Przejdź do sklepu brw.pl

Zostań domowym sushi masterem. Jak zrobić domowe sushi?

Czytaj
2.04.2020

Zostań domowym sushi masterem. Jak zrobić domowe sushi?

Ocet ryżowy, paluszki krabowe, kawałek ryby i marynowany imbir. I oczywiście ugotowany ryż. Niewiele trzeba, by przyrządzić specjał, którym zajada się nie tylko Japonia, ale obecnie również Europa i Ameryka. Gotowe sushi, kupowane w marketach, nie spełnia często wymagań jakościowych i smakowych. Natomiast zamawianie go w profesjonalnym sushi barze jest dość kosztowne. Ale wbrew pozorom zrobienie sushi w domu wcale nie jest trudne. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby przygotować rolki, jakich nie powstydziłby się najprawdziwszy sushi master.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie są rodzaje sushi?
  • Jak wybrać składniki do sushi?
  • Jak zrobić sushi w domu?

W ostatnich latach japońska kuchnia podbiła serca Polaków. Coraz więcej osób gotuje aromatyczne rameny i przyrządza domowe sushi. Warto jednak pamiętać, że wymaga to od nas wyczucia, odrobiny wiedzy i wprawy. Tak więc jak zrobić sushi w domu? Mamy dla Ciebie kilka cennych rad.

Domowe sushi: jakie są jego rodzaje?

Rozpoczynając przygodę z domową produkcją sushi, warto dowiedzieć się, jakie są jego rodzaje. Dzięki tej wiedzy, uda Ci się przygotować zestaw, jakiego nie powstydziłby się nawet najlepszy sushi master. Wyróżniamy:

 

  • Hosomaki

Hosomaki to jeden z najprostszych i najbardziej podstawowych rodzajów rolek. Idealna propozycja, jeśli dopiero zaczynasz robić domowe sushi. Są niewielkie i zwykle mają tylko jeden składnik, dlatego ich zwinięcie nie powinno sprawić Ci problemu.

 

  • Futomaki

Futomaki to zdecydowanie najczęściej zamawiany rodzaj sushi na świecie. Są większe od hosomaków, gdyż znajduje się w nich więcej składników. Pozwala to na tworzenie wyjątkowych kompozycji smakowych.

 

  • Uramaki

Uramaki są nazywane też czasem kalifornijskimi rolkami. W największym uproszczeniu jest to odwrócone sushi, w którym ryż znajduje się na zewnątrz, a spajające go glony nori ukryte są wewnątrz. Ten rodzaj sushi powstał w Stanach Zjednoczonych na początku XX wieku, aby oszukać nieco Amerykanów nieprzyzwyczajonych do tego typu smaków. Świetnym pomysłem będzie obtoczenie wierzchu sushi w różnokolorowym kawiorze, sezamie lub szczypiorku.

 

  • Nigiri

Nigiri  to kulinarna pochwała prostoty. Składa się z kulki ryżu, niedużej ilości wasabi oraz cieniutkiego plasterka surowej ryby. Ze względu na tak niewielką liczbę składników, należy koniecznie zadbać o to, aby były one najwyższej jakości. Jakiekolwiek potknięcia będą w tym wypadku wyjątkowo trudne do ukrycia.

 

  • Gunkan

Gunkan to idealna propozycja dla miłośników kawioru. Podobnie jak w nigiri, jego podstawę stanowi kulka ryżu. Owija się ją nigiri, a wierzch wypelnia sporą ilością kawioru.

 

  • Temaki

Temaki to jeden z najprostszych do uformowania i najbardziej poręcznych rodzajów sushi. Przypomina nieco kebab lub zawijaną tortillę, z tą różnicą, że to ich przygotowania potrzebujesz glonów nori, ryby i ryżu.

 

Sushi – składniki wysokiej jakości to podstawa

Robiąc domowe sushi, składniki muszą być absolutnie świeże. To zasada, o której musisz zawsze pamiętać. Ponieważ większość elementów jest podawana na surowo, jakiekolwiek niedociągnięcia będą bardzo łatwo zauważalne.

Jednym z podstawowych składników sushi jest ryba. Najczęściej wykorzystuje się polędwicę z tuńczyka lub łososia, chociaż równie dobrym wyborem będzie np. ryba maślana lub pstrąg. Jeśli z jakichś względów nie chcesz podać surowej ryby, zastąp ją wędzoną, pieczoną lub tą smażoną w tempurze. Możesz postawić także na owoce morza. W tym wypadku świetnie sprawdzą się krewetki, paluszki krabowe lub kalmary.

Robiąc domowe sushi, nie możesz też obyć się bez glonów nori. Arkusze tych glonów powinny znaleźć się w kuchni każdego miłośnika japońskich dań, gdyż to właśnie one nadają wielu potrawom charakterystycznego, morskiego aromatu.

Nie zapomnij o świeżych warzywach. Fantastycznie sprawdzi się japońska rzepa, świeży ogórek, awokado i sałata. Możesz też eksperymentować, testując nieco mniej tradycyjne połączenia.

 

Domowe sushi: jak zrobić idealny ryż?

Każdy, kto kiedykolwiek spróbował sushi, z pewnością przyzna, iż w tym wypadku odpowiednio przygotowany ryż jest dla tej potrawy kluczowy. Jeśli przygotujesz go w nieodpowiedni sposób, zwinięcie zgrabnych rolek może okazać się niemożliwe. Nie może być on ani zbyt sypki, ani zbyt rozgotowany. Musi osiągnąć idealną kleistość, dzięki czemu stanie się spoiwem dla wszystkich składników.

Przygotowując domowe sushi , musisz zaopatrzyć się w specjalny rodzaj ryżu, który wyróżnia się charakterystycznymi, zaokrąglonymi ziarnami oraz znaczną kleistością. Zdecydowanie nie mogą to być popularne rodzaje, wykorzystywane chociażby do gołąbków lub indyjskiego curry.

Przed ugotowaniem ryż należy namoczyć przez 10 minut, a następnie wypłukać w zimnej wodzie. Tak przygotowane ziarna przełóż do garnka i zalej niedużą ilością wody. Gotuj przez ok. 10 minut po czym pozostaw go pod przykryciem na kolejnych 15 minut.

W międzyczasie przygotuj zaprawę z octu ryżowego oraz niewielkiej ilości cukru trzcinowego. Po dodaniu jej do ugotowanego ryżu i delikatnym wymieszaniu go, możesz zacząć formować sushi. Składniki zależą od Twojej fantazji.

Jak zrobić sushi w domu?

Aby  bez większych problemów zrobić sushi w domu, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Najbardziej podstawowym jest bambusowa mata, służąca do formowania zgrabnych i równych rolek. Chcąc zachować czystość, możesz obłożyć ją przeźroczystą folią spożywczą. Niezbędny będzie również ostry nóż, dzięki któremu uda Ci się pokroić rolkę na równe, nierozgniecione kawałki.

Z czego jeszcze powinien składać się domowy zestaw do sushi? Z pewnością przyda Ci się spora deska do serwowania oraz niewielkie miseczki na sos sojowy oraz inne dodatki. Tradycyjne japońskie pałeczki nie będą niezbędne, jednak przydadzą się, aby pełniej poczuć japoński klimat.

Jak zrobić sushi krok po kroku?

Wielu osobom może wydawać się, że zawinięcie równych rolek jest wyjątkowo trudne. Faktycznie, japońscy mistrzowie szkolą się w tej sztuce niemal przez całe życie. Nie oznacza to jednak, że domowy kucharz nie jest w stanie przygotować tego przysmaku samodzielnie. A właściwie to jak zrobić sushi krok po kroku?

Aby przygotować tradycyjne maki, rozłóż płat nori na bambusowej macie. Na niej rozsmaruj równomiernie porcję ryżu, pozostawiając kilka centymetrów wolnego brzegu. Na ryżu ułóż w linii wykorzystywane przez Ciebie dodatki. Uważaj jednak, aby nie przesadzić z ich ilością, gdyż może się okazać, że uniemożliwi to uformowanie sushi.

Zawijając rolki, rób to stopniowo, pomagając sobie matą bambusową. Dociskaj całość delikatnie, tak aby wszystkie składniki lepiej się połączyły. Następnie pokrój rolkę na centymetrowe kawałki.

 

Jakie dodatki do sushi podać?

Jeśli wiesz już jak zrobić sushi w domu, warto także dowiedzieć się, co należy do niego podać, aby móc w pełni docenić jego smak.

Wybierając dodatki do sushi, z pewnością przyda Ci się wasabi, czyli japoński chrzan o wyjątkowo intensywnym aromacie. Ponieważ jest on bardzo ostry, należy uważać, aby nie przesadzać z jego ilością. Możesz dodać go do wnętrza rolki lub położyć niewielką ilość na gotowym kawałku.

Sos sojowy to obowiązkowa pozycja na Twojej liście zakupów, gdy robisz sushi w domu. To właśnie on idealnie uzupełnia i podkreśla smak każdej rolki. Pamiętaj jednak, że należy stosować go z umiarem – w końcu nie chcesz, aby przyćmił pozostałe składniki. Pamiętaj też, aby sushi maczać w sosie sojowym os strony ryby i przenigdy nie mieszać go z innymi dodatkami np. wasabi.

Zaopatrując się w dodatki do sushi, nie możesz zapomnieć także o marynowanym imbirze. Ma on charakterystyczny i lekko pikantny smak, dzięki czemu doskonale orzeźwia i fantastycznie oczyszcza paletę. Ważne jest, aby zjadać go pomiędzy poszczególnymi kawałkami sushi, gdyż w ten sposób będziesz mógł lepiej docenić smak wszystkich składników.

O czym pamiętać podczas przygotowania domowego sushi?

Wymieniliśmy już większość rzeczy, o które należy zadbać, by sushi zrobione w domu dorównywało temu, które jemy w najlepszych restauracjach. Liczą się głównie składniki dobrej jakości. Pamiętajmy, że tak do restauracyjnego, jak i domowego sushi wkładamy część produktów całkowicie surowych, które na co dzień poddajemy obróbce termicznej. Kawałki ryby muszą być bezwzględnie świeże, by nie zaszkodziły osobom, które będą kosztować tego specjału.

W przypadku sushi mniej, znaczy więcej. Ocet ryżowy jest dobrym dodatkiem, jednak w zbyt dużych ilościach sprawi, że nasz ryż będzie niejadalny. Podobnie jest z pastą wasabi. Podczas przygotowania sushi zwracajmy zatem uwagę na japońską precyzję: niewielkie kawałki awokado, symboliczne ilości serka do california maki i odpowiedniej wielkości ura maki. Cienkie paseczki ogórka, drobne ilości owoców morza i cienkie plasterki imbiru. W połączeniu te składniki będą pieścić kubki smakowe Twoje i Twoich gości. Nie zapomnij, że sushi spożywa się z sosem sojowym i warto zadbać o to, by był w domu.

Aby cieniutkie paski składników móc zamienić w cienkie krążki sushi, będzie Ci potrzebny dobry, ostry nóż. Dzięki niemu przekrojenie czarnej obwódki (nori) będzie bardzo proste. Smakuj zatem japońskiego specjału z największą przyjemnością!

Wolisz włoską kuchnię? Zobacz nasz poradnik: Włoska uczta! Poznaj przepis na domową pizzę.