Przejdź do sklepu brw.pl

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Czytaj
8.04.2020

Jak zmniejszyć rachunki za prąd?

Wzrost ceny prądu mało kogo już dziwi. To więc dobry moment, by poszukać oszczędności i zastanowić się, jak obniżyć rachunki za prąd. Oto (co najmniej) 6 sposobów na zmniejszenie poboru energii elektrycznej. Sprawdź, jak płacić mniej niż do tej pory! Zapraszamy do lektury!

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak obniżyć rachunki za prąd,
  • jak zmniejszyć zużycie prądu,
  • czy żarówki LED wpłyną na obniżenie rachunków.

 

Jak obniżyć rachunki za prąd? Użyj sprytu… i nie tylko

Czy lubisz tracić pieniądze? Na pewno nie, dlatego nie marnuj też niepotrzebnie prądu. Podwyżki cen elektryczności to jedno, ale ile tak naprawdę pieniędzy i energii przechodzi przez przewody Twoich urządzeń, podczas gdy nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy?

Pozostawianie kilku włączonych sprzętów naraz czy światła “dla ducha” w pomieszczeniach to tylko jeden z błędów i przy tym wierzchołek góry lodowej. Dowiedz się, jakich innych błędów nie popełniać i którędy “ucieka” energia a także Twoje środki.

 

1.      Wyłącz tryb czuwania

W naszych czasach dobrze jest być cały czas poinformowanym i na czasie. Istnieje nawet psychologiczny syndrom FOMO (z ang. “fear of missing out”) – strach przed pominięciem, np. ważnej informacji w telewizji czy wiadomości e-mail.

Dla Twoich rachunków ten wieczny tryb czuwania (stand-by) również nie pozostaje bez znaczenia. Planuj dzień tak, by włączenie telewizora czy komputera zawsze kończyło się jego wyłączeniem, a nie uśpieniem. W trybie czuwania sprzęt również pobiera energię. W skali dnia jest to niewiele (około 2 waty na godzinę), ale mnożąc je przez 24 godziny i 365 dni w roku, zrobiłaby się z tego a rachunku pokaźna liczba kilowatów. Oszczędzaj je i swoje pieniądze również.

Wyłączanie sprzętu ułatwisz sobie, przepinając najważniejsze urządzenia do listwy z jednym wspólnym wyłącznikiem prądu. Zwróć uwagę na to, by taki przedłużacz posiadał uziemienie. Chroni ono sprzęt przed zwarciami i niepożądanymi zakłóceniami pracy sieci.

 

2.    Zmień taryfę na nocną

Jak zmniejszyć rachunki za prąd w porozumieniu z dostawcą energii? Rozważ zmianę taryfy na nocną i weekendową, szczególnie, jeśli jesteś typem sowy. Niestraszne Ci robienie prania czy obiadu o 23.00 lub w nawet po północy? Najczęściej prasujesz w weekendy? Złóż w swoim zakładzie energetycznym wniosek o zmianę taryfy prądowej.

Lampa wisząca Bio
Lampa wisząca Bio

 

Tańsza taryfa nocna obowiązuje najczęściej od 13.00 do 15.00 i od 22.00-23.00 do godziny 6 rano oraz w weekendy. Cena prądu spada w tych przedziałach czasowych zwykle niemal o połowę. Jeśli korzystasz więc z ogrzewania na prąd, warto w tych godzinach dogrzać mieszkanie. Zmianę przyzwyczajeń ułatwi Ci nowoczesny sprzęt, np. zmywarka, piekarnik czy pralka, które możesz ustawić, nawet zdalnie, na określoną godzinę i tryb pracy.

 

3.    Postaw na żarówki ledowe

Oświetlenie tego typu jest coraz tańsze i popularniejsze. Niegdyś żarówki LED z dużym gwintem kosztowały nawet 100 złotych za sztukę. Dziś świetlówkę renomowanej marki o podobnych parametrach kupisz przez internet już za 5 złotych. Roczny koszt użytkowania LEDów (poboru energii), biorąc pod uwagę ceny kilowatogodzin i czas dziennej pracy, w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, może być nawet siedmiokrotnie niższy. Same świetlówki LED mogą wykorzystywać nawet do 5 razy mniej energii niż tradycyjne.

Lampa wisząca Larry

 

Wymiana żarówek na energooszczędne to niejedyna zmiana, jaką możesz wprowadzić w oświetleniu domu. Planując remont czy kupno mieszkania, zwróć uwagę na to, ile dziennego światła do niego wpada. Ściany pomaluj na jasny kolor i używaj dużych luster, które będą odbijać światło, doświetlając w naturalny sposób wnętrze. Jak dopasować lustro do salonu, dowiesz się w artykule “Wybieramy lustro do salonu”.

Jeśli wychodzisz z pomieszczenia oświetlanego ledami na krótko, nie gaś światła. Proces zapalania i gaszenia światła “pożera” więcej energii niż kilka minut świecenia. Dodatkowo, częste włączanie i wyłączanie takiego światła skraca czas życia żarówki, dlatego używaj energooszczędnych świetlówek w miejscach, gdzie sztuczne światło potrzebne jest na dłużej, np. w pracowni.

Lampa podłogowa Cosmo

 

4.   Zainwestuj w programator

Programator (wyłącznik) czasowy to niewielki przyrząd, z którego pomocą ustawisz przedział czasowy, w jakim będzie pobierany prąd zasilający dany sprzęt. Dzięki temu Twoje domowe urządzenia nie będą pobierać energii, gdy z nich nie korzystasz.

Z pomocą wyłącznika czasowego możesz np. zsynchronizować domowe oświetlenie lub wyłączyć z prądu duże urządzenia AGD lub RTV podczas gdy jesteś poza domem. Możesz też ogrzać piecykiem elektrycznym mieszkanie w godzinach, kiedy energia jest tańsza.

Na pierwszy rzut oka jego obsługa może wydać się skomplikowana (zwłaszcza dla tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli z nim do czynienia). Jak obniżyć rachunki za prąd z jego użyciem?

Jeśli chcesz ustawić przedział poboru energii w programatorze manualnym na godziny między 13.00-15.00 (lub inne, w zależności od polityki Twojego dostawcy prądu), najpierw nastaw wszystkie ząbki w pozycji wyjściowej (na zewnątrz), tak by można było wcisnąć tylko wybrane. Następnie obróć tarczę programatora na obecną pełną godzinę. Wciśnij kolejno zatrzaski przypisane do wybranego przedziału godzin, w którym ma działać programator i podłącz urządzenie do gniazdka, a następnie wtyczkę wybranego sprzętu do programatora. Gotowe!

 

5.    Wymień sprzęt na energooszczędny

Jedną z nieodłącznych cech nowoczesnego sprzętu elektrycznego jest zoptymalizowany pobór energii. Wymieniając urządzenia AGD czy RTV na nowe, zacznij od lodówki. Ona z reguły jest włączona przez całą dobę i trudno całkiem z niej zrezygnować. Lodówki starszej generacji pobierają w cyklu dobowym prąd o wartości nawet 1,50 zł, co w skali miesiąca może dać wydatek na poziomie 40-45 złotych. Korzystając z watomierza sprawdzisz dokładny pobór energii przez swoje urządzenia.

Lampa wisząca Pinto

 

Nowy, mniej energochłonny sprzęt powinien mieć przynajmniej klasę A lub A+, nie niższą. Producenci lodówek i innych sprzętów z reguły informują, jakie jest ich roczne zużycie energii, dlatego łatwo wybierzesz właściwy model.

 

6.    Korzystaj z techniki z głową

Sprzęty gospodarstwa domowego mają pewne zasady użytkowania, o których wiele osób może nie wiedzieć. Nie wystarczy tylko przeczytać instrukcji lub ich włączyć, by działały. Trzeba też o nie dbać. Lodówka, pralka czy zmywarka są wyposażone w praktyczne opcje i tryby pracy. Jak obniżyć rachunki za prąd? Zapoznaj się z zasadami ich użytkowania, które pozwolą Ci zaoszczędzić!

Lodówkę ustaw z dala od innych źródeł ciepła. Wokół niej, przede wszystkim na tylnej ścianie, powinien być swobodny obieg powietrza. Regularnie odkurzaj z kurzu znajdujący się z tyłu skraplacz i rozmrażaj ją. Drzwiczki powinny być szczelne – sprawdź uszczelkę. Otwieraj ją jak najrzadziej i na krótko. Produkty z zamrażalnika możesz rozmrozić, wkładając je odpowiednio wcześniej do lodówki – będą pobierać z niej ciepło. Dzięki temu odciążą agregat i zmniejszą zużycie energii.

Pralkę, podobnie jak zmywarkę, włączaj dopiero, kiedy załadujesz ją do pełna. Jeśli nie musiz, nie stosuj do prania programów z wysoką temperaturą. Codzienne plamy zejdą już przy 40 st. C. Ustaw program ekonomiczny z wydłużonym czasem płukania i skróconym wirowaniem.

Zmywarka jest zbawienna zwłaszcza dla wielodzietnych rodzin. Zaprogramuj ją  na niższą temperaturę i krótszy cykl pracy. Jeśli na talerzach są zaschnięte resztki jedzenia, opłucz je najpierw lekko wodą. Suszenie naczyń w zmywarce zwiększa zużycie energii o około 30%, dlatego koniecznie wyłącz tę funkcję.

Lubisz piec ciasta? Termoobieg pozwoli piekarnikowi szybciej się nagrzać i równomiernie rozkłada ciepło we wnętrzu. Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia, chyba, że pod koniec, kiedy trzeba sprawdzić, czy nie ma zakalca. Na kilka minut przed końcem pieczenia możesz wyłączyć piec przy zamkniętych drzwiczkach. Potrawa w tym czasie nie ostygnie, a wręcz na pewno zdąży “dojść”.

 

Gotowanie na kuchence gazowej jest zdecydowanie tańsze, a spalanie gazu mniej obciążające dla środowiska niż spalanie węgla. Jeśli już jednak chcesz kupić kuchenkę elektryczną z indukcją, wybierz taką, gdzie można zmienić wielkość grzejnika. Nie trać niepotrzebnie energii, gotując w małym naczyniu na dużym palniku. Ceramiczna płyta elektryczna potrzebuje czasu, by ostygnąć, dlatego, podobnie jak piekarnik, wyłączaj ją na kilka minut przed zakończeniem gotowania.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd dzięki indukcji elektromagnetycznej? Płyty, w których ciepło wytwarzane jest za pomocą tego zjawiska bezpośrednio na dnie naczynia, zużywają prawie o 25% mniej energii niż zwykłe. Z tego względu, aby zaoszczędzić, musisz najpierw wydać – do tego rodzaju kuchenki należy stosować naczynia ze stali ferromagetycznej. Optymalnie wykorzystują one wytwarzane ciepło (jego źródło znajduje się w samym garnku, nie zaś na zewnątrz).

Jak jeszcze możesz zapobiegać ucieczce energii w swojej kuchni? Napełniaj czajnik taką ilością wody, jakiej akurat potrzebujesz. Gotując 2 litry wody zamiast 1 litra, niepotrzebnie zwiększasz zużycie o 100%. Jeśli masz kuchenkę gazową, korzystaj z bardziej ekonomicznego czajnika na gaz.

Przyznaj, ile z tych wskazówek znasz i stosujesz na co dzień? Zapoznaj się z nimi i stosuj do rad, a kolejne rachunki za prąd na pewno pozytywnie Cię zaskoczą.

 

Zużycie energii elektrycznej a wysokie opłaty – jak płacić mniej za energię elektryczną?

Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu korzysta z energii elektrycznej. Jednocześnie zużycie prądu (zużycie energii elektrycznej) rośnie, podobnie jak zużycie wody czy gazu. Oszczędzanie energii elektrycznej powinno być priorytetowe, jednak trudno wyobrazić sobie wyeliminowanie urządzeń elektrycznych z naszego życia. Jak więc oszczędzać prąd, skoro energia elektryczna jest niezbędna w naszym życiu?

W oszczędzaniu prądu warto kierować się sprytem. By efektownie oszczędzać prąd warto wziąć pod uwagę zużycie energii elektrycznej oraz w jakich godzinach następuje. Być może okaże się, że np. puszczasz zmywarkę i pralkę w godzinach szczytu, gdzie sprzęty elektroniczne pochłaniają najwięcej energii elektrycznej. W takim przypadku urządzenia elektryczne warto włączać np. nocą, by taryfa była bardziej korzystna. Wymień żarówki na bardziej energooszczędne, pamiętaj o wyłączaniu listwy zasilającej na noc, nie pozwól, by piekarnik elektryczny tracił ciepłe powietrze (np. poprzez niedomknięcie drzwiczek piekarnika).

Mamy nadzieję, że przedstawione w tym artykule sposoby pomogą Ci obniżyć zużycie energii elektrycznej, czego efektem będą niższe rachunki. Wysokość rachunków zależy od oszczędności, dlatego konieczna może okazać się zmiana przyzwyczajeń.