). Te pierwsze łatwo wyczyścić i nie można w nich zgubić drobnych zabawek (np. klocków), z kolei dywany o długim włosiu lepiej izolują od chłodnej podłogi, a plamy są na nich słabo widoczne. Niemniej jeśli w domu mieszka alergik, zdecydowanie lepszym wyborem będzie dywan z krótkim włosiem.

 

Jaki dobrać dywan w zależności od stylu pomieszczenia? Dywany o długim i puszystym runie pasują do wnętrz nowoczesnych, glamour i loftowych, z kolei te płaskie dobrze korespondują z aranżacjami bardziej tradycyjnymi (vintage, klasycznymi) oraz obfitującymi w naturalne akcenty (boho, skandynawskimi).

Ważne jest również miejsce docelowe. Jeśli dywan będzie ustawiony pod stołem, wówczas lepiej zrezygnować z długiego runa, które utrudniałoby odsunięcie krzeseł. Natomiast jeśli chcesz rozłożyć dywan tuż przy kanapie ze względu na zimną posadzkę, największy komfort dla stóp zapewni Ci dywan shaggy lub z włosem imitującym futro królika. Przeczytaj również: „Dywan do sypialni: trendy i porady”.

 

Sztuczny vs. naturalny – jak dobrać dywan, żeby nie żałować?

Przyjęło się, że wszystko, co naturalne, jest lepsze niż sztuczne. Niestety, nie w każdej sytuacji dywan z wełny czy bawełny będzie lepszy niż z tworzywa sztucznego.

Jaki dywan do salonu wybrać, jeśli zależy Ci na luksusowym wyglądzie i praktycznych właściwościach, takich jak izolacja termiczna, komfort i miękkość? Przy takich wymaganiach bezkonkurencyjne są dywany wełniane, które są zarówno prestiżową ozdobą wnętrza, jak i praktycznym dodatkiem dla domowników. Niestety, odradza się je alergikom, ponieważ stanowią pożywkę dla roztoczy i grzybów.

Jak dobrać dywan, gdy zależy Ci właściwościach antystatycznych, a także na nowoczesnym i naturalnym wyglądzie? W tej sytuacji weź pod uwagę dywany z bawełny, które nie przyciągają kurzu i świetnie prezentują się we wnętrzach zdominowanych przez naturalne elementy (np. skandynawskich, boho). Dywany bawełniane są z reguły dość cienkie i lekkie, co ułatwia ich przenoszenie czy pranie, jednak z drugiej strony – zwiększa to ich podatność na uszkodzenia.

Jaki dywan spełni Twoje oczekiwania, jeśli szukasz czegoś odpornego na blaknięcie i ścieranie, łatwego w czyszczeniu i przyjaznego dla alergików? Wszystkie te cechy mają dywany z tworzyw sztucznych (polipropylen, poliester, poliamid). W dodatku są one tańsze niż dywany z wełny, a dzięki technologiom uszlachetniającym (Het Set Frise) zapewniają porównywalną miękkość.

dywan thema
Polipropylenowy dywan Thema w stylu Vintage

 

Jak dobrać dywan do salonu, aby podkreślić styl aranżacji?

Puszysty o miękkim runie przypominającym futro królika? A może płaski w nowoczesny wzór? Kwestia tego, jak dobrać dywan do kanapy, podłogi i koloru ścian, może spędzać Ci sen z powiek. Nic dziwnego – wszak wybór jest ogromny, a salon… tylko jeden.

Chociaż wydawałoby się, że są już tylko wspomnieniem z przeszłości lub dodatkiem do przepastnych meblościanek, kolorowe dywany inspirowane tureckimi powracają na salony w wielkim stylu. Sprawdzają się szczególnie dobrze w nowoczesnych wnętrzach, dodając im orientalnego sznytu, a także w estetyce vintage, gdyż doskonale korespondują z meblami w stylu PRL i wyrazistymi dodatkami. Jak dobrać dywan do kanapy o stonowanej tapicerce (np. jasnoszarej, beżowej) i wnętrza skąpanego w czystej bieli? Spokój współczesnych i skandynawskich aranżacji doskonale przełamie dywan w geometryczne wzory. Wnętrza tego typu od lat widoczne są w katalogach, co świadczy o ich ponadczasowym charakterze. Dywany w geometryczny wzór sprawdzą się również w otoczeniu mebli w stylu retro i w pokoju młodzieżowym.

 

Zastanawiasz się, jak dobrać dywan do salonu w stylu glamour? W takich wnętrzach obowiązkowym elementem jest połysk, więc możesz zdecydować się na dywan typu shaggy z długim, błyszczącym włosiem lub przyjemny w dotyku dywan imitujący futro królika. Jeśli wolisz dywany o niskim runie, weź pod uwagę modele w orientalnym stylu – może to być np. granatowa arabeska lub dywan o delikatnym, jakby „wypłowiałym” wzorze.

 

Prosty sposób na wprowadzenie do wnętrza domu odrobiny natury to dywan z roślinnym motywem. Tak wzór będzie dobrze wyglądał na tle jasnej podłogi i jasnych ścian – wówczas będzie ładnie wyeksponowany, a jednocześnie nie przytłoczy wnętrza. Dywan z florystycznym wzorem będzie świetnym uzupełnieniem kobiecych aranżacji, a także monochromatycznych, którym brakuje elementu wyróżniającego.

Jaki dywan do małego salonu będzie najlepszy? Dobrym wyborem będzie jasny – pastelowy, biały, beżowy lub jasnoszary, raczej jednolity lub w bardzo delikatny wzór. Taki dywan pomoże Ci również rozjaśnić pomieszczenie – weź go pod uwagę, gdy masz ciemne ściany i podłogi, albo gdy salon jest słabo doświetlony.

Dywan tylko wtedy pozostanie ozdobą wnętrza, jeśli będziesz o niego odpowiednio dbać. Jak to zrobić, aby go przy okazji nie zniszczyć? O tym przeczytasz w artykule: „Jak prać dywan?”.