Black Red White – meble i akcesoria do domu
Koszyk
Ulubione

Blaty kuchenne

12 Produktów

Blaty kuchenne – gustowny styl i praktyczne zastosowanie

Blaty kuchenne są niezbędnym elementem każdej kuchni. Nie wykonuje jej dla ciebie stolarz? To na tobie spoczywa odpowiedzialność ich doboru, zarówno pod kątem materiału, jak i aspektów wizualnych? Nie licz na to, że będzie to proste zadanie! Nie dość, że są najbardziej widocznym elementem w kuchni, który nadaje jej charakteru, to do tego służą do przyrządzania posiłków, będąc narażonymi na podwyższone temperatury, ślady noża, a także działanie żywności.

Ten artykuł podpowie Ci, na co zwracać uwagę podczas wyboru blatów kuchennych, a także wyjaśnimy podstawowe różnice między materiałami. W końcu drewno nie jest jedynym materiałem, z którego są produkowane.

Wymiary blatów kuchennych

Zanim podpowiemy ci, jak dobrać materiał lub styl, powinieneś poznać kilka szczegółów technicznych. Przygotowywanie posiłków musi odbywać się w komfortowych warunkach - aby było to możliwe, blat powinien być zamocowany na odpowiedniej wysokości. Jego wymiar dopasowuje się do wzrostu domowników, choć najczęściej mierzy 85-90 cm. Jeśli jesteś osobą wysoką, rozważ umieszczenie blatu na wysokości 100 cm nad podłogą, by wygodniej siekać, kroić i wykonywać inne czynności kuchenne.

Szerokość i wysokość blatu kuchennego

Blat dobierasz do szafek stojących - wiele z nich ma regulowane nóżki, dzięki którym łatwiej ustawisz wymiar odpowiadający za wysokość. O czym warto pamiętać? Blat musi być nieco szerszy od szafek - jego krawędź powinna wystawać przynajmniej kilka centymetrów, by uniknąć poplamienia frontów podczas gotowania. Zwróć na to uwagę, dobierając ostateczny wymiar blatów laminowanych.

Nie wiesz, jak dopasować długość blatów? Musisz podjąć decyzję odnośnie projektu kuchni - blat jest tak naprawdę elementem umieszczanym na końcu, gdy zdecydujesz już, ile będzie szafek, w którym miejscu ustawisz kuchenkę, zmywarkę, lodówkę i inne wyposażenie. Jego długość może wynosić od 40 cm, czyli szerokości najmniejszej szafki kuchennej, do aż 240 cm. Jeśli twoja zabudowa mierzy więcej niż 240 cm, będziesz musiał zastosować specjalne łączniki do blatów.

Blat kuchenny - płyta laminowana

Jest wiele powodów, dlaczego nasi klienci chętnie wybierają blaty kuchenne z płyty laminowanej. Są one dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, prezentują się estetycznie, a na ich zakup stać każde gospodarstwo domowe. Blaty laminowane wyglądem nie ustępują swoim drewnianym lub marmurowym alternatywom. Wyróżniają się tym, że są łatwe w utrzymaniu czystości i nie odbarwiają się.

Kuchenne blaty wykonane z tych materiałów są trwałe dzięki specjalnej technice powlekania. Płyta wiórowa posiada utwardzaną wierzchnią warstwę i zaoblone brzegi. Dzięki temu wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę do ok. 180 stopni C. Oczywiście, warto na nią uważać i dbać o to, by blat nie był poddawany ciągłym próbom wytrzymałości.

Płyty do kuchni wykonane z innych materiałów

Blat drewniany

Blaty drewniane nadają wnętrzu niepowtarzalnego uroku. Dzięki nim, pomieszczenie zyskuje przytulny, ciepły klimat. Drewno daje większe możliwości pod kątem doboru rozmiaru powierzchni, jednak wymaga regularnej konserwacji i nie jest tak odporne jak płyty laminowane. Jeśli obawiasz się o jego trwałość, możesz wybrać blat do kuchni wykonany z drewna klejonego, które ma mniejszą podatność na wypaczanie.

Blat z kamienia

Jeśli chcesz, aby blaty kuchenne w twoim domu robiły wrażenie na gościach, do wykonania produktu, wybierz jakiś rodzaj naturalnego kamienia. Może to być marmur, granit lub konglomerat, czyli kamień syntetyczny. Jego cechy użytkowe zależą od rodzaju zastosowanego materiału.

Inne materiały wykonania blatów

Blat z drewna ani z płyty nie jest dla ciebie? Laminowane produkty możesz zastąpić stalą nierdzewną, spiekami, kompozytami, a nawet płytkami ceramicznymi. Każdy materiał blatu będzie miał swoje cechy, dlatego zanim podejmiesz decyzję, poznaj wszystkie za i przeciw.

Kuchenne blaty i akcesoria w sklepie BRW

Zastanawiasz się, jak urządzić swoją kuchnię? Zacznij od dopasowania blatu do stylistyki mebli - mogą kontrastować z kolorem frontów lub być w zbliżonym odcieniu. Najbardziej praktyczne są blaty z widocznymi usłojeniami - później zauważysz na nich zadrapania.

Zastanawiasz się, jak urządzić swoją kuchnię? W sklepie BRW czekają na ciebie akcesoria do różnego zastosowania, sprzęt AGD, a także inne wyposażenie kuchenne zgodne z najnowszymi trendami. Sprawdź, jakie inspiracje przygotowaliśmy dla ciebie, a w razie wątpliwości skontaktuj się z naszymi doradcami. Pomożemy ci urządzić kuchnię marzeń!

* Najniższa cena w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki