Przejdź do sklepu brw.pl

Poddasze w drewnie – aranżacje

Czytaj
6.06.2023

Poddasze w drewnie – aranżacje

Adaptacja poddasza to świetny sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej domu. Zagospodarowanie dodatkowych metrów kwadratowych pozwoli Ci urządzić wymarzoną sypialnię lub pokój dziecka. Zastanawiasz się, jak wykończyć przestrzeń pod dachem, by była przytulna i urokliwa? Przeczytaj nasz artykuł, a przekonasz się, jak pięknie prezentuje się poddasze w drewnie.

Poddasze w drewnie – sposób na efektowne wykończenie skosów

Drewniane poddasze to prosty przepis na przytulną, przyjazną domownikom przestrzeń. Dzięki drewnianemu wykończeniu pomieszczenia nabierają charakteru, stają się ciepłe i przyjemne w odbiorze. Naturalne surowce należą do głównych wyróżników modnych wnętrz – drewno wykorzystywane jest w wielu projektach, nie tylko minimalistycznych, ale i bardziej designerskich. To między innymi dlatego poddasze w drewnie jest inwestycją wartą swojej ceny.

O czym pamiętać, planując wykończenie poddasza w drewnie?

W domach jednorodzinnych zarówno więźba dachowa, jak i poprowadzone instalacje z reguły pozostają ukryte pod zabudową z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Wykończenie poddasza w drewnie oznacza odejście od standardowego schematu i częściowe wyeksponowanie konstrukcji nośnej dachu. Odsłonięcie drewnianych elementów wpływa pozytywnie na atrakcyjność wnętrza i nadaje mu niepowtarzalny charakter. Nic dziwnego, że coraz więcej osób uwzględnia w planie budowy takie rozwiązanie.

Decyzja o uwidocznieniu konstrukcji ciesielskich powinna zostać podjęta już na etapie projektowania domu. Wynika to chociażby z konieczności wzięcia pod uwagę ich wymiarów i położenia w przestrzeni użytkowej, zapewnienia odpowiedniej izolacji termicznej wokół nich oraz wyboru rodzaju i klasy drewna, z którego będą wykonane. Jeżeli odsłonięte mają być tylko słupy, miecze czy jętki, sytuacja jest mniej skomplikowana. Elementy te są mocno zakotwione w strukturze budynku i stanowią stabilną podstawę, dlatego też trudniej je ukryć.

Drewniane skosy na poddaszu – jak uzyskać taki efekt?

Skosy poddasza najczęściej pokrywa się płytami g-k. Rozwiązanie ma wiele zalet: płyty gipsowo-kartonowe są lekkie i łatwe w montażu, nie trzeba nanosić na nie tynku ani gładzi. W celu zaakcentowania drewnianych elementów poddasza, takich jak słupy czy miecze (ale też podłoga!), ścianki najlepiej pokryć białą farbą. Gładkie, jasne powierzchnie pięknie kontrastują z naturalnym drewnem, jego fakturą i usłojeniem.

Jeśli jednak chcesz zaaranżować całe poddasze w drewnie, musisz wziąć pod uwagę inne opcje. Nie masz pewności, jakiego rodzaju drewno sprawdzi się najlepiej? Istotne jest, by materiały wykorzystane do wykończenia połaci dachu były odpowiednio sztywne oraz miały dekoracyjną powierzchnię. Kryteria te spełniają między innymi drewnopochodne płyty OSB, sklejka czy specjalnie wyprofilowane deski boazeryjne.

Czym pomalować i zabezpieczyć drewniane poddasze?

Jak zabezpieczyć drewniane poddasze? Aby drewniane elementy konstrukcyjne były odporne nie tylko na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, ale również na trudne do usunięcia zabrudzenia, musisz pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu drewna. Do malowania ochronnego najczęściej używa się impregnatów oraz lakierobejcy, która tworzy elastyczną i trwałą powłokę.

Wykończenie poddasza w drewnie – meble i dodatki

Zastanawiasz się, jak wykończyć poddasze w drewnie? Nie masz pomysłu na meble i dodatki, które podkreśliłyby charakter pomieszczenia pod dachem? Dobry plan zagospodarowania przestrzeni pozwoli Ci stworzyć przytulne, naturalne i oryginalne wnętrze. Przedstawiamy, jak w kilku krokach zaplanować stylową aranżację poddasza.

Wybierz styl aranżacji

Odsłonięta konstrukcja więźby dachowej jest typowa dla stylu rustykalnego i prowansalskiego, które kojarzą się z sielskością, ciepłem i bliskością natury. Drewno znakomicie wpisze się również w aranżację poddasza w stylu skandynawskim, scandi boho czy nowoczesnym, utrzymaną w jasnych, pogodnych barwach. Decydując się na jedną z wymienionych opcji, możesz pomalować podpory dachu na inny kolor, pobielić lub pozostawić w surowej wersji.

Sypialnia na poddaszu z kolekcją Ostia
Meble z kolekcji Ostia wpisują się w rustykalną aranżację poddasza

Zachowaj otwartą przestrzeń

Poddasze nierzadko ma przestrzeń o otwartym planie, który umożliwia swobodny przepływ światła. W takiej sytuacji warto zrezygnować z dobudowy ścianek działowych i w optymalny sposób wykorzystać całą dostępną powierzchnię. Sięgnij po dodatki, które pomogą Ci w umownym wyznaczeniu stref we wnętrzu: dywany lub dekoracje ścienne, takie jak obrazy, plakaty, półki sprawdzą się znakomicie.

Stwórz przytulne zakątki

Pokoje pod skosami zazwyczaj obfitują w przytulne zakątki wprost stworzone do odpoczynku. Wykorzystaj nieustawne kąty i w sprytny sposób zaaranżuj w nich miejsce do czytania lub popołudniowego relaksu. Niski fotel, puf, regał na książki i lampka z klipsem wystarczą do urządzenia komfortowego kącika czytelniczego. Marzysz o miejscu idealnym na popołudniową drzemkę lub bujanie w obłokach? Słupy na poddaszu z powodzeniem posłużą za „stelaż” hamaka.

Fotel Moti - aranżacja
Fotel Moti zagospodaruje przytulny kącik na poddaszu w drewnie

Zadbaj o harmonijny wystrój

Postaraj się wybierać meble, które w harmonizują z drewnianym wykończeniem wnętrza. Jeśli do sypialni na poddaszu planujesz wstawić tapicerowane łóżko, sięgnij po model z drewnianymi stopkami. Tę samą zasadę zastosuj do pozostałych mebli. Dobrze, aby biurko, komoda, szafki nocne czy szafa z frontami w wybarwieniu innym niż naturalne miały drewniane blaty. W przestrzeni poddasza egzamin zdadzą przede wszystkim meble o prostych bryłach i oszczędnym designie – wpisujące się w stylistykę loftową lub scandi.

Kolekcja Erla
Kolekcja Erla łączy biel frontów z drewnianym wykończeniem

Nie zapomnij o dodatkach, które podkreślą przytulny charakter drewnianego poddasza. Świetnie sprawdzą między innymi tekstylia w naturalnych odcieniach, wykonane z naturalnych tkanin takich jak bawełna czy len.

Poddasze w drewnie – aranżacje

Przyjrzyj się dwóm aranżacjom poddasza w drewnie: kameralnej sypialni w stylu industrialnym oraz pokojowi młodzieżowemu dla dziewczynki. Mamy nadzieję, że nasze projekty będą dla Ciebie inspiracją!

Sypialnia na poddaszu z drewnem i cegłą

W naszej sypialni o industrialnym charakterze drewniane wykończenie połaci dachu oraz panele podłogowe skontrastowano z surową ceglaną ścianą za łóżkiem. Mimo oszczędnego wystroju i niewielkiej powierzchni użytkowej pomieszczenie jest przytulne i komfortowe. W samym centrum wygospodarowano miejsce na tapicerowane łóżko Vegas ze stopkami z drzewa liściastego. Obicie mebla w kolorze szarym doskonale wpisuje się w poprzemysłowy styl wnętrza.

Aranżację uzupełniają lekkie bryły mebli, skromne dodatki i tekstylia w stonowanych barwach. Metalowa półka na ścianie to doskonałe miejsce na wyeksponowanie dekoracyjnych drobiazgów i książek. W sypialni nie zabrakło elementów tworzących intymny nastrój – świece w ażurowych świecznikach łagodnie oświetlają strefę snu.

Pokój dla dziewczynki na poddaszu w drewnie

Poddasze w drewnie zaadaptowane na pokój młodzieżowy to prosty przepis na aranżacyjny sukces! W prezentowanym wnętrzu elementy konstrukcyjne dachu są nie tylko dekoracją, lecz także motywem przewodnim wystroju. Choć w tym przypadku słupek nie pełni funkcji użytkowej, wyznacza podział na strefę snu i nauki.

Dziewczęcy pokój jest jasny, sprawia wrażenie przestronnego – to za sprawą kolorystyki, w której dominują biel i delikatne pastele. W kwestii wyposażenia postawiono na nowoczesny minimalizm. Meble z kolekcji Zele w subtelny sposób łączą połyskującą biel frontów z korpusami i blatami w kolorze dębowym. Na uwagę zasługuje również łóżko Tetrix. Jego prostą bryłę zdobi oryginalny rysunek drewna. Mebel jest bardzo praktyczny: obszerny pojemnik ukryty pod stelażem zapewnia dużo miejsca do przechowywania.

Urządzasz pokój dla syna? Zapoznaj się z artykułem: „Nowoczesny pokój dla chłopca na poddaszu – aranżacje”.

Więcej inspiracji znajdziesz w sklepie internetowym Black Red White. Zapraszamy na zakupy!